Mrówki ze skrzydłami w domu

Skąd biorą się fruwające mrówki?

Ich gody trwają od końca czerwca do połowy lipca. Owady opuszczają wówczas swoje podziemne gniazda po to, by przyszykować się do godowego lotu. W jego trakcie dochodzi do zapłodnienia samic przez samce mrówek. Co może wydawać się dziwne, rola samca kończy się już właściwie na tym. Po „wykonaniu zadania” samiec bowiem… ginie. Z kolei samice będą chciały znaleźć lokalizację na przygotowanie sobie gniazda, najlepiej w bezpiecznym miejscu. Właśnie z tego powodu często te skrzydlate owady pojawiają się w naszych domach, zagnieżdżając się w doniczkach lub na balkonowych skrzynkach. Jednak nie zawsze ich głównym powodem będzie chęć założenia gniazda – latające mrówki w domu pojawiają się czasem ot, tak. Trzeba pamiętać, że długo jednak u nas nie pomieszkają, bo zdecydowanie wolą żyć na wolności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowej pułapce na mrówki?

Skrzydlate mrówki – powód do obaw?

Mimo wszystko, tych stworzonek naprawdę nie trzeba się obawiać – są w 100% nieszkodliwe. Nie ugryzą człowieka, a także nie przeniosą na nas żadnej śmiertelnej choroby. Jedynym ich minusem jest dość „nieprzyjemny” wygląd, a widok setek mrówek w jednym skupisku na pewno nie będzie należał do wspaniałych. Nawet zwykły spacer okazuje się niemiły, kiedy wokół latają uciążliwe mrówki.

Latające mrówki w domu

Jak wytępić latające mrówki?

Skutecznym sposobem okazują się wszystkie preparaty odstraszające inne owady, np. w sprayach czy aerozolach, a także podłączanych do kontaktu – o tych najlepszych środkach dowiesz się jednak później. Produkty te wytwarzają dość specyficzny zapach, przez co owady nie wtargną do domu. Możesz również kupić specjalne urządzenie ultradźwiękowe bądź wabiącą lampę. Oczywiście, mogą to być również granulaty lub proszki do rozrobienia z wodą. Skutecznym sposobem będzie także zainstalowanie w oknach moskitiery – i to już na początku lata.

Latające mrówki w domu, czyli mrówki ze skrzydłami w domu po wytępieniu oraz porady, jak usunąć latające mrówki
Latające mrówki w domu – skąd się biorą mrówki ze skrzydłami i jak z nimi walczyć

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Fruwające owady przepędzisz za pomocą zagotowanej wody z solą i octem. Polej takim roztworem miejsca, gdzie mrówek pojawia się najwięcej. Innym rozwiązaniem będzie wykorzystanie acetonu, którego latające mrówki w domu nie znoszą. Możesz także spróbować wysmarować i położyć w widocznym miejscu talerzyk z miodem – woń przyciągnie latające owady, które przykleją się do niego lub… utopią się w nim. Może nieco drastyczne, ale naprawdę skuteczne! Sprawdź także ten artykuł o najlepszych preparatach na mrówki.

Najlepsze preparaty na latające mrówki

Bros Elektro + płyn 3w1 na muchy, komary i mrówki

Jest to preparat z płynem o szerokim spektrum działania, który skutecznie wytępi latające mrówki. Stopniowo uwalniana z niego substancja czynna ochroni mieszkanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo zapobiegnie on wlatywaniu kolejnych mrówek do domu. Jest to preparat skuteczny również przy otwartych oknach i włączonym świetle. Wystarczy, że odkręconą butelkę z płynem wkręcisz do elektrofumigatora i podłączysz produkt do kontaktu. Płyn parować będzie pod wpływem ciepła z ogrzewającego się urządzenia, z kolei działanie rozpocznie się po około godzinie od włączenia.

Cena produktu to ok. 22 zł.

Effect – uniwersalny środek na owady biegające i latające

Zastanawiasz się, jak wytępić latające mrówki z domu? Postaw na sprawdzony preparat producenta Effect i nie daj się insektom! Uniwersalny środek owadobójczy jest gotowym do użycia preparatem na owady w sprayu, przeznaczonym do zwalczania owadów latających i biegających. Skutecznie zwalczy on wszelakie robactwo, które zadomowiło się w mieszkaniu. Spray posiada przyjemny cytrusowy zapach, a co najważniejsze – nie pozostawia żadnych plam! Co do zabijania owadów, robi to… natychmiast.

Koszt zakupu sprayu to ok. 15 zł.

Vaco – płytka owadobójcza

Przeznaczona jest do zwalczania owadów latających, jak mrówki ze skrzydłami w domu. Produkt zaczyna działać po 1 godzinie od zastosowania, natomiast pełny efekt owadobójczy występuje po 2 godzinach (w pomieszczeniu o powierzchni 20m2).

Cena płytki to ok. 14 zł.

Polcyp 5 WP – owady latające i biegające – Target

To lek na wszystkie kłopoty z fruwającymi mrówkami! Preparat zawiera substancję czynną (cypermetrynę), trującą insekty. Jest niezwykle wydajny, wykazując skuteczność już w bardzo niskim stężeniu. Aplikuje się go przez oprysk po uprzednim wymieszaniu z wodą. Opryskiwać należy nim gniazda mrówek oraz miejsca, w których insekty przebywają.

Koszt zakupu produktu to ok. 11 zł.

Raid Max – spray przeciw karaluchom i mrówkom

Dzięki swojej wyjątkowej formule zapewni on 3 stopniową ochronę: natychmiast zabije owady biegające i latające, zapewni długotrwałą ochronę do 4 tygodni na spryskanych powierzchniach oraz zniszczy dorosłe osobniki wraz z ich jajami. Wystarczy raz spryskać sprayem wybraną płaszczyznę, aby skutecznie pozbyć się latających mrówek!

Cena preparatu to ok. 16 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej