Na co zwrócić uwagę, wybierając lakier do drewna – 5 najlepszych metod

Wybierając lakier do drewna, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kryteriów, jak miejsce jego zastosowania – wewnątrz czy na zewnątrz, a także jego wykończenie. Ponadto istotne jest zapoznanie się z rodzajami lakierów do drewna i ich przeznaczeniem.

Niemniej ważnym aspektem, jeśli chodzi o lakier do drewna, jest odpowiedź na pytanie o jego kolor, gdyż lakier bezbarwny do drewna to nie jedyna możliwość. Na koniec trzeba także zapoznać się ze sposobem nanoszenia lakieru danego rodzaju. Poniżej omawiamy 5 kryteriów, które pomogą wybrać lakier idealny.

1. Lakier do drewna a miejsce stosowania

Lakiery do drewna dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, a między sobą różnią się oczywiście właściwościami. Lakier do drewna zewnętrzny tworzy grubszą i trwalszą warstwę, dzięki czemu zapewnia lepszą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci.

Lakier do drewna stosowany wewnątrz budynków, na przykład do mebli, nie musi być tak odporny na warunki pogodowe, dlatego ma mniejszą odporność na uszkodzenia. Dzięki innej konsystencji łatwiej się rozprowadza i nieco szybciej schnie.

2. Popularne rodzaje lakierów do drewna

Jeśli chodzi o rodzaje lakierów, podzielić je można ze względu na rodzaj rozpuszczalnika i spoiwa na:

- lakiery wodorozcieńczalne – lakier akrylowy do drewna, poliuretanowy, poliuretanowo-akrylowy,

- lakiery rozpuszczalnikowe – lakier poliuretanowy, alkidowy, uretanowo-alkidowy, chemoutwardzalny.

Lakiery rozpuszczalnikowe, na przykład lakier poliuretanowy, ma charakterystyczny, długo utrzymujący się zapach. Nie uchodzi zatem za ekologiczny, ale niestety często jest po prostu niezastąpiony. Jest także bardziej szkodliwy niż lakier wodny do drewna. Jeśli szukasz więcej porad na temat wyboru lakieru, znajdziesz je w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach.

3. Wykończenie lakieru do drewna

Po wyschnięciu lakier do drewna, w tym przede wszystkim lakier bezbarwny, może dawać różne wykończenie, jak mat, półmat, połysk i wysoki połysk. Warto mieć na uwadze, że mat lub półmat sprawia, że na powierzchni mniej widoczne są zarysowania. Z kolei połysk i wysoki połysk najlepiej chronią przed wilgocią. Poza tym aspekt ten pozostaje w dużej mierze związany z indywidualnym gustem.

4. Lakiery do drewna – kolorystyka

Oczywiście najpopularniejszy jest lakier bezbarwny do drewna, ale lakiery występują w różnych wariantach kolorystycznych, które dobiera się do gatunku drewna. Kolorowe lakiery występują w wariantach z pigmentami, każdy ma inny odcień i zadanie podkreślenia naturalnego piękna i uroku drewna danego gatunku.

5. Sposób nanoszenia lakieru

Lakier poliuretanowy, ekologiczny czy lakier wodny do drewna i inne rodzaje zwykle nakłada się za pomocą pędzla lub wałka, ale istnieją także wygodne lakiery w sprayu, które nadają się także do mebli. Konkretna metoda jest uzależniona od składu lakieru i najczęściej jest opisana przez producenta na opakowaniu.