Jak wybrać lampy do biura lub gabinetu?

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy nie tylko jest warunkiem komfortu i efektywności, ale także bezpieczeństwa i zdrowia naszych oczu. Główne światło emitowane przez lampę sufitową czy żyrandol, choć niezbędne do korzystania z pomieszczeń po zmroku, jest zdecydowanie niewystarczające w przypadku wykonywania bardziej precyzyjnych czynności, takich jak czytanie, pisanie, czy praca przy komputerze. Każde biurko powinno być zatem wyposażone w oświetlenie dodatkowe, w czym najlepiej sprawdzają się lampy stołowe, zwane inaczej biurkowymi, lecz nie są one jedyną opcją. 

Lampka na biurko – dobierz odpowiednie światło

Wybierając źródło światła, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam rodzaj i model lampki, ale także właściwości, mające wpływ na ich funkcjonalność. Pierwszym wyznacznikiem jest barwa światła, która w przypadku miejsca pracy powinna być neutralna lub utrzymana w chłodnych tonach, które w odróżnieniu od temperatury ciepłej wspomaga koncentrację. Warto pamiętać, że moc żarówki powinna być optymalna, bez przesady w stronę zbyt intensywnego światła, które na dłuższą metę może męczyć oczy. Dopełnieniem wszystkich cech o znaczeniu praktycznym są walory estetyczne lampki na biurko, które oprawa może stanowić ciekawą dekorację wnętrza.

Lampy stołowe na biurko?

Najpopularniejszym sposobem na doświetlenie miejsca przy biurku są różnego rodzaju lampy stołowe. Asortyment i dostępność tego typu oświetlenia jest naprawdę ogromny i niezwykle zróżnicowany. Dlatego też wybór modelu idealnie odpowiadającego nie tylko potrzebom, ale także wizualnym preferencjom nie stanowi obecnie żadnego problemu. Lampy między sobą różnią się właściwościami takimi jak ilość lumenów, stopniem energooszczędności, zasięgiem i wysokością ramienia, a także ewentualną możliwością jego regulowania. Poza kwestiami praktycznymi problemu nie stanowi również wybór produktu, wpisującego się stylem w aranżację wnętrza. Klasyczne lampy stołowe z abażurem z reguły emitują bardziej rozproszone i cieplejsze światło, które stanowi dobre tło dla osób, pracujących głównie przy komputerze. Bardziej nowoczesne lampki biurkowe to z kolei modele stricte zadaniowe. Dobierając oświetlenie, należy pamiętać o jego ustawieniu, które w przypadku osób praworęcznych przypada na stronę lewą i odwrotnie, aby cień ręki nie wpływał negatywnie na komfort pracy. 

Funkcjonalne i eleganckie lampy stojące

Choć wybór lamp stołowych w ramach dodatkowego oświetlenia biurka jest najbardziej popularną metodą doświetlenia miejsca pracy, jest kilka alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich są eleganckie lampy stojące, które poza tym, że z powodzeniem zastąpią klasyczną lampę biurkową, zachwycą również ciekawym designem, prezentując się w biurze niezwykle stylowo. Decydując się na tego typu oświetlenie funkcyjne, należy sięgać po modele specjalnie przeznaczone do tego celu. Standardowe lampy podłogowe o charakterze dekoracyjnym, które wykorzystuje się do tworzenia w pomieszczeniu przytulnej atmosfery, nie będą bowiem w stanie zapewnić odpowiedniej ilości światła na biurku. Specjalnie zaprojektowane modele, najczęściej regulowane z powodzeniem zastąpią lampę stołową.

Praktyczne kinkiety na wysięgniku

Kolejnym pomysłem na zaaranżowanie sobie miejsca pracy w taki sposób, aby zapewniało ono maksimum komfortu, są kinkiety na wysięgniku. Jest to kwintesencja wygody, tak ważnej w przypadku wielu godzin siedzenia w jednym miejscu w skupieniu na konkretnych czynnościach. Regulowane ramię pozwala skierować źródło światła dokładnie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Oprócz aspektu praktycznego, kinkiety na wysięgniku zamiast lampy stołowej charakteryzują się wyjątkowo eleganckim i profesjonalnie wyglądającym designem, który sam w sobie świetnie sprawdza się jako element aranżacji wnętrza.


Artykuł powstał we współpracy z multulampy.pl

undefined

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny