Lodówki turystyczne na wkłady

Najprostszą i zarazem najtańszą konstrukcją są lodówki turystyczne na wkłady, czyli tak zwane pasywne. Jest to bardzo proste urządzenie – niewielki pojemnik z materiału sztucznego, na tyle grubego, by izolował wnętrze od ciepła. Do środka wkłada się specjalne wkłady, które wcześniej należy zamrozić w zamrażarce. Ich żywotność i długość trzymania zimna jest różna, ale z reguły wystarczają na kilka godzin, zwłaszcza, jeśli nie będziesz wystawiał lodówki na słońce (na przykład na plaży). Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.

To dobre rozwiązanie do samochodu, gdy czeka cię podróż przez kilka godzin. Taka lodówka jednak nie nadaje się do przechowywania na dłużej łatwo psującego się jedzenia – wędlin, serów czy mleka modyfikowanego dla dzieci. Można za to świetnie schłodzić w niej napoje, można w niej także trzymać warzywa czy owoce, by w całości przetrwały podróż. Lodówki turystyczne tego rodzaju są dostępne nawet w marketach. Ich cena czasami sięga zaledwie kilkudziesięciu złotych. Lodówka turystyczna to dobra inwestycja dla podróżujących. Dzięki zakupie lodówki turystycznej można mieć zawsze pod ręką świeże produkty dla dzieci i pewność, że im nie zaszkodzą.

Elektryczna lodówka turystyczna

Do samochodu świetnie sprawdza się także elektryczna lodówka turystyczna. Może być zasilana napięciem 12V lub 230V. Można je podłączać do ładowarki samochodowej lub do domowej sieci elektrycznej. Ta lodówka świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach, jest bardziej wydajna niż lodówki pasywne, jednak ma także sporo wad. Opinie są podzielone.

Niewątpliwą zaletą jest to, że lodówka może zarówno ogrzać, jak i chłodzić – jest wyposażona w system utrzymywania temperatury. Z drugiej strony jednak mocno przeładowana nie zawsze jest w stanie schłodzić produkty do takiego poziomu, jak chcesz. By zwiększyć jej wydajność należy wstawić do niej tylko zimne produkty, otwierać ją jak najrzadziej i trzymać ciągle w chłodnym miejscu. Jednak na dłuższe wycieczki samochodowe lub na biwaku lodówka przenośna na prąd naprawdę dobrze się sprawdza.

Sprężarkowa lodówka przenośna na prąd

To o wiele bardziej zaawansowana wersja wcześniej opisanego modelu. To w zasadzie elektryczna lodówka turystyczna, jest jednak wyposażona w sprężarkę, parownik, skraplacz i element dławiący. Można powiedzieć, że to mini-lodówka domowa – działa dokładnie na takiej samej zasadzie. Dlatego jest naprawdę bardzo dobrej jakości i świetnie trzyma niską temperaturę. Przydaje się w długich trasach, można ją używać na biwaku pod namiotem, w czasie leniuchowania nad jeziorem i tak dalej.

Potrzebujesz tylko źródła prądu. Lodówki tego rodzaju można podłączyć do ładowarki samochodowej 12V lub do sieci 230V. Niektóre z nich są wyposażone w funkcję mrożenia! To świetne rozwiązanie, jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje autem i potrzebujesz wziąć ze sobą podstawowe produkty spożywcze na całą podróż lub nawet na pobyt. Mięso, wędliny, sery i tym podobne – wszystko będzie świeże. Jest jednak dość duża wada takiego rozwiązania – takie lodówki turystyczne są po prostu bardzo drogie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także te artykuły o sprzęcie AGD.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

Lodówka turystyczna do samochodu na gaz

Lodówka turystyczna na gaz także ma bardzo wiele zalet. Ma podobne zastosowania jak rodzaj omówiony powyżej. Pozwala na przechowanie żywności naprawdę przez wiele godzin, jest więc idealna w czasie długotrwałej podróży. Możesz śmiało umieścić w niej wędliny czy przetwory mleczne.

Sprzęt tego typu nie jest wyposażony w sprężarkę, dlatego chodzi bardzo cicho. Utrzymanie niskiej temperatury jest wynikiem powolnego absorbowania i deabsorbowania gazu, najczęściej amoniaku lub amoniaku połączonego z innymi gazami. Krążące substancje utrzymują niską temperaturę wewnątrz. To rozwiązanie jest zdecydowanie najmniej popularne, a tego typu modele trudno znaleźć w standardowych sklepach ze sprzętem AGD.

Biała lodówka turystyczna na prąd z pełnym wyposażeniem w postaci chłodzonych napojów i wody i najlepsze modele wraz z cenami
Lodówki turystyczne - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny, rodzaje zasilania

Lodówki turystyczne elektryczne – opinie o modelach

Zdecydowanie najbardziej popularne są lodówki turystyczne zasilane prądem. Zarówno sprężarkowe, jak i elektryczne są wydajne i dobrze się sprawdzają. Model, który szczególnie zasługuje na uwagę to Carwise. Ma pojemność 40 l i wysokość umożliwiającą wstawianie dwulitrowych butelek pionowo. Można podłączyć ją i do gniazdka w domu, i do zapalniczki w samochodzie. Niezwykle praktyczna, świetnie sprawdzi się w domkach kampingowych. Jej ceny wahają się w granicach 350-400 zł.

Za sprężarkową lodówkę trzeba będzie zapłacić nieco więcej. Świetnym przykładem jest Engel MD14-F, model samochodowy o pojemności 14 l, którego cena wynosi około 2000 zł. Jest wykonana z tworzywa sztucznego ABS. Wyróżnia się bardzo niskim zużyciem prądu, niezwykła trwałością i odpornością na wstrząsy i uszkodzenia – producent twierdzi, że świetnie sobie radzi nawet 30 lat. Jest niewielka, ale wystarczająca, by zmieścić w niej najpotrzebniejsze rzeczy na podróż.

Lodówka turystyczna na gaz

Dometic Waeco RC1600EGP to lodówka, która może być zasilana elektrycznie lub gazem. Chłodzenie gazowe świetnie się sprawdza przez długi czas, tym bardziej, że producent zadbał o wyjątkową izolację termiczną. Lodówka ma małe rozmiary, dlatego świetnie sprawdzi się w samochodzie, a jednocześnie dość dużą pojemność – około 33l. Łatwy system ustawiania temperatury pozwoli ci szybko wybrać odpowiedni poziom chłodzenia. Dlatego możesz traktować ją zarówno jako sposób na schłodzenie napojów, jak i miejsce przechowywania jedzenia.

Tego rodzaju lodówka to zdecydowanie wybór na wiele lat. Jest niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia i wgniecenia. Uniwersalność, niewielki rozmiar i niska waga sprawiają, że jest naprawdę mobilna i wygodna. Ogromną zaletą jest także niska cena – w regularnej sprzedaży możesz kupić ją za około 1300-1400 zł, zdarzają się także promocje w okolicach 1000 zł. Lodówka turystyczna to zakup wart rozważenia. Zastosowanie lodówki turystycznej jest na przykład takie, że pozwala na uniknięcie zatrucia w podróży, co jest szczególnie ważne dla dzieci.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny