Wkłady do zniczy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wypełnienie zniczy – które warto kupić?

Rodzaje zniczy to jedno – warto wiedzieć jednakże, co znajduje się również w ich… wnętrzu. Do najbardziej popularnego wypełnienia zniczy zaliczyć można:

  • wkład parafinowy – są najczęściej używane i cieszą się największą popularnością wśród kupujących znicze. Ceny takich wkładów są zdecydowanie tańsze w porównaniu do innych rodzajów. Parafinowe wkłady palą się dość długo, ponieważ dzięki specjalnemu procesowi produkcji i wykorzystywanym surowcom staje się to zwyczajnie… osiągalne. Wkład parafinowy (np. producenta Lumia) sprawdza się o każdej porze roku oraz niemal w każdym warunkach atmosferycznych – oprócz skrajnie niskich temperatur, kiedy pali się dość szybko. Nie dość, że wkład płonie naprawdę pięknie, to nie kuszy się również podczas jego przechowywania!Cena wkładów parafinowych waha się między 1 a 3 zł.
  • wkład olejowy – tego typu wkłady wzbogacone są o olej, jaki wpływa na większą efektywność wybranego znicza. Wkłady olejowe palą się o wiele dłużej, jak parafinowe (zazwyczaj o 25 %). Co ciekawe, wkłady olejowe palą się równomiernie również w… bardzo niskiej temperaturze! Specjalna mieszanka tłuszczów roślinnych oraz sprawdzony granulat parafinowy sprawia, że wkład olejowy pali się przez kilkadziesiąt godzin! Cena wkładów olejowych waha się między 1 a nawet 10 zł.

Warto wspomnieć, że w przypadku małych bądź średnich zniczy nie warto będzie inwestować w długo palący się wkład. Plastikowy znicz prościej będzie wymienić w całości. Zdecydowanie lepiej jest kupować wkłady palące się przez kilka dni do dużych i drożnych zniczy (jak kamionkowe czy ceramiczne). Wówczas wymiana wkładu np. Lumia jest zwyczajnie… opłacalna. Warto przejrzeć ceny zniczy by wiedzieć, na jaką opcję możesz sobie pozwolić. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych świętach.

Pozostałe rodzaje wkładów do zniczy

Oprócz wymienionych powyżej, tradycyjnych wkładów, coraz częściej można na rynku spotkać się z wkładami:

  • ekologicznymi – są to wkłady, które wytwarza się na bazie… tłuszczu palmowego! Właśnie dzięki zastosowaniu takiego materiału, wkłady ekologiczne są niegroźne dla środowiska. Oczywiście, tłuszcz palmowy w żadnym stopniu nie wpływa na czas palenia się wkładu. Chcesz być przyjazny środowisku i zakupić produkt bezpieczny dla otoczenia? Szukaj więc wkładów z oznaczeniem „eko”! Ich cena waha się między 1 a 10 zł.
  • długopalnymi – są to wkłady, jakie potrafią palić się nawet przez… kilka dni! Będą paliły się tak nieprzerwanie, bez mącenia płomienia. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie praktyczne rozwiązania i chcą się upewnić co do czasu palenia się znicza po tym, jak już wyjdą z cmentarza. Ich cena waha się między 1 a 10 zł.
  • naftowymi – znicze naftowe są obecnie coraz częściej wybieraną opcją wśród osób, które odwiedzają nagrobki zmarłych bliskich. Dzięki takiemu wkładowi płyta pomnikowa na pewno się nie zniszczy – możesz więc z powodzeniem stosować wkład zarówno na granitowych, jak i marmurowych grobach. Długotrwały płomień oraz odporność na warunki atmosferyczne to plusy, jakimi wyróżniają się znicze naftowe. Cena wkładów do takich zniczy zaczyna się od 5 zł w górę (w zależności o wielkości i czasu palenia).
Wkłady do zniczy na drewnie
Które wkłady do zniczy są najlepsze? Rodzaje, ceny, opinie

Jakie wkłady do zniczy warto kupić?

Wkłady elektroniczne

To zupełnie odrębny rodzaj wkładów do zniczy, jaki należy omówić osobno. W tym przypadku, wkład zasilany jest diodą podobną do… prawdziwego płomienia. Zazwyczaj wkład ten działa na baterie (AA bądź AAA), które można wymieniać. To dobry pomysł, jeżeli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne. Nie ma tu żadnego knota czy mieszanki palnej – a więc, wkład elektroniczny na pewno będzie bardzo bezpiecznym rozwiązaniem (zwłaszcza od tradycyjnego wosku) . Przypomina on do złudzenia klasyczny wkład parafinowy czy olejowy – jednak tego wcale nie trzeba będzie go wymieniać. Będzie się bowiem palić tak długo, jak będą działać jego baterie. Tylko na jednym zestawie baterii elektroniczny wkład będzie świecił z całą pewnością więcej, jak jeden miesiąc.

Oczywiście, nie każdy popiera tego typu wkłady do zniczy. No cóż, nie jest to bowiem tradycyjne i klasyczne rozwiązanie, jakie stosowane jest od lat. Według niektórych, elektroniczny wkład nie wygląda dobrze na nagrobku i… zaburza tradycję. Wszystko zależy więc od podejścia indywidualnego co do kwestii stawiania zniczy na nagrobkach. Jeżeli chcesz, żeby znicz palił się długo po tym jak opuścisz cmentarz (bo np. pochodzisz z innego i odległego miasta), warto będzie pomyśleć właśnie nad tego typu wkładem. To dobra opcja dla kogoś, kto nie wgłębia się w przekaz czy symbolikę kreowaną przez zwolenników… tradycyjnego płomienia. Wiadomo – płomień stanowi pewną metaforę duszy, jaka (mimo śmierci bliskiej osoby) nadal unosi się gdzieś między nami. Zatem, zakup wkładów elektronicznych to kwestia bardzo indywidualna.

Cena elektronicznych wkładów waha się między 6 a nawet 20 zł.

Znicz kontra pora roku – o czym pamiętać?

Nie zapominaj o tym, że wkłady do znicza należy dobierać głównie pod aktualną porę roku. Pamiętaj o tym, że:

  1. Wkłady olejowe będą doskonale wypalać się w niskiej temperaturze, również poniżej 20 st. C.
  2. Wkłady parafinowe w niższych temperaturach mogą palić się o wiele szybciej, jak olejowe.
  3. Wkłady elektroniczne to najlepsze rozwiązanie na każdą pogodę – zarówno wysokie, jak i skrajnie niskie temperatury.

Koniecznie zastanów się nad tym, zanim zdecydujesz się na wybrany wkład do znicza. Kieruj się nie tylko ceną i wyglądem wkładu, ale przede wszystkim jego… właściwościami!

ikona podziel się Przekaż dalej