Kotwy do betonu - co to jest?

Zanim jednak przejdziemy do dokładnego omówienia, jakie wyróżnia się typy kotew do betonu, warto wcześniej dowiedzieć się, czym właściwie są te elementy. Okazuje się, że są to specjalne elementy łącznikowe, dzięki którym możemy zamontować odpowiednie elementy na betonowym podłożu. Mowa jest nie tylko o betonowej posadzce, ale również o ścianach, czy nawet schodach.

Wybierając konkretne rodzaje kotew, musimy się upewnić, że są one dedykowane pracom w betonie, ponieważ w sprzedaży dostępne są również m.in. kotwy do drewna. Nie bez znaczenia jest również ich wytrzymałość na obciążenia. W zależności od struktury, w jakiej są umiejscowione, ich odporność na obciążenia może wynosić od 200 do nawet 800 kg.

Rodzaje kotew do betonu i ich zastosowanie

 

Poszukując odpowiednich kotew do montażu wybranych elementów, wymieniamy:

  • Kotwy do betonu mechaniczne - czyli kotwy stalowe, ponieważ są one wykonane ze stali nierdzewnej, bądź ocynkowanej. Do wyboru są również kotwy wykonane ze stali kwasoodpornej, która sprawdza się w bardziej wymagających warunkach. W zależności od ich budowy, a także właściwości, jakimi się wyróżniają, możemy wymienić kotwy opaskowe, segmentowe, jak i również wkręcane.
  • Kotwy do betonu chemiczne - określane są również jako kotwy wklejane. Tutaj mamy do czynienia nie z kotwą, którą wkręcamy w podłoże betonowe, ale wkrętem i najczęściej żywicą odpowiedzialna jest za wypełnienie całej przestrzeni, w której ma być mocowany konkretny element. W zależności od substancji, jaka zawarta jest w kotwie chemicznej, jesteśmy w stanie wymienić kotwy epoksydowe, poliestrowe, czy też hybrydowe.

Kotwy stalowe montujemy zarówno wewnątrz, jak i również na zewnątrz budynku. Dzięki nim jesteśmy w stanie przymocować m.in. słupy, balustrady, czy też elementy wykończeniowe. Powinniśmy pamiętać, że dzięki kotwom mechanicznym, możliwe jest przymocowanie elementów nie tylko betonowych, ale również stalowych, drewnianych, bądź drewnianych.

Wielu osobom może wydawać się, że kotwy chemiczne, ze względu na swoją charakterystyczną specyfikę, będą o wiele słabsze. Nic bardziej mylnego, ponieważ również dzięki nim możemy zamontować filary, balustradę, czy nawet elementy znajdujące się na zewnątrz. Pod tym względem doskonale sprawdzą się kotwy hybrydowe, które zachowują swoje właściwości nawet gdy temperatura spadnie do -20 stopni Celsjusza.

Polecane kotwy do betonu

Wybierając odpowiednie kotwy mechaniczne lub chemiczne, musimy mieć pewność, że ich właściwości będą dopasowane do elementu, jaki chcemy przymocować. Nie powinniśmy zapominać również o tym, aby dopasować konkretny rodzaj kotwy do warunków, w jakich będzie się ona znajdowała. Należy wziąć pod uwagę szczególnie zmienne czynniki pogodowe, jeżeli planujemy montaż elementów przy pomocy kotew poza budynkiem mieszkalnym.

Nie bez znaczenia jest także to, jakiego producenta chcemy zamówić kotwy do betonu. Wybierając sprawdzone firmy, będziemy mieli pewność wykonania kotew wyłącznie z najwyższej jakości materiałów lub substancji. Dzięki temu każdy element mocujący będzie wyróżniał się odpowiednimi certyfikatami gwarantującymi bezpieczeństwo montażu. Polecanymi elementami są kotwy do betonu marki Fischer.

Producent ma do zaoferowania nie tylko kotwy mechaniczne, ale również chemiczne mocowania. Wśród kotew stalowych, do wyboru znajdują się m.in. kotwy gwoździowe, wbijane, z podcięciem, sworzeniowe, czy też tulejowe. Oprócz tego każdy z tych rodzajów dostępny jest w wielu wariantach. Dzięki temu możemy z powodzeniem dopasować konkretny rodzaj kotwy stalowej pod względem jej średnicy, czy też długości. Bardzo dużym ułatwieniem jest to, że producent zaleca, który wariant kotwy stalowej dedykowany jest profesjonalnym łączeniom, a które jednak sprawdzą się głównie podczas hobbystycznego majsterkowania.

Decydując się na kotwy chemiczne, w przypadku wykonania wielu tego typu łączeń, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w pistolet iniekcyjny. Dzięki temu umieszczanie wkrętów w przestrzeń, wypełnione kotwą chemiczną, będzie o wiele sprawniejsze i łatwiejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej