Kurzajki na palcach – jak usunąć kurzajki?

Kurzajka na pięcie – jak wygląda?

Zanim podejmiesz odpowiednie leczenie, należy zapoznać się bliżej z wyglądem kurzajek. Brodawka na stopie znana jest również jako kokosianka. Swoim wyglądem podobna jest nieco do gładkiego albo chropowatego guzka, jaki posiada bardzo różne ubarwienie:

  • kremowe,
  • szare,
  • białe,
  • brunatne,
  • łososiowe,
  • różowe.

Kurzajki zazwyczaj pojawiają się u ludzi będących słabo odpornymi i takich, którzy dość często chorują. Brodawki są grudkowatymi zmianami, często występują nie tylko pojedynczo na skórze, ale też w sporych… koloniach! Najczęściej można spotkać je w przestrzeniach między palcami, na stopach czy dłoniach, jednak lubią też zadomowić się np. pod paznokciami! Ich wielkość jest zróżnicowana Kokosianka może wystąpić w różnej postaci, choć najczęściej wyróżnia się dwa typy kurzajek:

  • mozaikowa – kurzajka na palcu, która szybko się rozmnaża i trzeba zakupić na nią odpowiedni lek na kurzajki bądź zastosować specjalistyczny zabieg.
  • myrmecia – najczęściej zanikają same. Pojawiają się w formie pojedynczych grudek. Są bolesne, jednak szybko wnikają w skórę i pozostawiają w niej trwałą odporność. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kurzajce na stopie?

Przyczyny pojawiania się kurzajek na ciele

Kurzajka na palcach to zmiana wirusowa – tak, jest więc zakaźna! Kurzajką można się zarazić np. na basenie, gdzie wilgotne środowisko sprzyja rozprzestrzenianiu i rozwjianiu się wirusa. Możesz zarazić się nią od drugiego (posiadającego kurzajki) człowieka nawet, jak chwycisz niechcący jego ręcznik na basenie albo się z nim po prostu… przywitasz. Gorzej, jeżeli dziecko obgryza paznokcie – wówczas może się zarazić kurzajką nawet przenosząc ją pod palcami na… usta!

Miejscami, gdzie kurzajka na pięcie pojawia się najczęściej, jest oczywiście basen czy sauna. Jednak można zarazić się brodawką nawet w salonie kosmetycznym, podczas wykonywania zabiegu manicure czy pedicure. Okazuje się zatem, że higiena osobista utrzymywana na co dzień nie zawsze… pomoże. Warto więc wiedzieć, jak się pozbyć kurzajki, gdy taka sytuacja już się wydarzy! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć kurzajki i brodawki.

Krioterapia – jak usunąć kurzajki na palcach z jej pomocą?

Jedną z najbardziej znanych i powszechnie i stosowanych metod na kurzajki jest oczywiście krioterapia. Zabieg ten wykonuje się w gabinecie lekarskim, po wcześniejszym umówieniu. Polega on na wymrożeniu kurzajek ciekłym azotem, w temperaturze między -5 st. C a -21 st. C w zależności oczywiście od tego, jak duże i rozległe są zmiany na skórze. Zanim taki zabieg zostanie przeprowadzony, należy zmiękczyć tkankę kwasem salicylowym. Po zabiegu mogą pojawić się trudności w chodzeniu, więc zaleca się usuwanie kurzajek np. z obu stóp w dwóch różnych terminach – nigdy naraz!

Jeżeli nie masz czasu udać się do lekarza, warto skorzystać z ogólnie dostępnych leków z… apteki. Działają one na podobnej zasadzie, co krioterapia (też wymrażają chorą tkankę), a możesz wykonać zabieg w zaciszu własnego mieszkania. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy np. dziecko boi się wizyt u doktora.

Jak usunąć kurzajki?

Brodawka na stopie – glistnik to naturalna… maść na kurzajki?

Glistnik, znany również pod nazwą jaskółcze ziele, stosowany jest już od wieków. W zasadzie metoda z użyciem glistnika jest metodą ludową, ale też… bardzo skuteczną! Wystarczy złamać łodygę i smarować kurzajkę sokiem, jaki będzie z niej się wydzielał. Jest on koloru żółto-pomarańczowego, a posiada właściwości zmiękczające chorą brodawkę i sprawiające, że po czasie powinna ona zniknąć! Warto jak najczęściej stosować taką naturalną maść na kurzajki, aby zauważyć poprawę już po około tygodniu!

Kurzajka na stopie lub kurzajka na palcu i sposoby na kurzajki na palcach oraz przyczyny i leczenie oraz wymrażanie
Kurzajka na palcu – przyczyny, wygląd, najlepsze sposoby leczenia

Nie stosuj metody, jeżeli posiadasz tendencję do uczuleń. Niestety, ale ziele jaskółcze jest alergiczne, więc osoby skłonne do alergii nie powinny próbować smarować kurzajki wydzielającym się z niego sokiem.

Laser CO2 – czy wypalanie kurzajek pomaga?

Oczywiście, że tak! To jedna z najbardziej skutecznych metod na świecie. Laser CO2 błyskawicznie wypala kurzajki wiązką światła, stanowiąc alternatywne rozwiązanie dla krioterapii. Jak widzisz, można więc leczyć brodawki nie tylko zimnem, ale i… gorącem! Zabieg nie wpływa na zdrową tkankę i jest również bezbolesny – zabieg poprzedzony jest oczywiście znieczuleniem.

Aby skutecznie pozbyć się kurzajki, należy przeprowadzać zabieg przez około kilka minut, maksymalnie do kilkunastu – wszystko zależy od tego, w jakim miejscu są brodawki, ile ich dokładnie jest oraz jak rozległe są zmiany. Jeżeli zajdzie potrzeba, należy zabieg laserem CO2 ponownie powtórzyć – za ok. 2 tygodnie.

A może wyciąć kurzajki chirurgicznie?

To dobre rozwiązanie, jednak jest to metoda inwazyjna – polecana więc wyłącznie wtedy, kiedy kurzajki na skórze nie są zbyt duże i rozległe. Można podczas wycinania kurzajki odczuwać niewielki dyskomfort zwłaszcza, czy korzeń brodawki „siedzi” głęboko. Nie ma jednak co się bać! Przed wykonaniem zabiegu podawane jest znieczulenie.

Oczywiście, kurzajki wycina się za pomocą skalpela. Po zabiegu można odczuwać też trochę bólu – nie tyle co przez wyciętą brodawkę, ale przez szwy – doktor będzie bowiem musiał takowe założyć, aby rana dobrze się zeszła.

Domowe sposoby na pozbycie się kurzajek

Oprócz powyżej opisanych sposobów, możesz też skorzystać z właściwości kilku domowych produktów, które być może posiadasz „pod ręką”. Domowy lek na kurzajki to np.:

a) witamina C – rozgnieciona, wymieszana z wodą i nałożona na zmianę,
b) mniszek lekarski – a dokładniej sok z łodygi wcierany w kurzajkę,
c) bezbarwny lakier do paznokci – wsmarowany na kurzajce w celu pozbawienia jej tlenu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny