Kuchnia skandynawska od lat cieszy się powodzeniem w Polsce i na całym świecie. Jest postrzegana jako ciepła i przytulna, a jednocześnie funkcjonalna i nowoczesna. Sprawdź, jakie najważniejsze cechy ma kuchnia w stylu skandynawskim i zobacz, jakie okapy kuchenne pasują do niej najbardziej.

Cechy kuchni skandynawskiej

Kluczem do sukcesu tego stylu w architekturze wnętrz jest przytulna i kameralna atmosfera skandynawskich domów, która uwidacznia się także w kuchni. Ideą jest cieszenie się z małych rzeczy, pozbycie się przedmiotów bezużytecznych i przyjemne spędzanie czasu w domu (duńskie hygge i szwedzkie lagom).

Dom w kulturze skandynawskiej ma kluczowe znaczenie. Ma to związek z położeniem geograficznym – to właśnie w domu Skandynawowie chronią się przed ciemnymi, zimowymi dniami.

Poznaj kilka najważniejszych elementów wystroju wnętrza w stylu skandynawskim.

Drewniane i naturalne elementy

Skandynawowie uwielbiają włączać do aranżacji wnętrz elementy naturalne, używając przede wszystkim lokalnego drewna. Inspiracją jest przyroda, co widać po wyborze materiałów, kolorów oraz ograniczeniu elementów dekoracyjnych.

Minimalizm

Bardzo powszechne w kuchni skandynawskiej są otwarte półki ze względu na swoją praktyczność i łatwość w sięganiu po potrzebne przedmioty.

Przytulność

Kuchnie skandynawskie są minimalistyczne, ale daleko im do zimnych i niewygodnych przestrzeni. Znajduje się w nich niewiele elementów, ale współgrają ze sobą umiejscowieniem i materiałami.

Biel

Biel odgrywa w kuchni skandynawskiej dużą rolę, lecz wykorzystywane są też inne barwy. Z powodzeniem można stosować też wstawki w intensywnych kolorach czy pastele i kolory stonowane. W ostatnich latach więcej jest w kuchniach skandynawskich ciemnych kolorów, ale udaje się uniknąć zimnego efektu, gdyż występują one w połączeniu z drewnem czy rattanem.

Stare zmiksowane z nowym

Skandynawowie doskonale łączą przedmioty z różnych epok, zachowując przy tym równowagę. Kuchnie w stylu vintage nadal są u nich bardzo nowoczesne i funkcjonalne.

Okap do kuchni skandynawskiej

Kuchnia skandynawska jest niezwykle przytulna, ale jednocześnie nasycona nowoczesną technologią, ułatwiającą codzienne funkcjonowanie domowników. Okap kuchenny jest w niej sprzętem niezbędnym. Skandynawowie często przypisują mu istotną rolę aranżacyjną, nie bojąc się uwypuklić go na tle innych urządzeń.

Poznaj kilka typów okapów kuchennych, które współgrają ze skandynawskim stylem.

Biały okap skośny

Okapy skośne cieszą się dużą popularnością ze względu na swój uchylny charakter, który ułatwia przygotowywanie posiłków i pracę na blacie kuchennym.

Okap przyścienny globalo altara 90

Okap przyścienny GLOBALO Altara 90.3 White

Białe szkło hartowane i stal szlachetna lakierowana na biało współgrają ze ścianami oraz meblami w tym samym kolorze. Delikatnie kontrastują też z jasnym, drewnianym blatem, otwartymi szafkami wiszącymi, stołem, cokołem pod szafkami stojącymi i stropami na suficie. Całość uzupełniają nowoczesne sprzęty w kolorze stali inox (piekarnik, ekspres do kawy) oraz gazowa płyta grzewcza i srebrna bateria wraz ze zlewem.

W tej aranżacji wszystko jest pod ręką – przybory kuchenne wiszą tuż nad blatem, a książki kucharskie dostępne są na otwartych półkach.

Biały okap wyspowy w kształcie tuby

Okap wyspowy lub sufitowy jest niezbędny, jeśli użytkujesz wyspę kuchenną. Skandynawowie to wiedzą i w takich przypadkach stawiają np. na foremne okapy w kształcie tuby.

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola White

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola White

Zaletą okapu wyspowego jest to, że zajmuje niewiele miejsca i jest nieprzytłaczająca. Jest to jedyny okap na rynku, którego średnica może być mniejsza niż szerokość płyty grzewczej.

Biały okap w formie walca wykonany ze stali szlachetnej lakierowanej na biało zamontowany w osi nad białą płytą elektryczną to esencja minimalizmu i funkcjonalności. W tej aranżacji także mamy do czynienia z białą zabudową meblową oraz elementami z jasnego drewna (stół, podłoga, blaty). Ciekawe jest połączenie drewnianego blatu stołu z białymi nogami oraz ten sam zabieg wykorzystany na odwrót w krzesłach – białe siedzisko i drewniane nogi.

Czarny okap przyścienny

W kuchni skandynawskiej, w której dominuje biel, można spokojnie odejść od białego okapu i wprowadzić czerń.

Okap przyścienny Globalo Divida 60.3 Sensor Black Eko Max

Okap przyścienny GLOBALO Divida 60.3 Sensor Black Eko Max

W tym przypadku czarny okap przyścienny w kształcie odwróconej litery T (T-Line) spełnia funkcję kontrastującą i zajmuje kluczowe miejsce w kuchni. Płytki na ścianie i ceramiczne dodatki sprawiają, że kuchnia nabiera lekkiego charakteru vintage. Jednocześnie mamy do czynienia z klasycznymi, białymi frontami szafek i rozległymi powierzchniami z jasnego drewna (blaty). Tutaj również potrzebne przyrządy znajdują się pod ręką (chochle, łyżki, cedzaki, oliwa, przyprawy), a półki cieszą swą uporządkowaną otwartością. W kuchni tej widać także ostatni trend Skandynawów do dołączania elementów w kolorach bardziej intensywnych (poręczny i niewielki ekspres do kawy).

Okap do zabudowy w kuchni skandynawskiej

Okapy do zabudowy cieszą się w kuchniach skandynawskich powodzeniem ze względu na swój minimalizm i kompaktowy charakter – minimum formy i maksimum funkcjonalności.

Okap GLOBALO Loteo 60.3 Plus White

Okap GLOBALO Loteo 60.3 Plus White

Okapy do zabudowy montujemy w szafce ponad płytą grzewczą. Wkład do zabudowy powinien mieć szerokość przynajmniej taką jak szerokość płyty. W dnie szafki wiszącej należy wyciąć otwór i w nim zamontować okap, posiłkując się instrukcją dostarczoną przez producenta.

Okap GLOBALO Loteo mimo niewielkich gabarytów osiąga wydajność maksymalną aż do 640 m3/h (przy włączonej funkcji boost). Pozwala to na efektywne oczyszczenie powietrza w całej kuchni oraz salonie.

Kuchnia skandynawska łączy przytulne miejsce do spędzania czasu z rodziną oraz nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń do codziennych prac w niej wykonywanych. Okap kuchenny jest w niej sprzętem must have.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny