Ugryzienie kleszcza – jakie wywołuje choroby?

Objawy i leczenie chorób odkleszczowych

Kleszcze są gatunkiem pajęczaków, żyjących na skraju lasów mieszanych i liściastych. Pasożytują na ptakach i ssakach. Dorosłe kleszcze osiągają wielkość około 1,5-4 mm, a gdy opiją się krwi, mogą się znacznie powiększyć. Są aktywne już od końca lutego, gdy zaczyna przygrzewać słońce. Zagrażają ludziom i zwierzętom aż do jesiennych przymrozków.  Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, więc zwierzęta go nie odczuwają.  O obecności pasożyta przekonujemy się dopiero w czasie przeglądania futerka naszego pupila, najczęściej wyczuwając groźnego intruza pod palcami.

Na kontakt z kleszczami narażone są nasze domowe zwierzęta, które, korzystając z wiosennej aury, myszkują po krzakach i trawach. W naszym kraju kleszcz u kota najczęściej przenosi choroby bakteryjne, takie jak anaplazmoza i borelioza. Zza granicy, wraz z naszymi pupilami, mogą dotrzeć do kraju egzotyczne choroby odkleszczowe, na przykład cytaukszoonoza.

Anaplazmoza – objawy choroby to krwawienie z nosa, spowodowane niską krzepliwością krwi i osłabienie organizmu. Stwierdzenie choroby, groźnej również dla ludzi, dokonuje się na podstawie wyników analizy krwi. Leczenie polega na podawaniu przez 4 tygodnie antybiotyku – doksycykliny. Skuteczne są również leki, podawane w wypadku innej groźnej choroby odkleszczowej – babeszjozy – którą częściej wywołuje kleszcz u psa, rzadziej u kota. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.

Borelioza – jest chorobą rzadko występującą u kotów. Zaatakowane zwierzęta stają się osowiałe, nie mają apetytu, nie chcą się bawić i wyraźnie cierpią na bóle stawów. Czy doszło do zakażenia, przekonamy się w gabinecie weterynaryjnym, po badaniu serologicznym, z krwi zwierzęcia. Leczenie wiąże się z podawaniem antybiotyków – doksycykliny przez miesiąc.

Cytaukszoonoza – jest chorobą, którą wywołuje kleszcz u kota przenoszący pierwotniaki żerujące w kocim organizmie. Zaburzeniu ulega przepływ krwi przez płuca kotów, pojawia się gorączka, a pasożyty, namnażające się w czerwonych krwinkach, doprowadzają do niedokrwistości. Choroba ma ostry przebieg i często kończy się śmiercią. Zwierzętom podaje się preparaty pierwotniakobójcze i jednocześnie stosuje leczenie wspomagające.

Kleszcz u kota – odkleszczowe zapalenie mózgu

Ugryzienie kleszcza może być przyczyną bardzo groźnej choroby wirusowej – kleszczowego zapalenia mózgu. Do objawów schorzenia należą: gorączka, apatia, brak łaknienia, bóle stawów i porażenie kończyn, drgawki oraz światłowstręt. Weterynarze mają problem z rozpoznaniem dolegliwości, bowiem jej objawy są charakterystyczne również dla innych chorób, np. wścieklizny.

Na tę groźną chorobę nie ma szczepionki, więc najlepszą metodą na jej uniknięcie jest zabezpieczenie zwierząt. Do podstawowych czynności należą systematyczne przeglądanie futerka oraz usuwanie kleszczy. Istnieją także specjalne preparaty – krople, spray, obroża przeciw kleszczom, które ochronią zwierzęta przed kleszczami. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na mrówki?

Zakaźna niedokrwistość kotów

Kleszcz u kota może przenosić bardzo groźną chorobę bakteryjną, trudną do wyleczenia, często kończącą się śmiercią zwierzęcia. Zakaźna niedokrwistość, anemia, ujawnia się dopiero wówczas, gdy kot jest już poważnie chory. Do najczęstszych objawów należą:

  • senność, zmęczenie i apatia,
  • nierówna praca serca,
  • zbyt szybki oddech,
  • powiększona wątroba i węzły chłonne.

Lekarz weterynarii postawi właściwą diagnozę po zbadaniu krwi kota. Leczenie wiąże się z antybiotykoterapią oraz stałą kontrolą stanu zdrowia zwierzęcia. Istotne jest także obserwowanie kota po wyleczeniu, bowiem zakaźna anemia często powraca, wraz z innymi dolegliwościami.

Kleszcz u kota i jego usuwanie, czyli najlepsze porady jak usunąć kleszcza u kota oraz możliwe konsekwencje krok po kroku
Kleszcz u kota krok po kroku - objawy, usuwanie, możliwe choroby

Jak usunąć kleszcza u kota i jakie zastosować środki przeciwko kleszczom?

Kleszcza, znalezionego na ciele kota, należy koniecznie usunąć. Jeśli nigdy samodzielnie tego nie robiliśmy, warto udać się do gabinetu weterynaryjnego. Usuwanie kleszcza nie jest trudne. Wykręcamy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, używając specjalnych kleszczyków. Nie powinniśmy usuwać pasożyta palcami – istnieje możliwość zakażenia. Kleszcza nie smarujemy żadnymi substancjami – kleszcz, dusząc się, może zakazić ranę zwracanymi treściami. Na skórze kota mogą pojawić się zaczerwienienia, które na ogół nie są groźne i szybko ustępują.

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie domowych zwierząt przed kleszczami jest zastosowanie odpowiedniego preparatu lub obroży. Zastosowane środki działają również na pchły. Natomiast nie wolno stosować specyfików przeznaczonych wyłącznie dla psów. Zawierają toksyczne składniki, które są bardzo niebezpieczne dla mózgu kota i wywołują zaburzenia neurologiczne.

Preparaty, które nanosi się na skórę zwierząt:

  • spray – dzięki któremu kleszcz u kota, ale również kleszcz u psa – straci zdolność poruszania się i obumiera,
  • krople – zapewniają długotrwałą ochronę przed pasożytami. Kleszcze są eliminowane w ciągu 48 godzin. Preparatu nie należy stosować w przypadku kociąt do ósmego tygodnia życia,
  • pianka – specyfik nie zawiera pestycydów oraz insektycydów, więc jest bezpieczny również dla kociąt od 3 miesiąca życia i ciężarnych kocic. Jego działanie polega na zwabieniu pasożytów, które, pod wpływem kleistej pianki tracą zdolność poruszania się i oddychania. Silikonową substancję nanosi się na futerko kotów.

Obroża przeciw kleszczom

Obroża nasączona jest biologicznie aktywnymi substancjami, które uniemożliwiają kleszczom pasożytowanie na kotach. Obróżki eliminują kleszcze przez 4 miesiące. Przy zastosowaniu tego środka owadobójczego należy zwrócić uwagę, by dobrze dopasować obrożę, aby kot jej nie zgubił, gdy będzie za luźna.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny