Dlaczego warto stosować listwy schodowe?

Nie da się ukryć faktu, że konstrukcja odpowiednio wyprofilowanych schodów to sztuka. Należy zadbać nie tylko o ich solidność, ale również o kąt nachylenia, wysokość stopni i wiele innych pozostałych czynników, aby korzystanie z nich zapewniało maksimum bezpieczeństwa i komfortu. Niezależnie od materiału wykończeniowego, po schodach będą chodzić zarówno dzieci, jak i osoby starsze, dlatego zadbanie o to, aby nawierzchnia była jak najbardziej antypoślizgowa, ma fundamentalne znaczenie.

Warto zaznaczyć, że najbardziej narażonym na eksploatację elementem wszystkich schodów jest kant stopni, gdzie dochodzi do spotkania płaszczyzny pionowej oraz poziomej. W tym celu montowany jest kątownik schodowy, który pełni funkcję ochraniacza. Jego główną rolą jest przejęcie energii uderzeń kolejnych kroków, które mogą powodować dewastację w postaci ukruszeń.

Same listwy schodowe do płytek lub paneli na schody pozwalają także na estetyczne wykończenie każdego stopnia i ukrycie ewentualnych niedociągnięć czy szczelin pomiędzy dwoma płaszczyznami. Poprzez zastosowanie odpowiednich profili schodowych można zabezpieczyć powierzchnię schodów nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także szkodliwym działaniem wilgoci.   

Odpowiedni kątownik schodowy będzie służyć nie tylko jako zabezpieczenie samych schodów, ale jego antypoślizgowe właściwości zagwarantują zwiększone bezpieczeństwo.

Listwy antypoślizgowe na schody – zadbaj o bezpieczeństwo

Jak już zostało wspomniane, jedną z głównych funkcji listwy na schody jest dodanie elementu antypoślizgowego. Odpowiednie nakładki schodowe nie tylko zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, ale również nadają dodatkowy walor estetyczny. Jest to jedna z podstawowych funkcji, jakie powinny pełnić listwy, zwłaszcza w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego. Sklep internetowy listwy.online oferuje możliwość zakupu na swojej stronie https://listwy.online/listwy-schodowe/.

Antypoślizgowość może zostać uzyskana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż listwy schodowej ryflowanej, co eliminuje możliwość poślizgnięcia się. Drugą opcją jest wkładka, najczęściej gumowa, która poprawia przyczepność. Nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonane zostały schody, ponieważ listwy schodowe mogą zostać dobrane pod każdy rodzaj.

Listwy schodowe do płytek oraz paneli

Jeśli planujemy kupić profil schodowy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego pokryte są schody. Drewniany kątownik schodowy z pewnością będzie prezentował się lepiej w połączeniu z panelami niż aluminium. Warto zaznaczyć, że listwy schodowe do paneli wykonane są w sposób, który umożliwia drewnianym panelom swobodną pracę. Wilgoć oraz inne warunki powodują stałe sprężanie i rozprężanie się drewna, dlatego schody bez kątownika mogą bardzo szybko ulec uszkodzeniu mechanicznemu.

Dzięki zastosowaniu listwy schodowej do paneli możliwa jest praca materiału, co zapobiega deformacji podłogi.

Wybierając listwę schodową do płytek ceramicznych, należy kierować się ich stopniem śliskości. Gładkie płytki należą do niezbyt bezpiecznego rodzaju powierzchni, która może prowadzić do wielu wypadków. To właśnie dlatego, dokonując zakupu profilu stalowego, antypoślizgowość odgrywać będzie kluczowe znaczenie. Możliwe jest oczywiście zastosowanie płytek ze specjalnym elementem antypoślizgowym, co również zwiększy bezpieczeństwo korzystania z nich.

Montaż listw schodowych

Montaż listew schodowych należy do niezwykle prostych, ponieważ może zostać wykonany samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca. Wiele modeli listew, takich jak na przykład listwy schodowe aluminiowe, można zamontować do stopni przy pomocy specjalnego kleju. Czasami bywa tak, że paski kleju są fabrycznie naniesione na listwy, co wymaga jedynie zerwania papierka chroniącego klej, przyłożenia listwy do powierzchni stopnia i mocnego dociśnięcia. Tą metodą można natychmiastowo przykleić listwy do schodów, a ponadto nie wymaga to dodatkowych narzędzi ani wiercenia otworów montażowych. Listwy schodowe aluminiowe montowane na klej sprawdzają się przede wszystkim w domach, gdzie zainstalowane zostało ogrzewanie podłogowe lub w przypadku gdy chcemy pominąć wiercenie dziur w stopniach schodowych.

Listwy drewniane montowane są również na klej, z uwagi na łatwość uszkodzenia materiału podczas wiercenia.

Należy zaznaczyć, że w przypadku montażu listw schodowych na zewnątrz budynku, nie powinno się ich przyklejać. Warunki atmosferyczne są w stanie negatywnie wpłynąć na klej, przez co listwy mogą zwyczajnie odpaść od schodów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny