Zdrowie tarczycy a ciąża

Prawidłowa praca tarczycy kobiety w ciąży jest warunkiem koniecznym do tego, aby płód mógł rozwijać się prawidłowo. Hormony produkowane przez ten gruczoł odgrywają istotną rolę w procesie organogenezy, a więc rozwoju organów wewnętrznych u dziecka. Do 12 tygodnia ciąży płód nie ma jeszcze rozwiniętej tarczycy, przez co jedynym źródłem niezbędnych hormonów jest tarczyca matki, która musi spełnić zapotrzebowanie dwóch organizmów.

Niedobór hormonów tarczycy u kobiet w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, prowadząc do  m.in. niedorozwoju umysłowego. Ponadto może być przyczyną przedwczesnego porodu lub poronienia.

Normy TSH u kobiet w ciąży

Jednym z hormonów, który wpływa na prawidłową pracę tarczycy jest TSH. Jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, ale regulujący właśnie pracę tarczycy. Badanie tarczycy zaczyna się właśnie od oznaczenia poziomu TSH, ponieważ jego stężenie informuje nas o tym, czy mamy do czynienia z prawidłową praca tego gruczołu bądź z jego nadczynnością lub niedoczynnością.

Na różnych etapach ciąży wartości referencyjne dla stężenia TSH przedstawiają w inny sposób:

  • pierwszy trymestr – od 0,1 do 2,5 mIU/l,
  • drugi trymestr – od 0,1 do 2,5-3,0 mIU/l,
  • trzeci trymestr – od 0,1 do 3,0-3,5 mIU/l.

Pakiet tarczycowy, zawierający badanie horonu TSH możesz wykonać w https://sklep.alablaboratoria.pl/pakiet/38/pakiet_tarczycowy_rozszerzony_tsh_ft3_ft4_atpo_atg_trab_badania_tarczycowe.

Czynniki ryzyka niedoborów hormonów tarczycy w ciąży

Badanie poziomu hormonu TSH w Polsce wykonuje się u wszystkich kobiet ciężarnych, powinno się je wykonać w okresie od 4. do 8. tygodnia ciąży. Szczególnie istotne może okazać się dla kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka niedoborów hormonów tarczycy. Czynnikami tymi są:

  • wiek powyżej 30 lat;
  • rozpoznane choroby tarczycy;
  • występowanie chorób tarczycy w rodzinie;
  • nadwaga lub otyłość (wysoki wskaźnik indeksu BMI);
  • wcześniejsze poronienia lub problemy z niepłodnością;
  • przebyty przedwczesny poród;
  • choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca typu 1.;
  • pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał antyTPO;
  • objawy chorób tarczycy rozpoznane w wywiadzie medycznym lub badaniu podmiotowym.

Gdzie wykonać laboratoryjne badania tarczycy w ciąży?

Kobiety starające się o dziecko oraz kobiety ciężarne mogą wykonać niezbędne laboratoryjne badania tarczycy w ALAB laboratoria. Dostępne są tam zarówno pojedyncze laboratoryjne badania tarczycy, jak również dedykowane pakiety badań. W tym pakiety stworzone z myślą o potrzebach kobiet w ciąży bądź będących w okresie starania się o dziecko.

Aby zbadać tarczycę wystarczy skorzystać ze strony internetowej ALAB laboratoria i zakupić wybrane badania bądź pakiety badań. Następnie należy udać się do wybranego Punktu Pobrań ALAB laboratoria i oddać próbkę krwi do analizy laboratoryjnej. W całej Polsce znajduje się obecnie ponad 600 Punktów Pobrań. Odbiór wyników badań możliwy jest online.

ikona podziel się Przekaż dalej