Kurzajka na stopie u dziecka

Jak wygląda kurzajka na nodze?

Kurzajka jest to zmiana skórna, która przypomina trochę gładki bądź chropowaty guzek, odstający od zdrowej skóry. Najczęściej jest koloru brązowego, szarego bądź przypomina barwą ludzką skórę. Brodawki atakują zazwyczaj dzieci mniej odporne i takie, które częściej chorują. Te grudkowe zmiany potrafią występować nie tylko pojedynczo, ale też w całych koloniach. Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach czy stopach, ale też między palcami bądź pod płytką paznokcia.

Brodawka na stopie może być różnej wielkości. Zatem, kurzajki są nie tylko małe, ale też liczą często ponad… 1 cm średnicy. Kurzajki występują również zazwyczaj w dwóch najbardziej popularnych odmianach. Są więc:

  • kurzajki myrmecia – brodawki te często znikają same i nie trzeba z nimi walczyć. Zazwyczaj objawiają się jako zmiany pojedyncze, które głęboko wnikają pod skórę. Właśnie nimi dziecko może zakazić się na szkolnym basenie. Taka brodawka nie jest jednak niebezpieczna, a zostawia w organizmie trwałą odporność,
  • kurzajki mozaikowe – tego typu kurzajki zazwyczaj prędko się rozmnażają. Należy więc zwalczać je za pomocą odpowiednio dobranych metod. Niestety, ale mozaikowa kurzajka sama… nie zniknie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Kurzajka na nodze – gdzie dziecko mogło się nią zakazić?

Co zrobić, kiedy na stopach u dzieci pojawiają się kurzajki? Zanim rozpoczniesz leczenie kurzajek warto wiedzieć, gdzie istnieje największe ryzyko zarażenia się brodawką. Kurzajki są chorobami wirusowymi, czyli zakaźnymi – a więc wcale nie trudno je „złapać”. Kurzajki mogą łatwo przedostać się z miejsca na miejsce. Jeżeli więc dziecko drapie się lub często obgryza paznokcie, może takiego wirusa przenieść nawet na… buzię. Zwracaj dziecku uwagę, że nie powinno tak robić.

Kurzajką można zarazić się podczas używania tego samego ręcznika, co np. kolega na basenie. Wystarczy również złapać ten sam przedmiot, jaki dotykała zakażona osoba. Oczywiście, największe ryzyko zawsze jest na pływalni szkolnej, gdzie grzyby i wirusy mają idealny klimat do rozprzestrzeniania się, atakowania i rozwijania na kolejnych organizmach.

Rekomendowane preparaty na kurzajki - zobacz cenę!

Usuwanie kurzajek – jaki środek na kurzajki będzie najlepszy?

Jak się pozbyć brodawek krioterapią?

Jedną z najlepszych metod na kurzajki na stopach u dzieci i nie tylko jest krioterapia. Jest to zabieg, dzięki któremu kurzajka na stopie u dziecka zniknie bardzo szybko! To powszechny sposób, który polega na usunięciu zainfekowanej tkanki przy użyciu ciekłego azotu – a dokładniej jego niskiej temperatury (między -5 st. C a -21 st. C). Mówiąc ściślej, zainfekowane miejsce jest dosłownie wymrażane, a uprzednio zmiękczone salicylowym kwasem. Kiedy tkanka się wymrozi, wyskoczą na niej pęcherze. Nie poleca się jednak wymrażać obu stóp dziecka, bo to może znacznie uniemożliwić lub utrudnić mu chodzenie! Po kilku dniach od „wyskoczenia” pęcherzyków strupek, jaki się zrobi, musi odpaść sam. Koniecznie powiedz dziecku, aby go nie drapało! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na opryszczkę?

Możesz również wykonać podobny zabieg w domu, jeżeli dziecko boi się gabinetów lekarskich. W aptece znajdują się różne środki na brodawki, dzięki którym usuniesz je raz-dwa! Opowiemy jednak o nich za chwilę.

Usuwanie kurzajek laserem CO2

Kolejna metoda na leczenie kurzajek to wypalanie ich laserem CO2. Jest to jeden z tych sposobów, które są najbardziej innowacyjne i skuteczne w usuwaniu brodawek i nieestetycznych zmian na skórze. Zabieg nie wpływa w jakikolwiek sposób na zdrową tkankę, a przed jego wykonaniem dziecko na pewno otrzyma znieczulenie – zatem, nawet nie poczuje, kiedy kurzajka na stopie… zniknie.

Kurzajka na stopie u dziecka czy też kurzajka na nodze oraz polecane sposoby i środki na kurzajki, domowe metody
Kurzajka na stopie u dziecka – jak wygląda i w jaki sposób ją usunąć?

Dzięki znieczuleniu usunięcie kurzajki przy użyciu wiązki światła lasera będzie bezbolesne. Wypalanie laserem trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut – zależnie od rozległości kurzajki. Podobnie, jak w przypadku krioterapii, zostawia strupek na stopie, który musi sam odpaść. Jeżeli zmiany skórne są rozległe, czasami trzeba będzie wrócić z dzieckiem do gabinetu na powtórzenie zabiegu.

Lek na kurzajki – który wybrać?

Brodawka na stopie nie należy do najładniejszych ozdób ciała. Może również znacznie utrudniać chodzenie naszym dzieciom. Warto zatem zdecydować się na dobrej jakości środek na kurzajki, jaki sobie z nimi poradzi! Wśród propozycji z apteki, znajduje się m.in.:

  • Duofilm – to środek keratoliczny, jaki stanowi połączenie kwasu salicylowego z mlekowym. Kwas salicylowy ma za zadanie zmiękczyć zakażoną tkankę, a kwas mlekowy odpowiada za jej zniszczenie. Płyn nanosi się pędzelkiem, raz dziennie. Kurzajka po kilku dniach powinna zniknąć sama. Preparat jest bezpieczny dla dzieci, a stosować możesz go już nawet u pociech od lat 2! Duofilm kosztuje ok. 18 zł / 15 ml.
  • Wartix – to środek opierający się na metodzie zamrażania. Należy zaaplikować go bezpośrednio na zakażone miejsce, co ułatwi preparatowi wniknięcie w zainfekowaną tkankę aż po… korzeń kurzajki. Dociera do niego w zasadzie w zaledwie 10 sekund! Wartix posiada mechanizm, jaki odmierza wymaganą dawkę samoczynnie – zatem, nie będzie większych problemów w jej aplikacji na kurzajkę. Jeżeli dziecko posiada rozległe zmiany, potrzebować będzie ok. 3 zabiegów, by brodawka mogła samoistnie odpaść. W tym miejscu należy zaznaczyć, że kurzajkę zamrozić można jedynie… 4 razy! Z kolei aplikator, jakim będziesz nakładać na zmianę owy lek na kurzajki, trzeba dokładnie wyczyścić przy użyciu gazika czyszczącego – dołączony on jest do zestawu. Wartix powinien być stosowany, w przeciwieństwie do preparatu Duofilm, powyżej 4 roku życia. Jednak wykazuje on o wiele szybsze działanie, jak keratoliczny płyn na kurzjaki. Cena leku na brodawki Wartix to ok. 35 zł / 35 ml.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny