Jak czytać etykietę energetyczną odkurzacza?

Według prawa Unii Europejskiej każdy sprzęt elektryczny w sklepie musi być opatrzony etykietą producenta, na której znajdują się wszystkie ważne informacje. Dzięki nim będzie ci łatwiej przyjrzeć się ofertom sklepów, będziesz mógł porównać wydajność, pobór prądu czy skuteczność sprzątania.

Na pierwszy rzut oka zawarte na etykiecie informacje mogą się wydawać enigmatyczne, ale w gruncie rzeczy wcale nie tak trudno je rozszyfrować. Podpowiadamy, jakie informacje są najważniejsze i co znaczą literowe symbole przy każdej z nich. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Klasa reemisji kurzu w odkurzaczu

Klasa reemisji kurzu odkurzacza to jedna z informacji, która koniecznie musi znaleźć się na etykiecie energetycznej sprzętu w sklepie AGD. Termin ten oznacza, jak czyste powietrze wydostaje się z odkurzacza na zewnątrz, czyli czy wciągane przez rurę drobinki nie przedostają się znów na zewnątrz. Klasa reemisji kurzu zawiera się w przedziale od 0,1 do 1 – maksymalna wartość jest ustalona przez prawo.

Na etykiecie znajdują się oznaczenia klasy reemisji kurzu od A do G. Najbardziej skuteczne odkurzacze, czyli te, które wydalają najmniej drobinek, są oznaczone literką A. Literka G oznacza najwięcej oddawanego pyłku. Informacja o klasie reemisji kurzu jest ważna zwłaszcza dla alergików. Jeśli masz uczulenie na roztocza, najlepszym wyborem będą dla ciebie sprzęty w klasie A. Klasa jest ściśle związana z rodzajem zamontowanego filtra. Najwyższe z reguły mają odkurzacze z filtrem HEPA lub dobrej jakości filtrem wodnym.

Klasa reemisji kurzu to wskaźnik, który informuje nas, jak wiele wciągniętego kurzu przedostaje się znów do powietrza
Klasa reemisji kurzu w odkurzaczu, klasa skuteczności odkurzania i klasa energetyczna - wyjaśniamy i radzimy, co wybrać

Klasa skuteczności odkurzania

Na etykiecie możesz także sprawdzić, jaka będzie skuteczność odkurzania. Informuje o tym literka oznaczająca klasę skuteczności odkurzania – wskaźnik, który mówi, jak szybko posprzątasz brud i ile procent kurzu zostanie usuniętych. Bardzo często na etykiecie pojawiają się osobne oznaczenia dla różnych powierzchni. W końcu sprzątanie podłóg twardych to co innego niż dywanów.

Klasa skuteczności odkurzania także wyraża się na skali A-G, gdzie A oznacza najwyższy stopień, G najniższy. Różnice między nimi nie są zbyt duże – klasa A zbiera około 91% kurzu, klasa B od 87 do 90%. Należy jednak szukać sprzętu, którego skuteczność odkurzania mieści się w trzech najwyższych pułapach – taki będzie najbardziej wydajny. Kupując odkurzacz możesz osobno sprawdzić, jaka jest skuteczność w czasie sprzątania dywanów, a jaka w przypadku podłóg twardych.

Klasa energetyczna odkurzacza

Przepisy określają także, że każdy sprzęt energetyczny musi mieć podaną klasę energooszczędności. Literki od A do G mają określić, jak dużo energii zużywa dany sprzęt. Jest to ustalenie sprzed kilkunastu lat, a ze względu na szeroko zakrojone badania nad oszczędzaniem energii, obecnie pojawiły się na rynku sprzęty oznaczone jako A+, a nawet A+++. Są one najbardziej energooszczędne.

Zmniejszony pobór prądu to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Faktycznie odkurzacze o najwyższej klasie energetycznej zużywają zacznie mniej energii, jest to zatem także najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Wbrew plotkom, niższe zużywanie prądu nie oznacza wcale, że wydajność sprzętu jest mniejsza. Oszczędzanie energii elektrycznej nie odbywa się kosztem zmniejszenia mocy silnika.

Różnice między poszczególnymi klasami nie są duże, ale sprzęty energooszczędne są dość drogie. W przypadku lodówki czy telewizora, które chodzą bardzo długo w ciągu dnia, ma to naprawdę znaczenie i warto kupić sprzęt o większej klasie energetycznej – wyższa cena szybko się zwróci w rachunkach za prąd. W przypadku odkurzacza nie jest to już takie istotne, można więc zdecydować się na tańszy model. Klasa A czy B i tak mocno ogranicza pobór prądu, nie musisz więc dopłacać do modelu z dodatkowymi punktami. Takie parametry, jak stopień efektywności ekonomicznej, zużycie energii, stopień głośności, sposób zbierania kurzu podczas odkurzania dywanów i podłóg warto wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny