Klimatyzator przenośny do biura – czy wystarczy? Kiedy się sprawdzi?
Upały, zwłaszcza te długotrwałe, skutecznie utrudniają wielu osobom życie. Wysokie temperatury powodują zmęczenie, trudności w koncentracji, a co za tym idzie, obniżeniu ulega wydajność pracowników, a także jakość ich pracy. Aby temu zapobiegać, można starać się zapewnić im jak najlepsze warunki. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest instalacja klimatyzacji. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma technicznej możliwości instalacji klimatyzatora w biurze? Odpowiedzią na ten problem jest klimatyzator przenośny.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny to urządzenie służące do obniżania temperatury w pomieszczeniach. Wykorzystywany jest w nim czynnik chłodniczy, który schładza powietrze przemieszczające się pomiędzy wymiennikami. Klimatyzator odbiera ciepło z pomieszczenia, następnie skrapla je i oddaje na zewnątrz. W przypadku urządzeń przenośnych, poza elementami takimi, jak wymienniki ciepła, sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylatory, w zestawie musi znajdować się również specjalna rura lub agregat.
Rodzaje przenośnych klimatyzatorów
Przenośne klimatyzacje mogą być podzielone na różne rodzaje ze względu na to, w jaki sposób odprowadzają skroploną wodę lub jak są skonstruowane. W pierwszym podziale wyróżnić można:
- klimatyzatory z odpływem grawitacyjnym,
- klimatyzatory bezobsługowe,
- klimatyzatory opróżniane ręcznie.
Pierwszy typ wymaga podłączenia do węża odpływowego. Skroplona woda kierowana jest wtedy wprost do wyznaczonego odpływu, co jest bardzo wygodne, jednak wymaga ustawienia klimatyzatora w takim miejscu, w którym podłączenie do odpływu jest możliwe. Klimatyzatory bezobsługowe odparowują wilgoć wraz z ciepłym powietrzem, a dzieje się to przy pomocy rury wylotowej. Ostatni typ, czyli klimatyzatory przenośne opróżniane ręcznie, to takie, których pojemniki na wodę trzeba samodzielnie opróżniać co jakiś czas. Są one najpopularniejsze, a to jak często trzeba wylewać ciecz, zależy od pojemności pojemnika, wilgotności powietrza oraz czasu użytkowania klimatyzatora.
Moc chłodzenia i inne parametry klimatyzatorów przenośnych
Przy zakupie klimatyzatora przenośnego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc chłodniczą. Musi być ona dostosowana do wielkości pomieszczenia, które ma być przez to urządzenie schładzane. Bardzo ważne jest, aby klimatyzator przenośny nie był ani zbyt mocny, ani zbyt słaby, gdyż w obu tych sytuacjach może się on po prostu szybko zepsuć. Według uproszczonego wzoru przyjmuje się, że na schłodzenie 10m2 potrzeba 1 kW mocy chłodniczej. Co więcej, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy dla klimatyzatora, należy do otrzymanego wyniku dodać 15%.
Ponadto warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- poziom hałasu (poniżej 50 dB.),
- energooszczędność,
- przepływ powietrza (powyżej 300m3/h),
- zakres regulacji temperatury (od 16 do 30 stopni Celsjusza).
Niektóre parametry mogą być niejasne, dlatego warto pokrótce przybliżyć to, czego dotyczą. Przepływ powietrza jest wskaźnikiem, dzięki któremu wiadomo, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie schłodzić w czasie godzinnej pracy. Jeśli chodzi o poziom hałasu, to niestety klimatyzatory przenośnie generują go więcej niż te klasyczne. To bardzo istotny parametr, dlatego naprawdę warto wybrać urządzenie, które nie jest głośniejsze od zwykłej rozmowy, a więc poniżej 50 dB.
Zalety klimatyzacji przenośnej
Przenośne urządzenia, dzięki którym można znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, mają wiele zalet, a główną jest rzecz jasna mobilność. Taki klimatyzator może być wykorzystywany w tym pomieszczeniu, w którym jest aktualnie potrzebny. Ponadto są to dość niewielkie urządzenia. Bez wątpienia zakup klimatyzatora przenośnego to znacznie mniejszy koszt niż instalacja klasycznej klimatyzacji. Koszty związane z użytkowaniem tego urządzenia również są stosunkowo niskie. Dodatkowo większość modeli jest sterowana za pomocą pilota, co jest bardzo wygodne.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wiele przenośnych klimatyzacji posiada dodatkowe funkcje, dzięki czemu istnieje możliwość np. ogrzania nimi pomieszczenia, czy też wykorzystania ich jako wiatraka. Co więcej, urządzenia można używać niemal od razu po zakupie i przywiezieniu go do biura, ponieważ nie trzeba wzywać fachowców do jego instalacji.
Kiedy warto wybrać przenośną klimatyzację?
Jak widać, klimatyzatory przenośne są urządzeniami posiadającymi szereg zalet, które mogą zaspokoić potrzeby i oczekiwania wielu osób. Choć nie są zupełnie pozbawione wad, to korzyści wypływające z ich użytkowania bez wątpienia je przewyższają.
Tego typu mobilne urządzenia sprawdzą się w przypadku lokali, w których nie można ingerować w konstrukcję budynku. Jest tak bardzo często, gdy budynek, w którym znajdują się biura, jest wynajmowany lub zarządca nie wyraża na to zgody. Ponadto korzystanie z takiej klimatyzacji nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia ściany.
Przenośna klimatyzacja jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą z niej korzystać w różnych miejscach. Dodatkowo dzięki możliwości wyboru odpowiedniej mocy takiego urządzenia, nie trzeba się obawiać, że nie będzie ono wystarczające do schłodzenia danego pomieszczenia.