Kurz w domu – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Roztocza kurzu domowego są wszechobecne w wielu zakamarkach naszego domu, a także na jego otwartych przestrzeniach. Kurz osadza się praktycznie wszędzie i to w dużych ilościach. W jego skład wchodzi wszystko, czyli wypadające włosy, sierść zwierząt, drobinki piasku, łuszczący się naskórek i wszelkie zanieczyszczenia wnoszone do domu na ubraniach i obuwiu lub dostające się do środka przez drzwi i okna. Kurz to także zarodniki grzybów i bakterii oraz pleśń i roztocza. Jak widać, nie jest bezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików lub osób skłonnych do alergii.

Skąd się berze kurz i roztocza kurzu domowego? Jak już wspomniano, dostaje się do domu przez okna i drzwi lub szczelinami, a także jest transportowany z zewnątrz przez samych domowników czy czworonogów. Nie ma zatem żadnego sposobu na to, by zapobiec jemu osadzaniu się w domu. Jedyne, co możemy, to utrzymywać pomieszczenia w czystości, by zniwelować ewentualne niepożądane skutki jego obecności. Jak mogą wyglądać reakcje alergiczne na kurz?

Kontakt alergika z alergenem, czyli w tym wypadku z roztoczami kurzu domowego może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów, jak świąd i nieżyt nosa, wzmożone kichanie, łzawienie oczu, a także częste bóle głowy i zmęczenie. Przypadłości te powodują dyskomfort, a z czasem mogą doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. Warto wspomnieć, że najgorszy moment dla alergików to sezon grzewczy, kiedy objawy znacznie się nasilają. To zwłaszcza w tym okresie (choć generalnie przez cały rok) szczególnie ważne jest dbanie o czystość. Tylko jak to robić?

Roztocza kurzu domowego a odkurzacze i oczyszczanie powietrza z kurzu

Jeśli w domu mamy alergika, z całą pewnością powinniśmy przejrzeć w sklepach odkurzacze ze specjalnym filtrem HEPA. Sama miotełka do kurzu bowiem nie wystarczy. Odkurzacze z filtrem HEPA są ostatnio bardzo popularne. Ten rodzaj filtra charakteryzuje bowiem bardzo wysoka skuteczność, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza z kurzu, które podczas sprzątania wydostaje się z powrotem z urządzenia.

Filtr HEPA składa się z trzech warstw połączonych ze sobą syntetyczną żywicą. Sprawia to, że nie przepuszczają one nawet najdrobniejszych jednostek zanieczyszczeń. Takie odkurzacze to prawdziwi przyjaciele alergików, gdyż sama miotełka do kurzu nie zapewni nawet procenta ich skuteczności.

Oczyszczanie powietrza z kurzu okazuje się niezbędne w przypadku osób z alergiami, ale nie tylko. Oczyszczacze są coraz bardziej popularne wśród zdrowych osób ze względu na to, że podnoszą jakość życia. Kupują je szczególnie rodzice do pomieszczeń, gdzie przebywają dzieci. Urządzenia te również często wyposażone są w popularne filtry typu HEPA, które wyłapują z powietrza najmniejsze drobiny zanieczyszczeń. W sprzedaży znaleźć można także urządzenia łączące w sobie dwie funkcje, czyli oczyszczanie i nawilżanie powietrza, które również ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nie da się ukryć, że oczyszczanie powietrza z kurzu zarówno podczas sprzątania, jak i ogólnie na co dzień jest niezwykle ważne i znacznie podnosi jakość życia domowników, a dla alergików stanowi wręcz ratunek z opresji.