Lodówki no frost - sposób na ułatwienie życia

Czy ktoś z nas wyobraża sobie sytuację, gdy jesteśmy pozbawieni dostępu do lodówki? W której całą zakupioną żywność musimy przechowywać w warunkach pokojowych? Fakt, że lodówka jest sprzętem niezaprzeczalnie podstawowym nie podlega dyskusji. Pozostaje jedynie kwestia wyboru jej modelu. Dostępne na rynku wyposażenia kuchenne kuszą nas poziomem zaawansowania, prześcigają się w jakości projektów, wytrzymałości i przystępności użytkowania, dlatego decyzja o zakupie tej jedynej, wcale nie jest łatwa.

W dobie tak ogromnej dostępności różnego rodzaju produktów zdecydowanie warto mówić o „perełkach”, które w jakiś sposób wyróżniły się spośród wszystkich innych akcesoriów. Do takich należą bez wątpienia lodówki no frost, które pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia i które sprawiły, że zarówno nasze wnętrza, jak i poczucie komfortu oraz miesięczne wydatki, nie stanowią już powodu do zmartwień. Sprawdź także ten artykuł o popularnych lodówkach Indesit.

Lodówki no frost - jak działają?

Lodówka z systemem no frost jest przede wszystkim urządzeniem bezszronowym (wolnostojącym lub przeznaczonym pod zabudowę), w którym dzięki nowoczesnym technologiom nie mamy problemu z nawarstwianiem się tafli lodu na jej ścianach oraz uciążliwym odmrażaniem. Przy zakupie nowego sprzętu powinniśmy pamiętać, że fakt wydania nieco większej sumy pieniędzy na lodówkę z systemem no frost stanowi wręcz niepoliczalną rekompensatę za czas, który mogli byśmy zmarnować na obsługę zwykłej lodówki.

Technologia no frost nie pozwala na osadzanie się szronu oraz lodu na wewnętrznych ściankach komory chłodzącej i mrożącej w naszej lodówce. Nowoczesny system cyrkulacji powietrza z kolei pozwala na bezproblemowe utrzymanie pożądanego poziomu temperatury oraz wilgoci, a także ich dowolną modyfikację. Działa to w ten sposób, iż ciepłe powietrze jest natychmiast usuwane, a na jego miejsce nadmuchiwane jest zimne, które dodatkowo osusza wnętrze lodówki (rozwiązania te stosowane są bardzo często w przypadku producentów firm takich jak Samsung lub Beko).

Producenci lodówek bezszronowych z systemem no frost nie poprzestali na projekcie jednego typu urządzenia, wręcz przeciwnie. Dla naszej wygody, komfortu oraz lepszej organizacji czasu, stworzono kilka różnych odmian bezszronowych systemów zastosowanych w lodówkach, określanych jako: no frost, full no frost, low frost. System no frost ogranicza namnażanie się powłoki lodowej w zamrażarce, dzięki czemu całkowicie eliminuje konieczność rozmrażania. Lodówko zamrażarka posiada bardziej skomplikowaną specyfikę, a mianowicie - nie dopuszcza do powstawania i osadzania się szronu i lodu.

System low frost natomiast jest technologią wykorzystującą mechanizm odprowadzania wilgoci, który powoduje, że szron oraz warstwa lodowa są produkowane znacznie wolniej i poprzez to konieczność odmrażania lodówki zachodzi stosunkowo rzadziej. Lodówko zamrażarka, a dokładnie ujmując - lodówka bezszronowa, wolnostojąca lub pod zabudowę – nadaje się do każdej kuchni, niezależnie od tego jaki projekt posiadamy. Sprawdź także ten artykuł o lodówkach Liebherr.

Lodówka no frost i jej liczne zalety

Zalety, jakie posiada lodówka z systemem no frost, można wymieniać w nieskończoność - z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na natłok obowiązków, wielość codziennie wykonywanych ról, tryb życia, nie możemy pozwolić sobie na marnowanie czasu, którego i tak przecież nie mamy zbyt wiele. Posiadamy przecież ważniejsze lub po prostu bardziej interesujące zajęcia niż kilkugodzinne odmrażanie lodówki, a następnie jej mycie i ponowne przygotowywanie do pracy.

Lodówki No Frost zalety i wady
Lodówki no frost - zasada działania, opinie, ceny, zalety, wady, popularne modele

Co ciekawe, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nawet mała lodówka, przeznaczona do zabudowy, może posiadać dużą pojemność. Po drugie, od sprzętów codziennej użyteczności wymagamy tego, aby były wygodne, wytrzymałe i trwałe, albowiem stanowią niemały wydatek. Dlatego właśnie bezszronowe chłodziarki do zabudowy są niekwestionowanym liderem na polskim rynku i nie tylko, spełniają bowiem wszystkie wymagania klientów. Poza tym prezentują mały poziom wilgotności we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość.

Mała lodówka wolnostojąca, pasująca do każdego wnętrza, to świetny pomysł na długoletnią inwestycję. Co więcej, dzięki lodówko zamrażarce no frost, nie mamy problemu z jedzeniem stale przywierającym do pokrywy lodowej. Warto zwrócić również uwagę na aspekty mniej widoczne na pierwszy rzut oka, a mianowicie - osiadający wciąż szron może doprowadzić do uszkodzenia systemu oświetlenia i pogorszenia się jakości pracy urządzenia, przy no frost ten problem nie istnieje.

Nie występuje także większe zużycie energii elektrycznej, aniżeli jest to konieczne - no frost, to zdecydowany lider w dziedzinie oszczędzania oraz zabezpieczenia przed awariami.

Wady lodówek no frost

Wiadomo, że niezależnie od posiadanej ilości zalet i rekomendacji, lodówki bezszronowe mają również swoje mankamenty, które mogą w jakiś sposób przeszkadzać. Do takich możemy zaliczyć np. fakt, że świeża żywność nie przechowuje się zbyt dobrze w warunkach małej wilgotności powietrza.

Możemy zaobserwować to zjawisko m.in. w żółtym serze lub wędlinie, która bardzo szybko wysycha. Oczywiście, możemy temu zapobiec i nadal cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem swojej lodówko zamrażarki, wystarczy przechowywać tego rodzaju produkty w plastikowych pojemnikach. Uznając to za wadę, warto jednocześnie podkreślić, że rezygnacja z rozbudowy lodówki z systemem no frost o dodatkowe wentylatory, wynika z tego, że znacznie zmniejszyłoby to jej powierzchnię użytkową.

A to z kolei ważne jest podczas projektowania kuchni i przeznaczenia akcesoriów no frost pod zabudowę. Wbrew pozorom pojemność i styl urządzenia jakim jest lodówko zamrażarka z no frost stają się jego największymi zaletami, a konieczność magazynowania produktów wilgotnych w pojemniczkach plastikowych, nie jest niczym co burzy nasz komfort. Lodówki bezszronowe, to nie tylko ułatwienie, czystość i większa przyjemność z użytkowania, ale również znaczna ochrona przed bakteriami.

No frost – jak kształtują się ceny i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiemy już na czym dokładnie polega system no frost, wiemy również z czym wiąże się użytkowanie tego rodzaju sprzętu, dlatego teraz warto skupić się na parametrach – którymi będziemy kierowali się podczas zakupu. Oczywisty dla nas pozostaje fakt, że lodówki z systemem no frost są sprzętami wielofunkcyjnymi, bezszronowymi, oszczędnymi, a przede wszystkim – kompleksowymi. Są to urządzenia wolnostojące lub do zabudowy, sprzedawane stosunkowo tanio, biorąc pod uwagę funkcje i udogodnienia, które posiadają.

Podczas dokonywania wyboru wymarzonej lodówki zwracamy uwagę na kilka podstawowych czynników, należą do nich: rodzaj, pojemność, funkcje i technologie, jakie posiada lodówko zamrażarka, wyposażenie, klasa energetyczna oraz rozwiązania, które chronią przed wysuszaniem.

Skupiając się na rozwiązaniach eliminujących nadmierne wysuszanie żywności, producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom, zaprojektowali specjalne szuflady regulujące poziom wilgotności, posiadające wentylatory filtrujące powietrze. Ważny jest również fakt, iż wbrew pozorom, mała lodówka może posiadać większą pojemność niż ta o większych gabarytach.

Jeśli mówimy o cenach, po raz kolejny warto podkreślić istotną kwestię. Lodówki z systemem no frost w istocie kosztują więcej niż klasyczne sprzęty, lecz są one bez wątpienia bardziej opłacalne i tanie w porównaniu do funkcji, wyposażenia oraz gwarancji, jakimi dysponują. Niewątpliwie, liderami w tworzeniu lodówek z systemem no frost niezmiennie pozostają firmy Beko oraz Samsung – to im ufamy najczęściej i najbardziej.

Fakt ten nie dziwi, ponieważ zarówno w przypadku Beko, jak i Samsunga, cena idzie w parze z jakością, przystępnością i zadowoleniem klientów. Lodówki wolnostojące z no frost, zważając na szerokie udogodnienia, możemy kupić stosunkowo tanio. Ich ceny wahają się w granicach od 1000 złotych w górę, co nie przeraża i nie zniechęca, gdy czytamy opinie usatysfakcjonowanych użytkowników.

ikona podziel się Przekaż dalej