Chłodziarki do zabudowy – wady i zalety

Lodówka do zabudowy to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest praktycznie niewidoczna w kuchni, więc nie zepsuje ogólnej koncepcji jej wyposażenia. To bardzo estetyczne rozwiązanie, pasujące zarówno do stylu minimalistycznego, jak i bardziej klasycznych wnętrz. W tym drugim przypadku lodówki do zabudowy sprawdzają się jeszcze lepiej, ponieważ nowoczesny sprzęt AGD może zepsuć cały efekt.

Jednak warto wiedzieć, że lodówki pod zabudowę mają także sporo wad. Wbrew krążącym mitom nie są bardziej podatne na awarie z powodu niedostatecznej wentylacji – chłodziarki do zabudowy są zaprojektowane w taki sposób, by miały swobodny dostęp do potrzebnego powietrza. Jedną z wad są wyższe ceny niż w przypadku lodówek wolnostojących. Z reguły także lodówki do zabudowy są mniejsze. Jeśli pojemność użytkowa ma być większa, musisz liczyć się z tym, że będzie zajmowała naprawdę dużo miejsca. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.

Eksploatacja lodówki do zabudowy

Lodówki do zabudowy nie różnią się wcale zasadami prawidłowej eksploatacji od tych wolnostojących. Przede wszystkim należy pamiętać, że powinny stać z dala od źródła ciepła, czyli na przykład kuchenki gazowej, komina. Jest tak, ponieważ ciepłe powietrze z zewnątrz wymusza na lodówce większy pobór prądu, by schłodzić znajdujące się wewnątrz produkty. Warto pamiętać o tym, że lodówka do zabudowy jest mniej odporna na ogień, zatem naprawdę powinna stać z daleka od kuchenki, która najczęściej jest przyczyną przypadkowych pożarów.

Chociaż chłodziarki przeznaczone pod zabudowę są wyposażone w odpowiednie systemy chłodzące i wentylację, muszą być odstawione od ściany na co najmniej 10 cm. Dzięki temu cyrkulacja powietrza będzie o wiele lepsza.

Kuchnia w drewnianej zabudowie, a także lodówki do zabudowy, najlepsi producenci oraz modele wraz z cenami
Lodówki do zabudowy - najlepsze modele, opinie, ceny, zalety, wady, zużycie energii

Lodówki do zabudowy – czym się kierować

Wybierając lodówkę pod zabudowę, należy kierować się tymi samymi wskaźnikami, co w przypadku wolnostojących modeli. Oznacza to, że najważniejszym czynnikiem są wymiary – sprzęt oczywiście nie może dominować nad pozostałymi meblami czy przytłaczać kuchni swoją wielkością. Musi także być dopasowana do potrzeb domowników – mały model będzie idealny dla par i singli, duża lodówka sprawdzi się raczej w przypadku rodzin. Przyjmuje się, że pojemność użytkowa lodówki dla jednego użytkownika to 120 l, na każdego kolejnego domownika liczy się kolejne 30 l. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lodówkach Polar?

Warto także zwrócić uwagę na inne czynniki. W przypadku lodówki bardzo istotna jest klasa energetyczna. W końcu ten sprzęt AGD chodzi 24 godziny na dobę, więc nawet niewiele mniejszy pobór prądu przekłada się na znacznie mniejsze rachunki za energię elektryczną. Klasa energetyczna to zatem jeden z ważniejszych parametrów. Warto także poszukać modeli wyposażonych w najnowsze technologie i funkcjonalności, jak sterowanie elektroniczne czy opcję No Frost – specjalny system odprowadzania wilgoci, dzięki któremu rozmrażanie lodówki możesz przeprowadzać o wiele rzadziej. W czasie kupowania nie kieruj się ceną – najtańsze AGD nie zawsze spełnia swoją funkcję. Szukaj modeli sprawdzonych i uznanych producentów. Dopiero w obrębie ich produktów wyszukaj najtańsze oferty.

Mała lodówka pod zabudowę – opinie o modelach

Małe lodówki pod zabudowę to naprawdę rzadkość. Jednym z najciekawszych modeli jest AGR 590 marki Whirpool. Ma tylko trochę powyżej 80 cm wysokości, dzięki czemu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. 111 litrów pojemności użytkowej chłodziarki i 18 l pojemności zamrażarki z powodzeniem wystarczają parze lub singlom. Klasa energetyczna tego urządzenia to A+ - jest w zupełności wystarczająca i nie podnosi ceny tak jak wyższe. Kompaktowe wymiary są jej największą zaletą, niestety nie ma systemu sterowania elektronicznego, chociaż została wyposażona w automatyczne rozmrażanie. Ceny tej lodówki wahają się w granicach od 1000 do 1200 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

O wiele tańszy model małej lodówki oferuje Electrolux. ERN1300FOW także ma niecałe 90 cm wysokości, jego klasa energooszczędności także została oznaczona jako A+. Jest to lodówka typu No Frost, czyli ma wbudowany system skraplania szronu w wodę. Ta lodówka Electrolux ma aż 114 litrów powierzchni użytkowej w chłodziarce i 18 w zamrażalniku. Dzięki temu jest naprawdę pojemna i funkcjonalna. Cena wynosi około 999 zł.

Lodówki do zabudowy – modele o standardowej wielkości

O wiele więcej modeli znajdziesz w standardowej wielkości około 180 cm wysokości. Pojemność użytkowania może różnić się ze względu na szerokość, ale z reguły wynosi około 200 l. Bardzo popularna jest duża lodówka Samsung BRB260030WW jest obecnie jedną z najpopularniejszych rozwiązań. Jest to model zupełnie bezszronowy. Lodówka jest wyposażona w system zabezpieczeń – na przykład dźwięk informujący o niedomkniętych drzwiach. Jej klasa energetyczna to także A+. Lodówka Samsung nie jest wyposażona w sterowanie elektroniczne. Samsung zazwyczaj ma stosunkowo drogi sprzęt AGD, jednak ceny tej lodówki wahają się w okolicach 2300 zł.

Ciekawą propozycję ma także Beko. Model BCHA275E3S kosztuje zaledwie około 1900 zł. Ma bardzo obszerną zamrażarkę, której powierzchnia użytkowa wynosi 96 l. To świetne rozwiązanie dla rodzin i miłośników gotowania na zapas. Lodówka jest wyposażona w opcję szybkiego zamrażania. Ma wyjątkowe, niebieskie światło – dzięki niemu ciągłość fotosyntezy warzyw i owoców jest zachowana i pozostają one dłużej świeże. Opcja No Frost zabezpiecza przed osadzaniem się szronu. Ta lodówka Beko to jeden z najbardziej funkcjonalnych modeli na rynku.

Gorenje, firma kojarzona głównie z kuchenkami, także ma szeroki wybór lodówek do zabudowy. NRKI4181E1 to standardowej wielkości lodówka, której wyposażenie i wnętrze zostały tak zaprojektowane, by były jak najbardziej funkcjonalne. Wygodny uchwyt na butelki i głęboka półka na drzwiach to tylko początek jej zalet. W lodówkach Gorenje został zamontowany system intensywnego obiegu powietrza, który zapobiega powstawaniu wilgoci i zbieraniu się wody. Ten model kusi także ceną – kosztuje mniej niż 2000 zł. Zabudowy lodówki to rozwiązanie warte rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny