Jak wybrać lodówkę do domu? Przegląd modeli, cen i opinii

Lodówka lodówce nierówna, ale ten sprzęt AGD musi się znaleźć w każdym domu. Przy wyborze lodówki pierwszym i podstawowym zagadnieniem jest określenie jej typu. Do wyboru mamy lodówki wolnostojące oraz do zabudowy. Dokonując wyboru, warto wiedzieć, że lodówka do zabudowy zwykle jest nieco mniejszych rozmiarów niż standardowe, wolnostojące lodówko-zamrażarki.

Jednym z czynników, jakimi kierujemy się przy wyborze sprzętu AGD do kuchni, jakim jest lodówka, jest także cena. Najtańsze lodówki to oczywiście między innymi lodówka podblatowa (także w wariancie pod zabudowę), której sporym minusem jest niewielki rozmiar. Zatem za główne kryterium wyboru nie powinny być brane tylko ceny lodówek, ale także potrzeby domowników. Lodówka podblatowa to raczej rozwiązanie dla singli lub osób, które niewiele gotują, a częściej stołują się na mieście.

W asortymencie takich producentów sprzętu AGD, jak między innymi Beko czy Samsung, znajdziemy nie tylko klasyczne chłodziarki, ale także lodówki side by side. Co rozwiązanie to oznacza w praktyce? Jest to nic innego, jak lodówka dwudrzwiowa, występująca także w wariancie pod zabudowę. Lodówki side by side często występują z kostkarką do lodu umieszczoną na froncie drzwi. Ceny lodówek tego typu są znacznie wyższe, ale też znajdują one zastosowanie w przypadku naprawdę dużych rodzin.

Lodówki i chłodziarki a klasa energetyczna i zużycie energii

Lodówko-zamrażarki, jak wszystkie sprzęty AGD, charakteryzuje parametr, jakim jest klasa energetyczna. To od niej zależy, jakie zużycie energii wygenerują lodówko-zamrażarki czy chłodziarki. Im niższa klasa energetyczne, tym wyższe roczne zużycie energii. Minusem jest fakt, iż cena lodówek o klasie na przykład A++ czy A+++ jest wyższa niż cena za najtańsze lodówki o klasie A+ i gorszej. Nie zmienia to jednak faktu, że oszczędność na rachunkach jest na tyle odczuwalna, że warto zainwestować nieco więcej pieniędzy.

Dlaczego klasa energetyczna lodówki jest tak ważna? Otóż okazuje się, że chłodziarki energooszczędne, jakie w swojej ofercie posiada między innymi marka Beko czy Samsung (także lodówka dwudrzwiowa z kostkarką), pozwalają na znaczne zaoszczędzenie zużycia prądu i oszczędność kilkudziesięciu złotych w skali roku. Jak wiadomo, lodówka jest inwestycją na lata, więc po upływie już niedługiego czasu zwróci się nam różnica w cenie, jaką poniesiemy za sprzęty klasy nawet A++ w porównaniu do klasy A+.

Lodówki wolnostojące – jak zaaranżować kuchnię?

Na rynku znaleźć można wiele wariantów kolorystycznych lodówek, a do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzi się kolor czarny lub białe szkło – w zależności od dominującej kolorystyki. Do ciekawych i często wybieranych odcieni należy także inox, czyli lodówki srebrne. Jeśli chodzi o srebrne kolory, sprawdzą się one zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i klasycznym. Białe szkło frontu lodówki wpisze się za to idealnie w styl prowansalski lub skandynawski kuchni.

Oprócz popularnego koloru inox, na rynku znaleźć można lodówki w całej palecie barw. W swojej ofercie posiada je między innymi popularna marka Smeg, ale pojedyncze warianty kolorystyczne znaleźć można również w ofercie innych producentów. Jeśli cię one interesują, na tej stronie znajdziesz szereg przydatnych informacji i inspiracji.