Do czego służy proszek do zmywarki i jaki wybrać?

Proszek do zmywarek spełnia zadanie płynu do zmywania. Detergenty do zmywarek, jak proszek, zawierają substancje czynne, które mają za zadanie usuwanie zabrudzeń i zmiękczanie wody. Zawierają one również enzymy, które rozpuszczają w wodzie trudne zabrudzenia i plamy. Niestety enzymy mogą powodować podrażnienia skóry. Dlatego też warto wybierać środki do zmywarek, które zawierają substancje rozpuszczalne w wodzie i bezpieczne dla środowiska jak węglan sodu czy nadwęglan sodu.

Co wybrać - proszek czy tabletki?

Użytkownicy zastanawiają się często, jakie detergenty do zmywarek wybrać. Do wyboru mamy proszek do zmywarek oraz tabletki. Jeśli o wyborze środków do zmywarek decydują ceny, to zdecydowanie tańsze są proszki. Ceny proszków do zmywarek są zdecydowanie niższe, gdyż za opakowanie 2 i pół kg proszku, które starcza na rok codziennego zmywania w zmywarce, zapłacimy około 25 zł. Natomiast 100 sztuk kostek kosztuje od 35 do 90 zł. Ponadto do tańszych kostek trzeba jeszcze dokupić sól i środek nabłyszczający. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zmywarkach.

Proszek czy tabletki wybieramy, kierując się stopniem zabrudzenia naczyń. Proszek jest lepszy do naczyń mocno zabrudzonych, zaschniętych, po tłuszczu, jak również do programów szybkiego zmywania. Wadą proszku do zmywarki jest to, że zostawia on smugi na naczyniach szklanych.

Proszek łatwiej dozować w ilości zależnej od potrzeb. Kostki są mniej wydajne, gdyż przy krótkim programie zmywania nie rozpuszczają się całkowicie i resztę trzeba wyrzucić.

Wybierając proszek, warto zwrócić uwagę na jego skład. Fosforany, będące składnikiem środków do zmywarek, świetnie nabłyszczają i myją, są jednak szkodliwe dla zdrowia. Lepiej wybrać bezpieczny dla zdrowia nadwęglan sodu, który dobrze czyści i odkaża. Opinie o fosforanach są jednak podzielone. Fosforany, jak tripolifosforan sodu, wzmacniają działanie detergentów i uznawane są za mało szkodliwe dla środowiska. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do zmywarki?

Najlepszy proszek do zmywarki

Wśród detergentów do zmywarke znajdziemy produkty takich firm jak Finish, Somat, Ludwik.

Dobre opinie zbiera proszek do zmywarek Finish Powder Lemon. Ceny za opakowanie 2,5 kg kształtują się od 30 do 39 zł. Proszek ten posiada funkcję namaczania, dzięki czemu usuwa nawet oporne zabrudzenia. Wymaga jednak stosowania soli i płynu nabłyszczającego. Użytkownicy chwalą wydajność i skuteczność tego proszku. Dobrze się rozpuszcza, ładnie pachnie i łatwo się dozuje. Jeśli do zmywarki doda się sól proszek sprawuje się jeszcze lepiej.

Nieco droższy jest Calgonit Finish Powder Detergent, gdyż opakowanie 2,5 kg kosztuje od 20 do 54 zł. Proszek Finish Calgonit zyskuje dobre opinie jako niedrogi, przyjazny dla użytkownika, wydajny. Dobrze dezynfekuje i odświeża. Opakowanie 2,5 kg bardziej opłaca się cenowo niż mniejsze. Pojawiają się jednak opinie, że Calgonit Finish niszczy delikatne szkło i porcelanę.

Niektórzy producenci, jak Somat odchodzą od proszków do zmywarki, które są mniej popularne niż tabletki do zmywarek. W sklepach internetowych znajdziemy jeszcze proszek Somat w cenie 37,50 zł za opakowanie 3 kg. Jest to proszek, który jest polecany do krótkich cykli mycia. Proszek łatwo się dozuje i dobrze usuwa zabrudzenia, szczególnie tłuszcz.

Zniknął ze sklepów internetowych proszek Robot, który jest tani i dobrze zmywa. Użytkownicy chwalą proszek Robot za niewygórowaną cenę, przyjemny zapach, wydajność i wygodę użycia. Proszek ten zawiera enzymy usuwające zaschnięte czy przypieczone pozostałości jedzenia, jak również aktywny tlen, który likwiduje osady po herbacie i kawie. Niestety proszek Robot jest niedostępny w większości sklepów internetowych.

O tym, jakie detergenty do zmywarek wybierzemy, decyduje nie tylko cena, lecz także wygoda używania. W tym przypadku wygrywają wygodne tabletki.

ikona podziel się Przekaż dalej