Mrówki faraona w domu

Jeżeli widzieliście na ścianie albo na podłodze dwie, trzy mrówki, to gdzieś rozwija się już cała kolonia. Mrówki faraona to gatunek synantropijny, czyli żyjący w osiedlach ludzkich. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że są prawdopodobnie przybyszami z Afryki Północnej. Od rodzimych mrówek różnią się dwunastosegmentowymi czułkami. Robotnice mają brązowo-czerwony kolor (często mylnie nazywa się je czerwonymi mrówkami) i długość do 2,5 mm. Królowe są nieco większe, do 4 mm. Cykl rozwojowy trwa około 40 dni, od jaja do dorosłej mrówki. Formy płciowe pojawiają się w gnieździe jesienią i wtedy ma miejsce ruja.

Charakterystyczne dla mrówek faraona jest to, że mają dużo gniazd i dużo królowych w jednym budynku. Tak więc zniszczenie jednego gniazda wcale nie oznacza pozbycia się szkodników. Jednak istnieją sposoby na pozbycie się nieproszonych lokatorów. Warto sprawdzić wszystkie zakamarki, miejsca ciepłe i wilgotne. Szczególnie często występują w łazience i w kuchni. Ponieważ nie lubią wychodzić po jedzenie zbyt daleko, to kuchnia będzie najbardziej prawdopodobnym miejscem występowania.

Mrówki faraonki są szkodliwe dla człowieka. Niszczą jedzenie i przenoszą zarazki. Dlatego nie można ich lekceważyć. Trzeba znaleźć odpowiedni środek przeciw mrówkom.

Skuteczne środki domowe na mrówki faraona

Możemy spróbować radzić sobie z mrówkami domowymi sposobami. Owady nie lubią pewnych substancji, jak olejki eteryczne mięty czy lawendy. Nie znoszą też mieszanek soku z cytrusa z octem. Można więc ograniczyć ich ruchliwość rozmieszczając odpowiednie substancje w kuchni.

Domowe sposoby są dobre, jeżeli mamy w domu np. zwierzątko albo małe dzieci. Trutka na mrówki mogłaby zaszkodzić naszym maluchom, a ocet z cytryną jest dużo bezpieczniejszy. Poza tym stosując domowe sposoby jesteśmy zmuszeni zrobić porządek, a nawet mały remont w mieszkaniu.

Różne rodzaje trutek na mrówki
Która trutka na mrówki będzie najlepsza? Oto kilka sprawdzonych preparatów

Dobrym pomysłem jest zamurowanie lub zaklejenie silikonem wszystkich szpar. Na drodze mrówek kładziemy listki mięty lub pryskamy roztworem octu, wody i soku z cytryny. Nie jest to może mocna trucizna na mrówki, ale na pewno je odstrasza. Zamiast świeżych liści można użyć olejku eterycznego. Jest on dużo bardziej intensywny i może stanowić namiastkę trutki. Jeżeli jednak kupujemy olejek eteryczny, to równie dobrze możemy pójść do sklepu po chemiczny środek na mrówki faraona. Jeśli interesują cię domowe sposoby, sprawdź także ten artykuł o użyciu proszku do pieczenia na mrówki.

Preparaty chemiczne na mrówki

Zwalczanie mrówek najczęściej wymaga zaangażowania preparatów dedykowanych do tego celu. Oto skuteczne środki przeciw szkodnikom:

  • Faratox - trutka na mrówki w formie granulatu. Faratox działa, udając fałszywe jedzenie. Wabi mrówki zapachem. Owady zanoszą granulki do gniazda, gdzie zatruciu ulega cała kolonia. Jest to bardzo skuteczny środek przeciw mrówkom. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i czasem zużyć więcej niż jedno opakowanie. Powinniśmy pamiętać, żeby zachować wszelkie środki ostrożności, bo faratox jest trucizną nie tylko dla mrówek.
  • Substral – granulat o podobnym działaniu jak Faratox. Jest przynętą dla mrówek, które zanoszą truciznę do swojego gniazda i zjadają. Działa szybko i długotrwale.
  • Foumidor – środek w żelu. Bardzo silnie działająca trucizna na mrówki. Stosowana nie tylko w domach, ale w lokalach gastronomicznych, szpitalach czy magazynach. Chociaż opakowanie nie jest tanie, to z pewnością jest to wysoce skuteczny środek na mrówki faraona. Podobnie jak Faratox, żel przyciąga mrówki, które go pobierają i zanoszą do mrowiska karmiąc larwy. Preparaty tego typu dają gwarancję zniszczenia całej kolonii.
  • Vaco – to trucizna na mrówki zabijająca w ciągu 48 godzin. Sprzedawana w postaci granulatu, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Zamiast rozsypywać preparat na ścieżkach mrówek, można zrobić roztwór. Tak przygotowany środek na mrówki faraona należy rozpylić w szparach prowadzących do gniazda. Jego wadą jest to, że musimy wiedzieć, gdzie znajduje się siedlisko szkodników.
  • Target: mrówki faraona – to skuteczne środki w kilku odsłonach. W sklepach dostaniemy spray, granulat i płytkę na owady biegające. Te preparaty na mrówki faraonki można stosować osobno albo kompleksowo. Zapobiegając pojawianiu się mrówek w pobliżu płytki i trując te, które siedzą w gnieździe. Spray polecamy szczególnie w domach, w których gniazda są trudno dostępne.

Każdy środek przeciw mrówkom trzeba stosować ostrożnie. Najpierw zabezpieczyć jedzenie i upewnić się, że dzieci nie mają do niego dostępu. Formę środka też dobieramy do warunków domowych. Jeżeli po mieszkaniu biega pies czy kot to trzeba unikać trutek w granulkach i żelu. Natomiast stosowanie metod domowych w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do wszystkich zakamarków jest mało skuteczne. Jeżeli zastosujemy się do tych zasad, to zwalczanie mrówek nie będzie stanowiło większego problemu.

ikona podziel się Przekaż dalej