Łazienki – sprawdzone sposoby na aranżację i czyszczenie łazienki

Choć łazienki w domach nie są wyeksponowanymi pomieszczeniami, warto zadbać o ich ciekawą aranżację. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że stanowią one najczęściej miejsce relaksu po ciężkim dniu pracy. Pomysłów na aranżacje łazienek można znaleźć całe mnóstwo na stronach internetowych o tematyce wnętrzarskiej. Warto się nimi zainspirować i obejrzeć także dostępne w sieci projekty łazienek. W ten sposób znajdziemy idealne rozwiązanie na wymarzoną łazienkę.

Nawet najpiękniej wykończone pomieszczenie nie będzie miało uroku, jeśli będzie panował w nim nieporządek i brud. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie łazienki – bardzo dokładnie pierwszy raz po wykończeniu łazienki, gdzie konieczne będzie zmierzenie się na przykład z takim zadaniem, jak usunięcie silikonu z kabiny prysznicowej, oraz regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Na szczęście na sprzątanie łazienki jest wiele domowych patentów, które nie wymagają stosowanie środków chemicznych. Omówimy je w dalszej części artykuły, po przedstawieniu inspiracji na aranżacje łazienek.

Aranżacje łazienek – inspirujące pomysły

Aranżacja łazienki to nie lada wyzwanie dla laika w tym temacie, ale oczywiście nie jest ona niemożliwa do samodzielnego przeprowadzenia. Wprost przeciwnie, liczne projekty łazienek, jakie znaleźć można w internecie pozwalają na stworzenie wnętrza wedle własnego pomysłu. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub pomieszczenie, jakim dysponujemy, jest problematyczne (na przykład mała lub wąska łazienka), warto zaczerpnąć pomocy specjalistów. Architekt wnętrz przedstawimy nam swoje projekty łazienek i pomoże dopasować rozwiązanie idealnie pasujące do indywidulanych preferencji.

Co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji łazienki? Oczywiście pierwszym i bardzo ważnym kryterium jest wielkość i kształt pomieszczenia. To ono determinuje możliwość zastosowania różnych rozwiązań, jak na przykład wybór wanny czy prysznica albo umieszczenie pralki. Tę kwestię warto dobrze przemyśleć, gdyż stałe elementy nie będą zbyt łatwe do zmiany i będą musiały poczekać do kolejnego remontu.

Ważną kwestią jest nie tylko rozmieszczenie armatury, ale także dobór płytek. Warto tutaj kierować się zasadą, że duże płytki pasują do małej łazienki, powodując jej optyczne powiększenie (zwłaszcza te o połyskującym wykończeniu). Dobrym trikiem jest także zastosowanie podwieszanych szafek i toalety. Przy projektowaniu łazienki warto także pomyśleć o miejscach do przechowywania, jeśli tylko metraż pozwala na ich umieszczenie.

Sprzątanie łazienki – najlepsze porady i domowe sposoby

Jeśli chodzi o sprzątanie łazienki przy zastosowaniu domowych sposobów, nieocenione pozostają dwa produkty, które z dużym prawdopodobieństwem każdy znajdzie we własnej kuchni, czyli soda i ocet. To mieszanka, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia, w tym nieestetycznie pokrywający kabiny prysznicowe czy umywalki kamień. Sodą umyjemy płytki, a także fugi – wystarczy tylko posypać nią posadzkę, a następnie wyczyścić zmoczoną gąbką. Mieszanka wody z octem to z kolei doskonały płyn do polerowania kabiny prysznicowej, z której uda się także usunąć zanieczyszczenia z silikonu.

Soda oczyszczona to także doskonały środek do czyszczenia toalety. Zasypujemy nią muszlę klozetową, a następnie czyścimy szczotką. Przy okazji produkt ten pomoże pozbyć się przykrego zapachu w łazience. Wspomniany wcześniej ocet w połączeniu z wodą do doskonały środek do czyszczenia baterii łazienkowych i usuwania z nich kamienia.

Jeśli interesuje cię więcej porad na temat aranżacji, sprzątania i innych kwestii związanych z łazienką, przejrzyj koniecznie zebrane na tej stronie artykuły.