Usuwanie kleszcza u psa - jak to zrobić?

Na ugryzienia kleszcza narażone są domowe zwierzęta wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Pierwsze kleszcze mogą pojawić się już w lutym, w czasie słonecznej pogody, która zachęca do spacerów po lesie, z psem u boku. Pasożyty będą stanowiły zagrożenie aż do wystąpienia jesiennych przymrozków. Obecność kleszcza zauważamy zwykle przypadkiem, w czasie czesania lub głaskania psa. Najczęściej kleszcz zdążył się już opić krwi i wówczas pojawia się pełne popłochu pytanie: co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Warto wiedzieć, w których miejscach kleszcze najczęściej są usadowione. Groźne pajęczaki wybierają mniej owłosione obszary na ciele naszych czworonogów – podbrzusze, okolice pachwiny, uszu, nosa i warg – fafli. Samodzielne usuwanie kleszcza u psa nie jest trudne i większość właścicieli potrafi sobie z tym problemem poradzić. Najlepiej po zlokalizowaniu pasożyta przystąpić do jego pozbycia się, używając rękawiczek zabiegowych, które zabezpieczą nas przed bliskim kontaktem z kleszczami. Przy pomocy kleszczyków łapiemy odwłok kleszcza u podstawy i wyciągamy z ciała. Nie należy smarować kleszczy kremami, olejami lub masłem, które spowodują, że kleszcz zacznie się dusić i zwracając treść pokarmową, zakazi ranę zwierzęcia. Miejsce ugryzienia kleszcza co pewien czas przeglądamy, czy nie wytworzył się stan zapalny. Jeśli odkryjemy niepokojące zmiany – zaczerwienienie skóry lub zgrubienia – zasięgnijmy porady weterynaryjnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.

W razie podejrzenia, że mogło dojść do choroby psów od kleszczy, w gabinecie weterynarza zostanie przeprowadzony test, do wykonania którego pobierana jest krew zwierzęcia. Wyniki pozwolą na wykluczenie bądź potwierdzenie wystąpienia chorób odkleszczowych. W czasie leczenia najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia oraz leczenie wspomagające. Dobrym zabezpieczeniem zwierząt domowych przed kleszczami, żyjącymi w naszym otoczeniu – w ogródkach, na trawnikach i w lasach – jest obroża przeciw kleszczom, nasączona specjalistycznymi preparatami odstraszającymi pasożyty.

Choroby odkleszczowe u psów i kotów – po jakim czasie wystąpią objawy?

Kleszcz u psa i kleszcz u kota – babeszjoza i jej objawy

Ugryzienie kleszcza może spowodować wprowadzenie do krwioobiegu psa pierwotniaków, które atakują czerwone krwinki, doprowadzając zwierzęta do anemii. Choroba babeszjozy znana jest także jako piroplazmoza. Nieleczona, skutkuje uszkodzeniem nerek, wątroby i upośledzeniem pracy układu krążenia.

Objawy choroby psów od kleszczy:

Zwierzęta, które zostały zarażone babeszjozą, stają się apatyczne, nie chcą się bawić, nie wykazują chęci spacerowania. Pojawia się gorączka - pies nie chce jeść, ale zaczyna dużo pić. Węzły chłonne powiększają się. Zwierzę ma problem z oddawaniem moczu. Może pojawić się krwiomocz i biegunka. Podobne objawy wywoła zarażony kleszcz u kota.

Kleszcz u psa oraz pies podczas jego usuwania, czyli usuwanie kleszcza u psa z sierści krok po kroku
Kleszcz u psa krok po kroku - objawy ugryzienia, usuwanie, choroby i powikłania

Po jakim czasie ujawniają się objawy?

Choroba może ujawnić się po tygodniu lub po kilku tygodniach. Gdy zaobserwujemy, że nasz pies źle się czuje, jest apatyczny i odmawia jedzenia, warto jak najszybciej zasięgnąć porady weterynaryjnej, by wykluczyć babeszjozę, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Zapobiec chorobie może szczepionka, krople lub spray - do podawania na skórę oraz specjalistyczna obroża przeciw kleszczom. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem wyglądu pluskwy domowej?

Borelioza i erilichioza– choroby odkleszczowe u psów

Ukąszenie kleszcza może wywołać choroby zakaźne, groźne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Bolerioza u psów objawia się wysoką gorączką i utratą życiowej energii. Pies traci apetyt, jest osowiały. Borelioza może o sobie dać znać, wywołując bóle stawów, niedowład kończyn, a nawet padaczkę, a my nie zawsze kojarzymy, że dolegliwość spowodowało ugryzienie kleszcza. Jednak gdy zauważymy, że pies został ukąszony i kleszcz u psa zostanie szybko usunięty – ryzyko zachorowania znacznie się zmniejsza.

Podejrzenie o boreliozę, zweryfikujemy w gabinecie weterynarza, wykonując badanie krwi zwierzęcia. Pamiętajmy, że w większości przypadków borelioza u psów nie ujawnia się. Boreliozę leczy się antybiotykami. W okresie zdrowienia psa ważną sprawą jest zadbanie o dostarczenie karmy, lekkostrawnej, bogatej w witaminę B12. Skutecznym środkiem zapobiegawczym jest podanie szczepionki przeciw boreliozie.

Erilichoza jest chorobą zakaźną, występującą poza granicami Polski, jednak w czasie podróży ze zwierzętami, mogą one zostać ukąszone przez kleszcza i zakażone drobnoustrojami, wywołującymi choroby i ludzi, i zwierząt. Choroba ujawnia się po 4 – 11 dniach. Pies staje się apatyczny, traci apetyt, wzrasta temperatura ciała, a w przypadku ostrej postaci choroby, zwierzę chudnie, wymiotuje, cierpi na biegunkę i krwawienie z błon śluzowych. Na zakażenie szczególnie wrażliwe są owczarki niemieckie. Szybko podjęte leczenie prowadzi do pełnego wyzdrowienia.

Problemy z kleszczami u yorka – pielęgnacja miniaturowych psów

Yorki są miniaturowymi terierami, o długiej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Psy obdarzone są żywym usposobieniem. Predysponowane do tropienia oraz polowania na małe gryzonie, w czasie spacerów myszkują po krzakach i kopią w trawie, czyli w miejscach, w których najczęściej bytują kleszcze. Bujne włosy psów utrudniają zlokalizowanie pasożytów. Kleszcze u yorka są więc prawdziwym utrapieniem dla właścicieli psów. Konieczne zabiegi pielęgnacyjne to codzienne czesanie psich włosów i dokonywanie dokładnego przeglądu futerka, w poszukiwaniu kleszczy – zwłaszcza na głowie, za uszami, w okolicach pachwin i brzucha.

Skuteczną ochroną przeciw kleszczom są specjalne obroże, krople i preparaty do spryskiwania, przeznaczone właśnie dla yorków. Preparaty do spryskiwania i w postaci kropli, rozprowadzone na grzbiecie psa, skutecznie wyeliminują kleszcze – zastosowana dawka działa przez miesiąc. Możliwe jest również zastosowanie tych środków u szczeniaka, który skończył trzy miesiące życia. Należy zwrócić uwagę, by naszego pieska nie lizały koty, na które preparat ma niekorzystne działanie.

Dobrym zabezpieczeniem przed kleszczami zarówno u dorosłych yorków, jak i u szczeniaka powyżej trzeciego miesiąca życia, jest obroża przeciw kleszczom, przeznaczona właśnie dla tej rasy psów. Obroża zaczyna spełniać swoją rolę natychmiast po jej założeniu. Specjalny skład zapewnia eliminację kleszczy przez 4 miesiące, a także zapewnia czystość legowisk naszych pupili. Takiej obroży nie powinno się zdejmować, dostosowując ją do obwodu szyi naszego psa.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny