Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem dla wielu jawi się jako atrakcyjna opcja na dodatkowy, stabilny zarobek. Eksperci szacują, że stopa zwrotu z takiej inwestycji jest wielokrotnie wyższa niż założenie lokaty w banku czy trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych. Lokowanie środków w nieruchomościach wiąże się z mniejszym ryzykiem niż inne formy inwestycji, np. gra na giełdzie, ale - oczywiście - nie zawsze okaże się sukcesem. Na to, czy inwestycja będzie opłacalna ma wpływ ogromna liczba czynników, np. lokalizacja, wyposażenie lokum, sposób finansowania zakupu, a także to, czy mieszkanie na sprzedaż odszukamy samodzielnie (np. na portalu Allegro https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-na-sprzedaz-112739) czy skorzystamy z usług agencji.

Opracuj plan inwestycyjny

Do zakupu mieszkania, jak do każdego większego przedsięwzięcia, dobrze przygotować się z wyprzedzeniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zalecaną praktyką jest rozpoznanie rynku nieruchomości, a także opracowanie planu inwestycyjnego, w którym zawrzemy szacunkowe przychody i rozchody. Największym wydatkiem niewątpliwie będzie zakup samego lokum, ale nie należy zapomnieć o innych opłatach, które mogą znacząco podnieść koszt realizacji inwestycji:

  • wykończenie mieszkania lub remont,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • opłaty notarialne i sądowe,
  • zakup wyposażenia,
  • usługi pośredników, np. jeśli chodzi o kupno czy sprzedaż mieszkań,
  • podatek za wynajem,
  • czynsz i opłaty za media.

W takim planie warto uwzględnić również nieprzewidziane wydatki, tj. ewentualne awarie, wymianę sprzętu czy sytuacje, w których mieszkanie nie będzie obłożone. Jeśli finansujemy mieszkanie za pomocą kredytu hipotecznego, należy doliczyć koszty związane z kredytowaniem (odsetki, prowizje, obowiązkowe ubezpieczenie itd.).

Kupno mieszkania jest długofalową inwestycją, która zacznie zwracać się dopiero po kilku latach. Przygotowanie planu inwestycyjnego pomoże wstępnie oszacować opłacalność przedsięwzięcia i kwotę rezerwy, w którą warto się zabezpieczyć. Chociaż istnieje ryzyko, że inwestycja nie będzie sukcesem, na jej korzyść przemawiają trendy widoczne na rynku. Rosnący popyt na nieruchomości sprawia, że wartość lokum zwiększają się z roku na rok, dzięki czemu ewentualna sprzedaż mieszkania, które nie przynosi zysków, przebiega zwykle szybko i sprawnie - podkreślają specjaliści z branży.

Zainwestuj w odpowiednie mieszkanie

Nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu jest wybór właściwego mieszkania pod wynajem. Istnieją miejsca, które będą rozchodzić się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, a także takie, w które inwestycja ma minimalne szanse powodzenia. Pod tym kątem kluczowa wydaje się lokalizacja, funkcjonalność i standard oferowanego lokum. Mieszkania w dużych miastach Polski, w dzielnicach biznesowych lub akademickich nie tracą na popularności. Średni czas wynajmu kwatery w pożądanej lokalizacji w Warszawie wynosi 1-2 dni. Wybierając miejsce na inwestycję, warto uzbroić się w cierpliwość i regularnie przeglądać popularne portale z ofertami (np. mieszkania na sprzedaż na Allegro), by z morza ogłoszeń wyłowić w końcu perłę.

Szansę na pomyślny finał podnosi także podwyższony standard lokum. Mieszkania w pełni wyposażone, urządzone w nowoczesnym stylu są chętniej wynajmowane. Dodatkowo, obecność sprzętów takich jak ekspres do kawy powoduje, że za wynajem można zażądać więcej.

Określenie szacunkowych kosztów i zysków, a także znalezienie dobrego mieszkania jest fundamentem udanej inwestycji. Warto poświęcić czas, by przygotować plan działania, który pozwoli nam ograniczyć ryzyko i sukcesywnie pomnażać zyski.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej