Analityk biznesowy – kim jest?

Analityk biznesowy jest osobą, której zadaniem jest określenie potrzeb biznesowych klientów. Jeśli dana firma lub organizacja boryka się z problemami biznesowymi, analityk jest w stanie zaproponować sposoby na ich rozwiązanie.

Jak sama nazwa wskazuje, analityk biznesowy (sprawdź na: https://www.uwe.edu.pl/pl/blog/co-nalezy-wiedziec-o-zawodzie-analityka-biznesowego-wyzwania-mozliwosci-zarobki) zajmuje się analizowaniem danych, pozyskanych z procesów, dokumentów oraz od klientów i partnerów biznesowych firmy. Są to ogromne ilości informacji, które wpływają na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Dotyczą bowiem wielu obszarów jego działalności – sprzedaży, produkcji czy też logistyki.

Jakie są zadania analityka biznesowego?

Osoba zatrudniona na stanowisku analityka biznesowego zajmuje się między innymi:

  • poszukiwaniem rozwiązań problemów biznesowych,
  • analizą danych i przygotowaniem ich graficznej prezentacji,
  • operowaniem na bazach danych,
  • tworzeniem modeli biznesowych,
  • przygotowywaniem raportów i scenariuszy testowych,
  • wprowadzaniem rozwiązań dążących do automatyzacji danych,
  • współpracą z klientem i zespołami projektowymi.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zakres obowiązków dla analityka biznesowego może różnić się w zależności od branży i specyfiki danego przedsiębiorstwa.

Jakie kompetencje powinien posiadać analityk biznesowy?

Większość firm poszukujących analityków biznesowych oczekuje, że będą to osoby posiadające wykształcenie wyższe. Zatrudnienie w zawodzie najczęściej znajdują kandydaci, którzy ukończyli kierunki związane z zarządzaniem, informatyką, statystyką bądź też matematyką. Więcej informacji o tych kierunkach znaleźć można na stronie uwe.edu.pl.

Analityk biznesowy powinien posiadać umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami analitycznymi, dzięki którym praca na dużych zbiorach danych jest w ogóle możliwa. Nie bez znaczenia jest również znajomość języków programowania oraz języków obcych.

Osoba chętna do pracy w charakterze analityka biznesowego powinna dodatkowo móc pochwalić się umiejętnością pracy w zespole, podejmowania samodzielnych decyzji oraz analitycznego myślenia. Ważna jest także elastyczność i dobra organizacja pracy.

Na jakie zarobki może liczyć analityk biznesowy?

To, jakie zarobki uzyska osoba zatrudniona na stanowisku analityka biznesowego, uzależnione będzie od doświadczenia, rodzaju stanowiska i wielkości firmy. Zarobki uznanych analityków biznesowych kilkukrotnie przewyższają średnie krajowe wynagrodzenie.

Dodatkowo osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą także liczyć na dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka zdrowotna, dostęp do siłowni czy też możliwość pracy zdalnej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej