Las w szkle to miniaturowy ogród, na który składają się rozmaite kwiaty i rośliny uprawiane w naczyniu – zwykle jest to słoik lub szklana kula. Idea ma nawiązywać do lasów deszczowych, gdzie występują jedne z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie, które – co najważniejsze – są samowystarczalne dzięki panującemu tam mikroklimatowi. Las w słoiku to idealny sposób na przeniesienie tej dzikiej i pięknej natury do własnego domu. Niewątpliwie jest to ciekawa i unikatowa ozdoba wnętrza, a do tego bardzo łatwa do wykonania samodzielnie.

Ogród w słoiku – piękna dekoracja do Twojego domu

Las w słoiku może się wydawać współczesną ozdobą, prawdą jednak jest, że możliwości domowych ogrodów sprawdzali już w ubiegłym tysiącleciu Azjaci. Uważa się, że to oni jako pierwsi przenieśli rośliny pod szkło, ponieważ w ten sposób uprawiali miniaturowe bonsai.

Prawdziwa historia hodowania lasów w szkle rozpoczęła się w XVIII i XIX wieku, kiedy to angielski botanik dr Nathaniel Bagshaw Ward zauważył, że rośliny zamknięte w szklanych kontenerach wcale nie umierają, a nawet lepiej się rozwijają od tych pozostawionych w otwartych pojemnikach. Jego wnikliwe obserwacje doprowadziły do wniosku, że szklany pojemnik ma swój własny mikroklimat i wytwarza wystarczające warunki do życia roślin. To właśnie jemu zawdzięczamy opracowanie nie tylko najlepszych metod na uprawę roślin i kwiatów w szkle, ale też sposobu bezpiecznego transportu egzotycznych roślin w szklanych kontenerach, dzięki czemu mogły one przetrwać długą morską podróż i trafić do Europy.

Sprawdź, jakie rośliny egzotyczne nadają się do lasu w słoiku na Obi.pl

Jak działa las w szkle? Zacznijmy od tego, że to bardzo dobrze przemyślana konstrukcja – tu nie ma miejsca na przypadek. Rośliny znajdują się w słoiku, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Co istotne, jest on wystarczający, aby rośliny mogły utrzymać cykl życiowy. Jak to możliwe? Jak zapewne wiesz, rośliny do życia potrzebują dwutlenku węgla i wody. Zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu panuje stała wilgoć, a skraplająca się para nawadnia podłoże. Jeśli chodzi zaś o powietrze, to rośliny nie potrzebują dostarczania go z zewnątrz – ważny dla nich dwutlenek węgla wytwarzają bakterie glebowe, które jednocześnie pochłaniają tlen produkowany przez rośliny. To właśnie te zamknięte obiegi pozwalają roślinom wzrastać, w skrócie: być samowystarczalnymi.

Las w słoiku wygląda jak miniaturowa baśniowa kraina. Jest to doskonały sposób na prezent dla bliskiej osoby lub piękną dekorację salonu. Stworzenie lasu w szkle DIY zapewnia ogromną radość, ponieważ można obserwować na co dzień, jak las żyje i się rozwija, co stanowi walor edukacyjny dla dzieci. Nie bez znaczenia są również aspekty psychologiczne – codzienne obcowanie z naturą poprawia samopoczucie, uspokaja i dodaje energii. Specjaliści są zgodni co do tego, że gdy jesteśmy zmęczeni, warto udać się do lasu lub patrzeć na rośliny. Niestety nie zawsze mamy do tego warunki – rozwiązaniem jest własny las w słoiku.

Jak zrobić las w słoiku?

Zanim przejdziemy do instrukcji, jak zrobić las w słoiku, warto wiedzieć, że wyróżnia się las w słoiku otwartym i zamkniętym. Las otwarty, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w naczyniu ze stałym dopływem powietrza z zewnątrz, na przykład słoiku bez nakrętki czy też w specjalnej szklanej kuli. Wymaga pielęgnacji – należy dbać o podlewanie i wietrzenie. Natomiast w zamkniętym słoiku mamy do czynienia z mikroklimatem, w którym para wodna krąży w zamkniętym obiegu i przez to las staje się samowystarczalny.

W lesie w szkle ważną dekoracją są kamienie
W lesie w szkle ważną dekoracją są kamienie

Który las wybrać? Las w słoiku otwarty znakomicie się sprawdzi w przypadku flory pustynnej, jak sukulenty i kaktusy, oraz roślin, które nie lubią zbytniej wilgotności. W pojemniku zamkniętym powinny się znaleźć gatunki roślin, które lubią wilgoć, jak np. fitonie, paprocie i widliczki. W zamkniętym słoiku można stworzyć ogród i w tym celu wybrać odpowiednie kwiaty – tutaj dobrze prezentują się storczyki.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na las w szkle otwarty czy słoik zamknięty, każda konstrukcja musi spełniać określone założenia, aby uprawa lasu i ogrodu w szkle była w ogóle możliwa. Z początku zasady mogą wydawać się skomplikowane, ale z wiedzą, jak stworzyć własny mikroklimat w słoiku, okaże się to całkiem proste.

Wybierz odpowiednie rośliny do lasu w słoiku

Rośliny zamknięte w szkle prezentują się efektownie. Kluczem jest ich odpowiedni dobór, ponieważ jedne są łatwiejsze, a inne trudniejsze w uprawie. Dobrym przykładem są tu sukulenty, które są odpowiednie tylko lasu w szkle otwartego, ponieważ wymagają wietrzenia i podlewania od czasu do czasu. Ponadto przy wyborze roślin do lasu w słoiku należy kierować się ich rozmiarem – muszą się mieścić w naczyniu. W lesie w słoiku doskonale sprawdzą się małe rośliny, które wymagają ciepła, wilgoci i słabego oświetlenia. Dobrze jest też nie przesadzać z ich liczbą.

Jakie rośliny nadają się do lasu w słoiku:

  • bluszcz pospolity,
  • epipremnum złociste,
  • asparagus,
  • peperomia,
  • fitonia,
  • niedośpian,
  • skrytokwiat,
  • hedera,
  • zielistka Sternberga (zwana spider plant),
  • fikus pnący,
  • soleirolia rozesłana,
  • muchołówka amerykańska,
  • zanokcica gniazdowa,
  • oplątwa,
  • widliczka,
  • pilea,
  • paprocie,
  • trzykrotka,
  • skalnica rozłogowa.

Przy tworzeniu kompozycji z kwiatów i roślin do lasu w szkle zwróć uwagę na to, aby miały podobne wymagania w zakresie pielęgnacji, jeśli chodzi o światło, wilgotność i wodę, oraz potrzeb, jak pH gleby. Możesz również rozważyć stworzenie ogrodu w szkle z pojedynczą rośliną – tutaj bardzo dobrze prezentują się małe krzewy, takie jak figowiec tępy, bonsai czy portulacaria.

Sprawdź inne akcesoria i propozycje roślin do lasu w szkle na Obi.pl>>

Las w słoiku warstwa po warstwie

Do stworzenia własnego lasu w szkle możesz wykorzystać właściwie każdy zamknięty pojemnik. Może to być zwykły duży słoik po konfiturach lub ogórkach. W sklepach znajdziesz też rozmaite słoiki i naczynia w bardziej fantazyjnych kształtach, dzięki którym ozdoba nabierze wyrafinowanego charakteru. Zaletą jest to, że słoiki przeznaczone do tego celu dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz wielkość naczynia do roślin, które chcesz hodować. Do stworzenia lasu w szkle DIY możesz wykorzystać nawet butelki po napojach z recyklingu lub stare akwarium.

Jeżeli zaś chodzi o sposób zamykania, to najczęściej stosuje się tu korkowe przykrywki, które nadają naczyniu jeszcze bardziej dekoracyjny wygląd. Dostępne są też słoiki z metalowymi nakrętkami.

Jak stworzyć własny las w słoiku krok po kroku:

  1. Dno naczynia wyłóż keramzytem ogrodniczym. Warstwa powinna mieć 3–4 cm.
  2. Następnie usyp kolejno warstwy: ziemia, węgiel aktywowany, ziemia.
  3. Posadź roślinę. Pamiętaj, że powinna być sadzona w ziemi (nie głębiej), a jej korzenie nie powinny wystawać nad ziemią.
  4. Podlej las deszczówką lub wodą destylowaną. Ilość zalecana to pół szklanki wody.
  5. Obłóż podłoże mchem i ewentualnie dodaj ozdoby, np. szyszki, gałązki, kamienie czy figurki.

Na etapie tworzenia lasu możesz zrezygnować z warstwy węgla i zastosować tylko drenaż z keramzytu i ziemię. Zalecamy jednak jego użycie, ponieważ węgiel wykazuje właściwości oczyszczające i zmniejsza ryzyko tworzenia się pleśni i grzybów, a także gnicia roślin.

Przez pierwsze dni otocz szczególną troską swoje rośliny. Przede wszystkim ustaw las w szkle w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu. Od czasu do czasu otwieraj słoik, ponieważ to pomoże roślinom lepiej się przyjąć w nowych warunkach. Sprawdzaj również, czy na ściankach słoika nie pojawia się za dużo wilgoci. Jeśli woda aż ścieka, a dodatkowo pojawiła się biała mgła wokół roślin, oznacza to, że jest za dużo wilgoci. Wtedy wystarczy otworzyć słoik, zebrać nadmiar wody chusteczką i pozostawić naczynie otwarte na 15 minut. W razie konieczności zabieg należy powtarzać codziennie przez kilka dni, aby pozwolić nadmiarowi cieczy odparować.

Pamiętaj, że zamknięty las w słoiku nie wymaga podlewania. Inaczej jest w przypadku lasu otwartego – podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Podlewaj wtedy, kiedy ziemia stanie się widocznie sucha, i minimalnie – zwykle wystarczy kilka łyżek stołowych wody, w zależności od wielkości słoika. Zasada ta dotyczy również lasu zamkniętego, bo może się okazać, że wody jest za mało i trzeba interweniować.

Las w słoiku DIY, a może gotowy ze sklepu?

Wprawdzie las w słoiku to piękna dekoracja, która zrobi wrażenie na każdym, ale nie wszyscy mają czas lub zdolności, by wykonać go samodzielnie. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą tworzyć lasu w szkle DIY, mogą wybrać gotowe egzemplarze.

Słoiki z roślinami w różnych rozmiarach - las w szkle nie musi być duży
Słoiki z roślinami w różnych rozmiarach - las w szkle nie musi być duży

Lasy w szkle bez problemu znajdziesz w marketach budowlanych w rozmaitych kształtach, kolorach i wariantach użytych roślin. Do wyboru masz rozmaite kompozycje – od roślin pustynnych po prawdziwe kwiatowe ogrody, jak i pojedyncze kwiaty pod szkłem, np. storczyki. Możesz zdecydować się na las w małym słoiku o średnicy 17 cm lub większym – ponad 50 cm. Takie miniogrody w szkle nie mają specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy je przynieść ze sklepu i postawić w odpowiednim miejscu (jasnym, ale bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem). Las w szkle ze sklepu ma tę przewagę, że masz gwarancję, że w słoiku panuje wymagany mikroklimat, dzięki którym rośliny będą wzrastać.

Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybrałeś gotowy las w słoiku, czy też wykonałeś las samodzielnie, należy rośliny co pewien czas sprawdzać. Upewniaj się, czy jest wystarczająco wilgotno, czy na roślinach nie pojawiają się niepokojące objawy. Możesz dokupić mierniki wilgotności i temperatury, które pomogą zapanować nad warunkami w słoiku (co jest istotne zwłaszcza w przypadku storczyka w szkle, który wymaga temperatury 24–26 stopni). Jedno jest pewne – opieka nad lasem w słoiku jest niewymagająca, a posiadanie w domu własnego skrawka lasu lub ogrodu w słoiku przynosi wiele radości i cieszy oko!

Las w słoiku to hit wnętrzarski. Kompozycje roślin w szkle są niewątpliwie imponujące, ale te gotowe ze sklepu często osiągają zawrotne ceny.
Las w słoiku – jak zrobić własny las w szkle?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej