Upał w domu? Latem taki klimatyzator będzie prawdziwym ratunkiem!

Dlaczego klimatyzator w domu to dobry pomysł?

Gdy w Polsce nadchodzi fala upałów, większość z nas wyciąga z piwnicy lub szafy klasyczny wentylator. Dzięki niemu rzeczywiście można się przyjemnie ochłodzić, jednak tradycyjne wiatraki przynoszą tylko chwilową ulgę. Nie dość, że głośno pracują, to w dodatku podczas wentylowania jednocześnie rozpylają kurz i szkodliwe alergeny w mieszkaniu. Jak możesz zauważyć, używanie wentylatora nie jest zatem najlepszym pomysłem na skuteczną walkę z gorącem. Czy istnieje więc inna metoda na ochłodzenie zarówno siebie, jak i całego mieszkania? Tak, to specjalne klimatyzatory, dzięki którym w domu wreszcie zapanuje przyjemne orzeźwienie – nie tylko przez moment, a przez cały upalny dzień. Warto dodać, że w samochodach osobowych używamy układów klimatyzacji, które świetnie sprawdzają się latem. Domowy klimatyzator działa na podobnej zasadzie, co ten w aucie. Mimo wszystko urządzenia chłodnicze tego typu nie są jeszcze tak bardzo popularne w mieszkaniach.

Zanim od razu pobiegniesz do sklepu po pierwszy lepszy model klimatyzatora, koniecznie dowiedz się, dlaczego zakup urządzenia jest dobrym pomysłem. Po pierwsze klimatyzator będzie dbał nie tylko o schłodzenie danego pomieszczenia, ale też zapewni w nim optymalną wilgotność powietrza. Po drugie klimatyzator domowy zniweluje szkodliwe pyłki, alergeny i kurz, które są w mieszkaniu. Jeśli któryś z domowników ma problem z uczuleniem na kurz, dzięki temu urządzeniu będzie mógł oddychać swobodnie. Klimatyzator świetnie sprawdzi się również przy innych alergiach (np. na pyłki kwiatów). Szukając najlepszego urządzenia do mieszkania, zwróć uwagę na to, aby oprócz funkcji chłodzenia zawierało ono również opcję grzania. Dzięki temu zyskasz dwa fajne sprzęty w cenie jednego! Latem będziesz mógł chłodzić mieszkanie, a zimą skutecznie je ogrzewać.

Cechy urządzenia, na które trzeba zwrócić uwagę

W bloku wielorodzinnym najlepiej spisze się klimatyzator mobilny. Właśnie takie urządzenie potrafi mechanicznie przepychać powietrze przez filtry nasączone wodą albo przez chłodnicę. W mobilnych klimatyzatorach jedyny element elektryczny stanowi niewielki wiatrak. Przenośny sprzęt cechuje się kompaktowym rozmiarem i gotowością do pracy niemal od razu po rozpakowaniu. Mobilne urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, natomiast jego użytkowanie stosunkowo niedrogie. W bloku sprawdzić się mogą również urządzenia ścienne, jednak nie każdy może sobie pozwolić na ich montaż. Klimatyzatory na ścianę są bardziej wydajne od mobilnych. Trzeba jednak umieścić je na ścianie, co wiąże się z kuciem tynku.

Klimatyzator, jak możesz zauważyć, jest wobec tego urządzeniem, które należy dopasować nie tylko pod względem preferencji, ale i możliwości w mieszkaniu. Jeśli dopiero je kupiłeś i remontujesz, urządzenie na ścianę nie będzie stanowić problemu. Gdy jednak masz świeżo wykończone mieszkanie i chcesz kupić do niego klimatyzator, lepiej zainwestować pieniądze w przenośne urządzenie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zwróć uwagę na rodzaj klimatyzatora, a także na jego poszczególne parametry techniczne:

  • Bardzo ważna jest ilość powietrza, jaką klimatyzator będzie mógł schłodzić w mieszkaniu w jedną godzinę. W parametrach taką cechę oznacza się jako „przepływ powietrza”.
  • Zwróć uwagę na moc chłodniczą urządzenia, ponieważ to dzięki niej dowiesz się, jak dużą powierzchnię mieszkania będziesz mógł chłodzić danym klimatyzatorem.
  • Im ciszej pracujące urządzenie, tym większy komfort w mieszkaniu zarówno jeśli chodzi o wypoczynek, jak i codzienne funkcjonowanie. Warto zwrócić zatem uwagę głośność w parametrach.
  • Pamiętaj również, aby sprawdzić czynnik chłodniczy w wybranym klimatyzatorze, bo to on odpowiada za schładzanie powietrza. Musi być naturalny i jak najbardziej wydajny.
  • Dodatkową funkcją będzie możliwość ogrzewania w klimatyzatorze. Warto więc szukać takiego urządzenia, które będzie sprzętem typu „2 w 1”. Przyda się wówczas zarówno na upalne lato, jak i mroźną zimę.

Warto pamiętać o tym, że domowe klimatyzatory działają na różnych zasadach, które uzależnione są od ich konstrukcji. W niektórych modelach istnieje możliwość pobrania aplikacji na smartfon lub tablet, dzięki której można sterować urządzeniem zdalnie. W rodzinie są jacyś alergicy? Skup się wobec tego nie na klimatyzatorach inteligentnych, ale przede wszystkim na urządzeniach z filtrem. Tylko takie są bowiem w stanie skutecznie usuwać szkodliwe pyłki i alergeny z mieszkania.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania? Podpowiadamy!

Przenośna czy ścienna – która klimatyzacja lepsza do bloku?

Jeśli wciąż wahasz się między klimatyzatorem ściennym a mobilnym, zadaj sobie pytanie. Czy wewnątrz budynku mieszkalnego jest system klimatyzacji? Jeśli nie, bardzo trudno będzie zainstalować urządzenie, które pracuje cicho. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia! Zawsze możesz wybrać klimatyzator mobilny, czyli stojący. Jego ogromnym plusem jest możliwość zabierania urządzenia w dosłownie każde miejsce. Dzięki temu będzie można używać go w wybranym pomieszczeniu i maksymalne chłodzić wnętrze. Oczywiście postawić należy wówczas na cichy klimatyzator mobilny, który – przeniesiony w dane miejsce – nie będzie zakłócał wypoczynku podczas pracy. Warto zadbać też o to, aby chłodząc pokój wieczorem, nie przerywał snu – jeśli oczywiście będziesz z klimatyzatora wówczas korzystać. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia klimatyzacji domowej.

Przenośne urządzenie sprawdzi się znakomicie nawet w bardzo problematycznym pomieszczeniu – a więc tam, gdzie zwykle panuje stała temperatura (np. ciągle jest zimno lub ciepło). Poza tym mobilny klimatyzator będzie o wiele tańszy niż ścienny. Instalując go, niekiedy można zrezygnować z innych, dodatkowych metod chłodzenia (jak używanie klasycznych wiatraków). Urządzenie w zupełności wystarczy, aby w mieszkaniu zrobiło się przyjemnie – niezależnie od tego, czy trwa upalne lato, czy mroźna zima. Poza tym przenośne klimatyzatory są z reguły tańsze niż mocowane na ścianie. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz, każde zapewni niesamowity komfort w mieszkaniu. Zarówno ścienny, jak i mobilny klimatyzator szybko poprawi jakość powietrza oraz zwiększy komfort termiczny domowników. Wszyscy natychmiast odczują kolosalną różnicę! Dzięki klimatyzatorowi w mieszkaniu będzie można wygodnie pracować, wykonywać codzienne obowiązki lub po prostu odpoczywać po ciężkim dniu.

O tym nie można zapomnieć!

Jak sprawić, aby praca wybranego klimatyzatora była maksymalnie efektywna? Zawsze kieruj wydobywające z niego powietrze na otwartą przestrzeń w mieszkaniu. Nigdy nie ukrywaj też urządzenia w kątach pokojów. Między ścianą a klimatyzatorem zostaw minimum 20 cm wolnej przestrzeni, żeby przepływ powietrza był ciągły i niczym niezakłócony. Postaraj się również, aby klimatyzator stał w miejscu z łatwym dostępem do gniazdka elektrycznego – dzięki temu wygodniej będzie można go włączać i wyłączać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny