Kurzajki - objawy, leczenie, zapobieganie, porady praktyczne

Kurzajki są bardzo nieestetycznymi zmianami skórnymi. Można je wyleczyć, lecz sprawia to sporo trudności. Stosowanie nieprawidłowej kuracji może doprowadzić do ich powrotu. Warto, więc wiedzieć jak im zapobiegać i leczyć, gdy już się pojawią. Te tematy poruszamy w artykułach opublikowanych na naszej stronie. Podajemy wiele cennych porad praktycznych. Do tego wskazujemy przyczyny powstawania kurzajek.

Uciążliwe problemy skórne

Kurzajki, przez dermatologów zwane brodawkami, to częste zmiany skórne. Zazwyczaj przybierają postać narośli o szerokiej podstawie oraz nierównej, pogrubionej powierzchni. Przeważnie tworzą się na rękach oraz stopach. Niestety nie tylko tam, mogą pokrywać także inne części ciała. Do powstania brodawek dochodzi, gdy dana osoba zarazi się wirusem brodawczaka ludzkiego. Skrótowo określanego, jako HPV. Ma to miejsce przy bezpośrednim kontakcie z nosicielem wirusa. Nie jest to jedyna możliwość. Drugą opcję stanowi kontakt z rzeczami lub powierzchniami, na których wirus przetrwał.

Do zarażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi w miejscach odwiedzanych przez wiele osób. Takich jak baseny i znajdujące się w nich prysznice, sauny, hale sportowe itp. Brodawki rozwijają się i u dzieci i u dorosłych. Najbardziej podatne są osoby z osłabiony układem odpornościowym. Do tej listy trzeba doliczyć dzieci, u których ten układ nie jest jeszcze w pełni rozwinięty oraz osoby starsze. Jeśli zaś chodzi o zapobieganie, to są różne sposoby. Przede wszystkim w miejscach gdzie występuje wirus nie można chodzić na boso. Po treningach odbywanych bez butów stopy należy dezynfekować. Wszelkie drobne ranki trzeba zaklejać plastrami.

Wirus HPV znacznie szybciej wnika do organizmu przez otwarte rany. Dlatego tak ważne jest ich zabezpieczanie. Wiadomo już jak wygląda typowy, uciążliwy bąbel. Warto teraz wspomnieć o rodzajach kurzajek. Spotykane są:

  • Brodawki stóp i odmiany zwykłe – pierwsze mogą osiągać dwa cm wielkości, mają kolor cielisty i są szorstkie. Drugie mają wielkość 5-10 mm, przeważnie rozwijają się na rękach,
  • Brodawki płaskie – lekko wypukłe i gładkie zmiany występujące na przedramionach i twarzy,
  • Kurzajki przejściowe – przejmują cechy brodawek zwykłych i płaskich.

Rozszerzenie informacji podanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Leczenie kurzajek u dzieci i u dorosłych

Kurzajka to bąbel, który nie jest niebezpieczny dla życia. Jednakże wygląda bardzo nieestetycznie i trzeba go usunąć. By to osiągnąć można zastosować domowe sposoby. Jednym z nich jest nacieranie brodawki sokiem z mniszka lekarskiego. Tę roślinę można zastąpić jaskółczym zielem. Skuteczne okazują się także okłady z rozgniecionego czosnku lub plastrów ziemniaka. Problemy skórne interesującego nas typu zwalcza się także octem jabłkowym i olejkiem herbacianym. Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Jeśli nie pomagają, potrzebny jest dermatolog i jego wskazówki.

Lekarz specjalista może przepisać lub polecić różne preparaty na kurzajki. Wiele z nich jest dostępnych w aptekach bez recepty. Potwierdzoną skutecznością odznacza się płyn w aerozolu. Na przykład Help4Skin kosztujący około 30 zł za buteleczkę z aplikatorem. Kolejną propozycją jest Lapis Diabelski Kamyk. Pod tą tajemniczą nazwa kryje się preparat w sztyfcie. Do dyspozycji jest także niejedna maść. Zawsze należy pamiętać, że kurzajki są trudne do wyleczenia. Dlatego też środki farmakologiczne nie każdemu będą w stanie pomóc. Wtedy dermatolog musi sięgnąć po inne rozwiązania.

Jakie opcje są dostępne, gdy maść i płyn nie usunęły kurzajek? W takiej sytuacji stosuje się agresywne leczenie. Występuje w kilku odmianach a pierwszą z nich jest łyżeczkowanie. To skuteczna metoda, lecz pozostawia niewielkie blizny. Kolejna na liście jest krioterapia polegająca na wymrażaniu brodawki ciekłym azotem. Pozostałe opcje to usuwania laserowe, elektrokoagulacja oraz metoda keratolityczna. Ta ostatnia wersja to stopniowe ścieranie kurzajki za pomocą kwasu retinolowego. Zarówno leczenie jak i zapobieganie kurzajkom szerzej opisujemy na naszej stronie.