Kuchenka indukcyjna i jej poszczególne rodzaje

Płyty indukcyjne do zabudowy a indukcje wolnostojące

Kuchenka indukcyjnaw formie do zabudowy to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza w nowoczesnym mieszkaniu, kiedy całą kuchnię zazwyczaj tworzy się na wymiar. Dobór swojego sprzętu AGD powinno zacząć się od wybrania jego wielkości. Należy bowiem dopasować wielkość płyty zarówno do blatu, jak i zakupionego piekarnika. Jeżeli w głowie masz wciąż tradycyjne płyty czteropalnikowe, to pogódź się z pewną, dość istotną kwestią – dzisiaj kuchnia indukcyjnato nie tylko cztery palniki, ale także niewielkie dwa lub pojedynczy palnik.

Takiego rodzaju płyty indukcyjne do zabudowysprawdzą się doskonale chociażby w kawalerkach, gdzie zazwyczaj do salonu dobudowany jest niewielki aneks kuchenny. Oczywiście, palników może być również więcej – maksymalnie do pięciu pól grzewczych. Jednak, jeżeli żyjesz samotnie lub nawet tylko we dwie osoby, nie należy przesadzać z ilością palników. W kuchenkach indukcyjnych do zabudowy ciekawym faktem jest, że można wybrać dowolny ich kształt. Mamy więc chociażby duże, owalne pola, pola podwójne, ale i pola booster, służące do błyskawicznego podgrzania potrawy czy zagotowania garnka z wodą.

Każda indukcja posiada dokładnie wyznaczone miejsce na naczynie, służące do smażenia bądź gotowania dania. Jest to zazwyczaj symbol, który przypomina kształtem spód garnka lub tradycyjny palnik. Wolnostojącekuchenki indukcyjne mają ten plus, że możesz postawić je praktycznie w każdym miejscu, niezależnie od układu mebli. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkania i nie mają możliwości zmiany całego umeblowania.

Przed zakupem wybranej kuchenki koniecznie przeczytaj opinie użytkowników wybranego modelu i porównaj cenyw kilku sklepach. Mimo że koszty eksploatacji na pewno z czasem się zwrócą, to chyba nikt z nas nie chce przepłacać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o garnkach indukcyjnych?

Kuchenka indukcyjna z piekarnikiem elektrycznym – dla kogo?

Jeżeli nie chcesz wyłącznie płyty indukcyjnej, zdecyduj się na zakup takiej z piekarnikiem elektrycznym. Na pewno komplet zawsze będzie nieco tańszy od pojedynczej płyty grzewczej, a instalacja piekarnika wcale nie jest aż tak skomplikowana, jak może się wydawać. W szczególności jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, kiedy gotowanie i pieczenie jest na porządku dziennym. Warto będzie także zwrócić uwagę na pojemność piekarnika, by móc swobodnie przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Sprawdź jednak wcześniej, czy masz dostęp do napięcia 400V, czyli tzw. „siły” – bez niej kuchenka elektrycznabędzie trudna, a często w ogóle niemożliwa do zainstalowania. Piec indukcyjnybędzie równie doskonały, jak elektryczny piekarnik – może więc warto od razu zainwestować w komplet?

Najpopularniejsze marki i modele kuchenek indukcyjnych

Electrolux – chyba jeden z najbardziej popularnych producentów sprzętu AGD na całym świecie. Pozytywne opiniewielu zadowolonych klientów świadczą o przeważających zaletach tej marki. Popularnym ostatnio modelem jest kuchenka indukcyjnaElectrolux EHH6240ISK. Dzięki zamontowanemu w niej polu Booster błyskawicznie zagotujesz wodę lub rozgrzejesz patelnię. Jest to kuchnia indukcyjnabezpieczna w szczególności dla dzieci, gdyż posiada ona blokadę przed przypadkowym uruchomieniem sprzętu.

Bosch – niemiecka marka, również ceniona wśród klientów całego globu. Płyty indukcyjne do zabudowyBosch są chętnie kupowane ze względu na ich doskonałą jakość i przystępne ceny. Popularnym modelem jest ostatnio Bosch PIE 611F17E, wyposażony w cztery pola grzejne. Co ciekawe, model ten posiada timer z funkcją wyłączania każdego palnika i czasowy wyłącznik bezpieczeństwa!

Kuchenka indukcyjna to świetne rozwiązanie. Ma bardzo liczne zalety, najpopularniejsze modele najlepiej się sprawdzają.
Kuchenka indukcyjna – rodzaje, popularne marki i modele, opinie, ceny, zalety, wady

Whirpool – jedna z najpopularniejszych marek AGD, często goszcząca w rankingach. Ostatnio klienci ochoczo kupują model Whirpool ACM 816 BA, będącą płytą do zabudowy w meble.  Ciekawym jest fakt, że ta kuchnia indukcyjnaposiada strefę Flexi Cook, pozwalającą na podgrzewanie nawet podłużnych naczyń. Płyta rozpoznaje również mniejsze garnki i potrafi ogrzewać pole wyłącznie przez nie zajmowane. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu mikrofalówki?

Zalety i wady kuchenek indukcyjnych

Kuchenka indukcyjna – co ją wyróżnia?

Cóż, jest przede wszystkim ekonomiczna. Ciepło wytwarzane jest bowiem tylko i wyłącznie w garnku, więc zużywa się mniej energii. Tak samo trudno jest się oparzyć – płyta jest chłodna, przejmując jedynie ciepło nagrzanego garnka. Kuchenka elektryczna nie ma z nią szans w czasie gotowania – indukcja działa bowiem o wiele szybciej. Dzięki funkcjom zabezpieczenia, kuchenka indukcyjna jest bezpieczna dla dzieci. Samą płytę łatwo jest utrzymać w czystości – jest płaska, więc wystarczy ją tylko przetrzeć. Opinieużytkowników tego typu płyt grzewczych zdecydowanie przeważają jednak nad ich zaletami.

Minusy kuchenek indukcyjnych

Żeby móc w ogóle coś przygotować na takiej kuchence, potrzebujesz specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej. Niestety, ceny takich garnków często sięgają nawet do kilkuset złotych – w szczególności, jeżeli chcesz od razu zakupić cały komplet. Jeżeli chodzi natomiast o koszty samej indukcji, wyniesie cię ona od 2000 złotych wzwyż – oczywiście, jeżeli ma to być kuchenka indukcyjna dobrej jakości.

A więc, czy warto zainstalować kuchenkę indukcyjną?

Mimo dość wysokiej ceny, warto. Koszty eksploatacji na pewno prędzej czy później zwrócą się, a Ty zyskasz sprzęt wysokiej jakości, dzięki któremu przygotowywanie posiłków będzie proste, łatwe i przyjemne. Jeżeli więc dopiero projektujesz kuchnię w swoim nowym mieszkaniu, zdecydowanie warto będzie rozważyć tę wygodną w dzisiejszych czasach opcję, jaką jest kuchenka indukcyjna. Mieszkając w kawalerce, zadbaj o jak najmniejszą ilość palników. Z kolei przy większej liczbie domowników warto będzie, oprócz kupna kuchni indukcyjnej, zaopatrzyć się również w piec indukcyjny – ułatwi on bowiem przyrządzanie posiłków dla całej rodziny.

ikona podziel się Przekaż dalej