Laptop to znakomite narzędzie pomocnicze w pracy nauczyciela

Niektórzy nauczyciele w roku szkolnym 2023/2024 będą mogli postarać się o dofinansowanie zakupu nowego laptopa. Przysługujący im bon będzie mieć wartość 2500 zł. W tym miejscu przeczytasz więcej odnośnie do tego, czy przysługuje ci bon i kiedy dokładnie możesz się go spodziewać: https://www.mediaexpert.pl/lp,18641-bon-dla-nauczyciela-na-zakup-laptopa. Jeśli jesteś nauczycielem i kwalifikujesz się do otrzymania dofinansowania, powinieneś rozeznać się nieco na rynku. Technologia wciąż postępuje, co nie ułatwia wyboru sprzętu – zwłaszcza osobom, które nie śledzą trendów i nie wiedzą, czego dokładnie szukają.

Warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Może tu ułatwić kupno laptopa i zmniejszyć ryzyko, że nabędziemy zupełnie nieprzydatne urządzenie. Laptop dla nauczyciela powinien być przede wszystkim uniwersalny. Żeby móc wykorzystać bon, powinien też spełniać minimalne wymagania ministerstwa. Sprzęt za 2500 zł najprawdopodobniej będzie miał podstawowe parametry. Raczej nie będzie się wyróżniał na tle innych urządzeń. Powinien jednak wystarczyć nauczycielom m.in. do przygotowywania materiałów na lekcje, komunikowania się z uczniami czy nauki. Okazuje się, że laptop spełniający minimalne wymagania ministerstwa jest świetnym narzędziem pomocniczym dla nauczycieli. Oczywiście do budżetu z bonu można dołożyć pieniądze z własnej kieszeni, aby kupić drożdży i lepszy sprzęt.

Jaki powinien być laptop ze względu na wymagania do otrzymania bonu?

Aby wykorzystać bon zgodnie z przeznaczeniem, dofinansowany laptop powinien jednak spełniać następujące wymagania:

  • Zarówno zwykły, jak i przeglądarkowy laptop powinny mieć minimum 13 cali.
  • Laptop musi mieć kolorowy ekran o rozdzielczości Full HD i minimum 8 GB pamięci RAM.
  • W laptopie muszą znajdować się przynajmniej dwa złącza komunikacyjne.
  • Sprzęt musi zawierać klawiaturę w układzie QWERTY.
  • Zasilacz powinien być dostosowany do polskich wymogów energetycznych.
  • Bateria w laptopie musi działać przez minimum 360 minut.
  • W urządzeniu powinien znajdować się moduł Wi-Fi i Bluetooth w standardzie 5.
  • Laptop musi mieć wbudowaną kamerę internetową, głośniki i kamerę.
  • W nowym laptopie powinien być wgrany 64-bitowy polski system operacyjny.
  • Urządzenie musi mieć wbudowany mechanizm bezpieczeństwa i aplikacje do pracy.

Nie są to wszystkie wymagania, ponieważ do powyższych dochodzą jeszcze osobne. Część z nich dotyczy zwykłych laptopów, a pozostałe laptopów przeglądarkowych. Warto wspomnieć, że np. zwykłe urządzenia nie mogą być cięższe niż 2,5 kg. Przeglądarkowe muszą ważyć maksymalnie 2 kg.

O czym pamiętać, kupując laptop dla nauczyciela?

Aby otrzymać bon dofinansowujący zakup laptopa, ekran urządzenia powinien spełniać wszystkie wyżej opisane wymagania. Trzeba też jednak pamiętać o np. matrycy – właśnie ona ma bezpośredni wpływ na wielkość laptopa. 13 cali lub nieco więcej pozwala na łatwe chowanie urządzenia i przenoszenie go niemal w dowolne miejsce. Czyni to nauczyciela mobilniejszym. Jednak mniejsza matryca sprawia, że na laptopie nieco gorzej się pracuje. Należy więc wybrać – możliwość łatwego transportu czy wygodną obsługę. Oczywiście mniejszy laptop zawsze można podłączyć do większego, wolnostojącego urządzenia. Nie można zapominać również o tym, że mniejsza matryca zwykle oznacza też mniejszą klawiaturę bez bloku numerycznego po prawej stronie. Jeśli chodzi o powłokę, w mocno oświetlonych pomieszczeniach (np. salkach lekcyjnych) lepiej sprawdzi się matowa.

Czas działania baterii w laptopie, aby bon został przyznany, powinien wynosić minimum 360 minut. Warto jednak pamiętać o tym, że czas działania nie zależy jedynie od pojemności akumulatora. Ważna jest również wydajność poszczególnych podzespołów czy np. jakość matrycy. W klasie możesz zasilać komputer za pomocą kabla? Wówczas kwestia działania baterii, poza wymaganiami ustalonymi przez ministerstwo, nie powinna być aż tak przejmująca. Jeśli jednak chcesz dużo przemieszczać się z laptopem i korzystać z miejsc, gdzie np. nie ma gniazdek, wówczas warto rozejrzeć się za sprzętem o pojemnej baterii. Niektóre laptopy premium pracują bez ładowania od 8 do nawet 12 godzin.

Nie zapomnij o tym, wybierając urządzenie

Warto zwrócić uwagę na laptop z dobrym systemem operacyjnym, który ma wbudowanych kilka warstw zabezpieczeń. Musi być też wydajny zgodnie z normami i dopasowany do potrzeb. Niektórym wystarcza laptop wydajny dla typowych warunków biurowych, a inni potrzebują dużej płynności urządzenia (bo np. montują na nim filmy o wysokiej rozdzielczości). Trzeba też zwrócić uwagę na dysk SSD, bez którego ciężko o płynnie działający sprzęt i szybko ładujący się system czy aplikacje. Dysk SSD powinien mieć pojemność minimum 256 GB. Pamięć RAM to minimum 8 GB. Warto jednak dołożyć pieniądze i kupić laptopa z pojemnością 16 GB – zwłaszcza że wiele urządzeń nie będzie można rozbudować o większą pamięć.

Nie zapomnij również o szczegółach. Świetnie, jeśli laptop ma wyjście HDMI – będzie można podpiąć go do niektórych telewizorów. Jeśli chcesz bezproblemowo podłączać do urządzenia głośniczki, warto kupić laptop ze złączem mini jack 3.5 mm. Nie trzeba będzie szukać przejściówek, aby podpiąć sprzęt audio. System operacyjny jest ważny, a wraz z nim wszystkie potrzebne narzędzia w pracy nauczyciela. Laptop objęty bonem powinien mieć zainstalowane aplikacje do edycji tekstu. Musi też m.in. umożliwiać zapisywanie plików na zewnętrznych urządzeniach jako pfd czy docx, mieć dostęp do arkusza kalkulacyjnego, poczty e-mail i narzędzi do programowania. W laptopie powinna być oczywiście przeglądarka internetowa, a także aplikacja do edycji i tworzenia grafiki.

Laptop objęty dofinansowaniem powinien mieć dodatkowo również minimum 3-letnią gwarancję. Serwis gwarancyjny musi znajdować się w Polsce. Lista wymagań jest długa. Całe szczęście laptopy do 2500 zł spełniają minimalne wymagania ministerstwa.

ikona podziel się Przekaż dalej