Kleszcze krok po kroku – gatunki, występowanie, ugryzienia, potencjalne choroby

Kleszcz jest pasożytem, którego ugryzienie może mieć opłakane skutki dla zdrowia. Eksperci alarmują, że zakażone kleszcze to duże zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. W naszym kraju rozróżnić możemy rozmaite gatunki kleszczy, których jest aż 19. Podstawowe informacje o ich sposobie pasożytowania sprowadzają się do określenia, że żywią się one krwią żywicieli, więc mogą występować u ssaków, w tym u człowieka. To właśnie łączy wszystkie znane gatunki kleszczy.

Występowanie kleszczy sprowadza się głównie do takich obszarów, jak przede wszystkim zadrzewione parki i lasy, ale spotkać je można także na łąkach i działkach. Niebezpieczne, zakażone kleszcze pospolite pojawiają się przede wszystkim w gęstych zaroślach, gdzie czekają na swoje ofiary wabione zapachem ich potu czy ciepła ciała. Występowanie kleszczy w wysokich trawach, krzewach i zaroślach ma opłakane skutki dla zwierząt, gdyż pajęczaki te starają się żerować nie tylko u człowieka, ale właśnie także czworonogów.

Jakie choroby mogą przenosić zakażone kleszcze? Do najbardziej groźnych chorób należą: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, anaplazmoza, babeszjoza i riketsjoza. Informacje przekazywane przez ekspertów wskazuje, że od 10 do 15% kleszczy, których występowanie obserwujemy w Polsce, może być zarażonych i wywoływać choroby. W ostatnim czasie najbardziej dyskutowaną chorobą jest borelioza, którą często trudno zdiagnozować.

Kleszcz w skórze i ugryzienie kleszcza – co robić?

Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Kleszcz ma tak przystosowaną budowę aparatu gębowego, że z łatwością wbija się w skórę, a z kolei nie jest łatwo go usunąć. Przez kontakt z krwią przekazuje do niej zarazki, torując sobie drogę do jej wysysania i odżywiania swojego organizmy. Jak już wspomniano, że każdy osobnik przenosi choroby, jednak zawsze w przypadku ugryzienia trzeba liczyć się z możliwością zarażenia – i to nie jedną, a nawet kilkoma chorobami.

Najważniejsza jest obserwacja. Jeśli wypuszczałeś się w rejony, gdzie mogą występować kleszcze, koniecznie obejrzyj dokładnie całe swoje ciało. To samo tyczy się oczywiście dzieci i czworonogów. Kleszcz w skórze dość szybko przybiera na rozmiarze, a po odpadnięciu obszar zazwyczaj pozostaje zaczerwieniony, ale mimo wszystko, jeśli się go przegapi, łatwo w ogóle nie zdać sobie sprawy, że ukąszenie nastąpiło.

Jak usunąć kleszcza, kiedy znajdziemy go na swoim ciele? Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety – chwycić mocno jego ciało jak najbliżej skóry i wyciągnąć szybkim i zdecydowanym ruchem wzdłuż linii, jaką wyznacza jego odwłok i miejsce wkłucia. Zdezynfekuj miejsce ukąszenia oraz dłonie. Po zabiegu usunięcia kleszcza konieczna jest obserwacja, czy w ciągu nawet kilkudziesięciu dni na ciele nie pojawia się rumień, który dodatkowo może zmieniać miejsce swojego występowania.

Uwaga! Jeśli nawet nie usuwaliśmy kleszcza, a na ciele pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy wysoka gorączka, możemy podejrzewać, że nastąpiło niezauważone wcześniej przez nas ukąszenie. Taka sytuacja wymaga bezwzględnego kontaktu z lekarzem. Więcej informacji na temat występowania, chorób, usuwania kleszczy i wiele innych porad znajdziesz w zebranych na tej stronie artykułach.