Konserwacja paneli podłogowych, impregnacja i renowacja – poradnik
Panele podłogowe, zwłaszcza te z wyższej półki, są uznane za jeden z najbardziej trwałych materiałów na podłogę. Wydaje się także, że na przykład w stosunku do drewna, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. To jednak nieprawda. Jeśli chcesz, by twoje panele podłogowe długo zachowały świetną jakość i wygląd, musisz zająć się ich impregnacją. Jak dbać o panele podłogowe i czym je konserwować?
Jak dbać o panele podłogowe? Podstawowe zasady
To, że panele uchodzą za bardzo mało wymagające wynika z tego, że drewno ma o wiele większe wymagania (chociażby konieczne pastowanie podłogi co jakiś czas). Jednak także potrzebują nieco uwagi. Przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, że trzeba regularnie zbierać z nich kurz i brud. Regularne odkurzanie zapobiegnie rysowaniu się powierzchni paneli pod wpływem piasku. Takie mikrorysy, początkowo niewidoczne, po jakimś czasie mogą być naprawdę dużym problemem. Pielęgnacja paneli wymaga także, żeby przynajmniej co kilka dni je umyć.
Mycie paneli należy przeprowadzić bardzo ostrożnie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie może się do nich dostać zbyt wiele wody. Dotyczy to także paneli laminowanych. Nadmiar wilgoci pozostawionej na podłodze może wypaczać panele, sprawić, że spuchną i odkształcą się. W takim wypadku naprawdę niewiele można zrobić. Świetnym pomysłem jest czyszczenie paneli specjalnym mopem parowym do paneli. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mopach do podłóg.
Mycie paneli parą wodną jest bardzo delikatne. Wysoka temperatura dobrze radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami i zarazkami, na dodatek ogranicza używanie mocnej chemii, która nie służy panelom. Mopy parowe można ustawić na wydzielanie niewielkiej ilości pary. Dzięki temu czyszczenie paneli będzie idealnie wyważone – pozbędziesz się wszystkich plam, a jednocześnie dostarczysz im mniej wody, niż gdybyś szorował je ręcznie.
Czym konserwować panele?
Konserwacja paneli podłogowych w gruncie rzeczy nie jest szczególnie skomplikowana. W zasadzie polega wyłącznie na impregnacji, ale spokojnie, nie oznacza to, że czas zabrać się za pastowanie podłogi. Można przeprowadzić to w trakcie cotygodniowego czyszczenia.
Mycie paneli należy przeprowadzać wyłącznie środkami, które są do tego przeznaczone. Nie tylko czyszczą powierzchnię, lecz także zawierają składniki, które ją konserwują. Impregnacja paneli laminowanych w ten sposób wystarczy. Sam laminat jest już świetnym impregnatem, który nie pozwoli podłodze się zniszczyć. Czym konserwować panele? Tak naprawdę świetnie sprawdzają się standardowe preparaty, które znajdziesz w sklepie. Są antystatyczne, lekko nabłyszczają i zmniejszają prawdopodobieństwo pojawiania się plam. Zwróć tylko uwagę na to, że impregnacja paneli powinna być wykonywana wyłącznie środkami, które nie zawierają w swoim składzie mydła.
Jak dbać o panele podłogowe? Tego się wystrzegaj
W przypadku paneli podłogowych najważniejsza jest profilaktyka. Renowacja paneli jest kosztowna i nie zawsze się udaje, dlatego o wiele łatwiej jest zadbać o to, by się nie zniszczyły. Dlatego wystrzegaj się chodzenia po podłodze w butach. Zwróć uwagę także na to, by na panelach nie zalegały ziarenka piasku, rozsypanego cukru, soli i tym podobne. Zawsze natychmiast wycieraj podłogę, jeśli coś rozlejesz. W przeciwnym razie nawet najbardziej troskliwa konserwacja paneli podłogowych może nie wystarczyć.
Jeśli na podłodze pojawi się plama z tłuszczu lub z farby nie wahaj się sięgnąć po silniejszy środek chemiczny. Zwróć tylko uwagę na to, czy jest przeznaczony do powierzchni laminowanych. Jeśli nie, poszukaj czegoś innego. Starcie laminatu może być bezpośrednią przyczyną błyskawicznego niszczenia paneli.
Renowacja paneli podłogowych
Jeśli cała powierzchnia paneli zostanie zniszczona, porysowana lub straci blask, niestety niewiele możesz zrobić. Oczywiście możliwe jest zastosowanie środków nabłyszczających, ale jest to rozwiązanie doraźne. Szlifowanie powierzchni podłogi i nakładanie nowej warstwy lakieru nie jest najlepszym pomysłem. Większość paneli jest na tyle cienka, że nie ma takiej możliwości, ponadto jest to dość kosztowne – taniej będzie założyć nową podłogę.
Możesz jednak naprawić pojedynczy panel, zwłaszcza, gdy w jego strukturze są znaczne ubytki. Możesz zrobić to za pomocą specjalnych past i wypełniaczy. Wystarczy dobrać odcień idealny do twojej podłogi (na rynku jest mnóstwo rodzajów, więc z pewnością coś znajdziesz). Wypełniacze czasami mają konsystencję plasteliny, wkleja się ją w szczelinę, by nie było widać ubytku. Jeśli kolor będzie dobrany odpowiednio, miejsce łączenia może być prawie niewidoczne.
Na temat impregnacji paneli ani zdania jakimi środkami, jak często na bazie jakich składników