Konserwacja drewna w domu - porady i wskazówki
Drewno ze swojej natury jest ciepłym i przyjemnym w dotyku materiałem. Odpowiednio skrawane oraz modelowane może być estetycznym elementem do wykończenia domów i mieszkań. W Polsce znajdziemy wiele gatunków drewna, które można w prosty sposób wykorzystać do mebli i elementów dekoracyjnych. Dąb, klon, jesion, drzewa iglaste, wiśnia oraz orzech to materiały cenione zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Pięknie wyprofilowane drewno może cieszyć nasze oczy przez wiele lat.

Jak ważna jest konserwacja drewna?
Drewno należy odpowiednio konserwować. W ciągu ostatnich stu lat moda na drewno stopniowo zanikała by w ostatnich latach odżyć na nowo. Coraz częściej osoby budujące swoje domy decydują się na drewniane parkiety zamiast tanich paneli czy zimnych płytek. Również meble i różnego rodzaju elementy dekoracyjne coraz częściej są zrobione z drewna o pięknym, głębokim kolorze.
Co to oznacza? Piękno drewna zostało na nowo docenione. Nowoczesne techniki pielęgnacji pozwalają utrzymać drewno w świetnym stanie przez dziesiątki lat. . Dlatego warto zapoznać się z technikami samodzielnej pielęgnacji drewna, dzięki którym nawet drewno o nominalnie słabszej jakości będzie mogło przez długie lata zachować swój połysk
Salon - dusza mieszkania
Każda rodzina posiada w swoim domu pomieszczenie reprezentatywne zwane potocznie salonem. Salon - jak sama nazwa wskazuje to pomieszczenie gdzie zapraszamy gości, przez co staje się najważniejszą częścią domu. Czym możemy upiększyć nasze salony? Drewnem. Drewniany salon to powrót do korzeni. Któż z nas przecież nie marzył o pięknym kominku wyłożonym drewnem, lśniącym parkiecie oraz ozdobnych panelach ściennych które swoim urokiem potrafiły koić nasze zmysły w każdy zimowy wieczór. Dzisiaj technika pozwala nam wykorzystywać drewno w każdym tego słowa znaczeniu.
No dobrze, pora zabrać się za salon i ułożyć w nim parkiet. Jest wiele rodzajów drewna do tego przeznaczonych ale muszą one spełniać trzy podstawowe cechy. Drewno musi być elastyczne, odpowiednio twarde oraz atrakcyjne cenowo. W ostatnich latach bardzo modne stało się drewno wiśniowe. Jest to elastyczne i średnio twarde drewno zapewniające szeroką gamę kolorów. Wiśnia rośnie stosunkowo długo. Im starsza, tym twardsza i ciemniejsza. Jest bardzo elastyczna. W Polsce wiśnia dostępna jest w kilku kolorach, zwłaszcza popularne są różne odcienie bordowego. Ten rodzaj drewna jest jednak uczulony na światło słoneczne, więc jeśli nasz salon jest wystawiony na promienie, wiśnia szybko zacznie się wybrzuszać i zmieniać kolor. Należy pamiętać o odpowiednim nasłonecznieniu pomieszczenia. O wiśnię trzeba dbać i obchodzić się z nią delikatnie. Jeśli zabieramy się do mycia parkietu to ważne jest, aby nie używać zbyt wiele wody. Należy nawilżyć mop bądź ściereczkę wodą z płynem i delikatnie czyścić nawierzchnię. Zbyt duża ilość wody może skutkować trudnymi do usunięcia wybrzuszeniami. Lakierowanie powinno odbywać się co trzy lata. Wiśnia to piękne drewno i koneserzy dobrego smaku mają w czym wybierać.
Dąb oraz jesion to bardzo podobne drzewa. Charakteryzują się długą żywotnością i wysoką twardością. To szlachetne drzewo które przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać setki lat. Jesion i dąb kolorystycznie są bardzo podobne, różnią się głównie słojami. Dąb ma zwarte i okrągłe, natomiast jesion ma słoje owalne. Oba rodzaje drewna są idealne do parkietów – bardzo twarde i wytrzymałe, przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymują zdecydowanie najdłużej. Lakierowanie odbywa się rzadziej niż w przypadku wiśni – raz na pięć lat powinno całkowicie wystarczyć. Problemem może być cena – dąb to zdecydowanie najdroższe drewno dostępne na polskim rynku. Wyższej ceny możemy oczekiwać tylko po parkietach z drewna egzotycznego.
Tańszą alternatywą jest również orzech – drewno niższej jakości, niż dąb czy jesion, ale ciekawe rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć niskobudżetowy parkiet drewniany (o ile coś takiego w ogóle istnieje J ).
Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Taras - z widokiem na świat
Taras to miejsce odpoczynku, w którym możemy się cieszyć spokojem i kontaktem z naturą. Niestety jest to konstrukcja zewnętrzna i chcąc obudować ją drewnem musimy się liczyć z częstą pielęgnacją powierzchni. Należy wybierać tylko lakiery dedykowane dla drewna wystawionego na różne warunki atmosferyczne. Warto również wybrać drewno, które będzie odporne na tego typu warunki – dąb lub jesion wydaje się tutaj najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak bardziej niż na efektach wizualnych zależny nam na trwałości i nie chcemy sobie zawracać głowy tarasem kilka razy w roku – zdecydujmy się na powierzchnię betonową wyłożoną płytkami.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na taras drewniany, warto pomyśleć o orzechu. To bardzo ciekawy wybór. Im dłużej rośnie ciemniejszy i twardszy się staje. Zazwyczaj orzech wycina się po dziesięciu latach, dzięki czemu drewno jest stosunkowo jasne i można je swobodnie lakierować. Przy odpowiednim lakierowaniu może przetrwać dziesiątki lat, przy czym odpowiednie lakierowanie w wypadku tarasu oznacza raz do roku. Wtedy orzech staje się dość odporny na działanie wody i słońca, częściowo również zmiennych temperatur.
Dla osób z grubym portfelem i dużymi wymaganiami dobrym rozwiązaniem będzie drewno egzotyczne – na przykład dąb tropikalny. Cechuje się bardzo wysoką trwałością i twardością. Raz lakierowane może przetrwać nawet dziesięć lat. Niestety jest bardzo drogie – wpływa na to bardzo duże zapotrzebowanie oraz konieczność importu z Brazylii. Jest to jednak zdecydowanie najlepsze drewno na konstrukcje zewnętrzne. Drewno z Brazylii, przystosowane do tamtejszego klimatu, jest wyjątkowo odporne zarówno na działanie wody, jak i promieni słonecznych. . Możne je wsadzić na rok do beczki z wodą i wyciągniemy ten sam kawałek drewna - nie zauważymy żadnej różnicy. Aby woda wsiąknęła do środka potrzebuje około dwóch lat nieustannych deszczów.
Sama budowa tarasu to stosunkowo prosta sprawa. Najtrudniejszym etapem są fundamenty, które będą musiały utrzymać wagę całej konstrukcji. Warto w tym wypadku zdecydować się na profesjonalny projekt, nie warto wylewać fundamentów „na oko”. Można więcej stracić, niż zyskać, natomiast dla architekta takie wyliczenia to niezbyt obciążające zadanie. Gdy już mamy gotowe fundamenty, skręcenie tarasu z gotowych bali zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Warto jednak najpierw dokładnie przemyśleć, jakich wymiarów potrzebujemy. W tartaku można zamówić bale o dokładnych wymiarach i otworach. Z tak przygotowanymi materiałami proces skręcania przypomina meble i Ikei.
Impregnacja wewnętrzna i zewnętrzna
Drewno jak zostało napisane należy traktować bardzo poważnie. Sumienne lakierowanie oraz czyszczenie to podstawa do utrzymania idealnego lśniącego drewna. Szczególną uwagę należy zwrócić na drewniane parkiety oraz schody. Są one najbardziej intensywnie użytkowane, co wpływa na ich odporność. Parkiety oraz schody należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu wilgotną szmatką. Warto też pastować je przynajmniej raz na miesiąc. Lakierować należy raz na kilka lat, w zależności od rodzaju drewna, a w przypadku rys uszkodzone miejsce trzeba należy polakierować jak najszybciej.
Impregnacja drewna zewnętrznego to znacznie trudniejsza sprawa. Nowo zakupione drewno należy zaimpregnować jak najszybciej, co może zaoszczędzić przykrości z późniejszym próchnieniem. Drewniane elementy przedmiotów użytkowych (takich jak huśtawki, ławki) należy lakierować raz do roku (w okresie jesiennym) aby uchronić nasze drewno przed szkodliwym działaniem światła i wody. Nowoczesne lakiery oprócz ochrony przed siłami natury chronią nasze drewno również przed owadami i innymi insektami. To szczególnie ważne dla osób mieszkających blisko pól uprawnych oraz lasów.