Klimatyzacja domowa – użytkowanie, czyszczenie, konserwacja, polecane preparaty, porady

Co jest ważne przy wyborze urządzenia, jakim jest klimatyzator w domu? Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć takie ważne parametry, jak cicha praca czy energooszczędność, co jest niezwykle ważne, by koszty użytkowania nie były wygórowane, a klimatyzacja centralna nie przeszkadzała podczas snu.

Klima w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, choć nie jest jeszcze bardzo powszechna, nie stanowi już synonimu luksusu. W wielu regionach kraju i ekspozycjach domów lub mieszkania, wentylacja mechaniczna w pomieszczeniu jest po prostu niezbędna. Instalacja klimatyzacji znacznie podnosi bowiem komfort życia. Oczywiście pod warunkiem, że czyszczenie klimatyzacji niezbędne dla jej właściwego działania jest przeprowadzane regularnie.

Jaka klimatyzacja domowa jest najpopularniejsza? Najpopularniejszy model to klimatyzator ścienny typu split. Jak nietrudno się domyślić, klimatyzator w domu czy w mieszkaniu jest montowany na wybranej ścianie, natomiast jednostkę zewnętrzną umieszcza się najczęściej na balkonie lub rzadziej na dachu. Klimatyzator ścienny typu split to nie jedyne rozwiązanie, gdyż do wyboru mamy także klimatyzator przenośny w pomieszczeniu. Klima w domu jednorodzinnym to bardzo funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, jednak by działała prawidłowo, niezbędne jest regularne czyszczenie klimatyzacji. Na czym ono polega?

Czyszczenie klimatyzacji – wskazówki i porady

Aby klimatyzacja domowa działała prawidłowo, a koszty jej użytkowania nie windowały w górę, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Zarówno klimatyzacja centralna, jak i niepozorny klimatyzator przenośny to urządzenia, w których mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, czyli grzyby, pleśnie i bakterie.

Jak przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji samodzielnie? Najważniejsze jest umycie filtra. W tym celu wyłączamy klimę, zdejmujemy obudowę i wyjmujemy filtr. Należy go wypłukać pod bieżącą wodą i umyć z dodatkiem płynu do naczyń. Umycia będzie wymagała także podstawka, na której skrapla się woda. Klimatyzację warto umyć także specjalnym środkiem w sprayu, na przykład marki Liqui Molly czy Wurth. Wentylacja mechaniczna może być także wyczyszczona przez profesjonalną firmę.

Instalacja klimatyzacji przez firmę montażową często wiąże się z ofertą dodatkową, jaką jest serwis klimatyzacji w domu czy w mieszkaniu. Powinno się go przeprowadzać raz w roku, aby upewnić się, że urządzenie działa w sposób prawidłowy oraz by w sposób profesjonalny pozbyć się z klimy grzybów bakterii i wirusów. Jeśli obawiasz się samodzielnego czyszczenia klimatyzacji, warto tę czynność powierzyć specjalistom.

Klimatyzacja domowa znacznie podnosi komfort życia, zwłaszcza w upalne letnie dni, których w naszym klimacie nie brakuje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej instalację w domu. Jeśli interesują cię inne porady na temat klimy w domu oraz jej serwisu i czyszczenia, na tej stronie znajdziesz szereg niezbędnym porad i wskazówek.