Jak działają meble rosnące z dzieckiem

Regulowane łóżka

Kiedyś rodzice, chcący kupić meble dla dziecka musieli zainwestować w łóżeczko, które po latach było nie do użytku albo od razu przeprowadzić malucha z kołyski na dorosłe łóżko. Łóżeczka dziecięce były budowane z myślą o małych dzieciach. Trudno było je przeznaczyć dla gości czy na działkę, kiedy nie były już potrzebne w domu. Dlatego regulowana długość łóżek to świetna alternatywa.

Łóżeczko rosnące z dzieckiem ma dość prostą konstrukcję. Większość tego typu mebli można obsługiwać mając tylko śrubokręt. Ogólna zasada jest taka, że jedna część jest wysuwana. Działa to podobnie jak wszystkie mechanizmy na bazie szyn, nakładających się paneli czy teleskopu.

Dokładnie na tej zasadzie działa łóżko Ikea Leksvik. Jedna połowa ramy ma szersze rozstawienie niż druga połowa. Dzięki temu jedna mieści się w drugiej i można łatwo regulować długość całego łóżka. Ikea Leksvik to najbardziej znany, pionierski model łóżeczka rosnącego z dzieckiem. Jednak dostępne są też inne modele. Coraz więcej firm stawia na to rozwiązanie lub proponuje podobne.

Regulowana długość innych mebli

Oprócz regulowanych łóżek można kupić do pokoju dziecięcego inne meble rosnące z dzieckiem. Szczególnie dotyczy to biurek, które muszą być dostosowane do szybko zmieniających się potrzeb malucha. Biurka są najczęściej podwyższane dzięki teleskopowej budowie nóżek.

Inny sposób na powiększenie biurka, to umieszczenie w nogach otworów na kołki. Górna część nóżek jest na zasadzie szyny wsuwana w dolną i blokowana na odpowiedniej wysokości kołkiem. Dzięki regulowanej długości za pomocą kołków cała konstrukcja jest bardziej stabilna.

Z mebli rosnących z dzieckiem warto też wymienić modułowe. Dla oszczędnych rodziców genialnym rozwiązaniem będzie zestaw szafek i łóżka, które z kojca i stołu do przewijania można zmienić w młodzieżowe łóżko z biurkiem.

Czy warto wybrać łóżeczko rosnące z dzieckiem?

Łóżeczka dziecięce a młodzieżowe

Jednym z głównych argumentów przeciw takim regulowanym łóżkom jest zmiana wystroju pokoju. Kiedy dziecko jest małe zwykle pokój jest urządzany w jasnych kolorach. Maluchy lubią też naklejać na ramy łóżka naklejki z ulubionymi postaciami z kreskówek. Nie mówiąc o zwykłym niszczeniu mebli przy zbyt gwałtownych zabawach. Młodzież woli bardziej agresywne lub ciemniejsze zestawy kolorów, a zamiast Kaczora Donalda preferuje plakat lub wlepkę z ulubioną gwiazdą. Czy jeden zestaw mebli wystarczy na wszystkie te lata?

Jest jednak ważny argument przeciw tym obawom. Łóżko rosnące z dzieckiem można odświeżyć i przemalować. To samo dotyczy wszystkim mebli rosnących z dzieckiem. Zwykle są to sprzęty dobrej jakości, często z mocnej sklejki lub litych desek. Łóżko rosnące z dzieckiem może rosnąć nie tylko wzdłuż.

Prawie każdy model łóżeczka rosnącego z dzieckiem ma neutralny design. W przeciwieństwie do innych łóżeczek dziecięcych, nie ma kształtu rakiety ani wezgłowia w kształcie niedźwiadka czy kotka.

Przywołane wcześniej łóżko Ikea Leksvik jest wręcz bardzo klasyczne. Po rozłożeniu w niczym nie będzie się różniło od łóżek dla dorosłych. No może tym, że jest naprawdę wygodne i stylowe.

Warto zainwestować w łóżko rosnące z dzieckiem nawet jeśli postoi w pokoju tylko kilka lat. Zamiast kupować nowy mebel w czasie największych wydatków, kiedy maluch idzie do szkoły, lepiej po prostu dostosować meble do jego potrzeb. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze nawilżacza powietrza dla dziecka?

Łóżko w pokoju dziecięcym na tle niebieskiej ściany, a także polecane łóżko rosnące z dzieckiem i cena
Jakie łóżko rosnące z dzieckiem wybrać, czyli rodzaje i porady zakupowe

Regulowane łóżka i meble - porównanie cen

Jednym z ważnych argumentów przy wyborze nowych mebli jest ich cena. Młodzi rodzice mają wystarczająco dużo wydatków na jedzenie, pieluchy, zabawki. Czasami również trzeba opłacić opiekunkę lub zajęcia dla malucha. I tu rodzice mogą być mile zaskoczeni. To, że łóżko ma regulowaną długość wcale nie znaczy, że jest droższe niż zwykłe łóżeczka dziecięce. Wręcz przeciwnie – większość modeli dostaniecie w bardzo przystępnych cenach. W poniższej tabeli zestawiliśmy przykładowe meble i ich orientacyjne ceny (bez materaca):

Wybrane łóżka regulowane i ceny

Model mebla

Cechy

Cena

Łóżko Ikea Sundvik

Drewniane łóżko z litą barierką i wysokim wezgłowiem

499,00 zł

Łóżko Ikea Minnen

Ażurowe łóżko ze stalową barierką

319,00 zł

Łóżko Flexa Junior

Łóżko z płyty wiórowej/drewna, niskie oparcie, miejsce na szufladę

1400,00 zł

Łóżko Zelly

Łóżko drewniane (częściowo płyta), skręcane śrubokrętem, niska barierka

1500,00 zł

Żeby mieć porównanie: w sklepach IKEA ceny zwykłych łóżeczek dziecięcych wahają się od 300 nawet do 1000 zł. Przeciętna cena w innych firmach to między 500 a 700 zł. Zdarzają się oczywiście i droższe modele.

Jeżeli macie taką możliwość, to warto zwrócić uwagę na sezonowe przeceny i systemy rat proponowane w różnych sklepach. Wiele łóżek można w przecenie kupić nawet za 1/3 pierwotnej wartości. Dlatego powyższe ceny są podane tylko dla orientacji. Warto również zwrócić uwagę na jakość materiału i konstrukcji. Jeżeli mebel ma posłużyć przez wiele lat, to ważniejsza od jednorazowego wydatku jest jego trwałość i uniwersalność.

Łóżka rosnące z dzieckiem a wystrój pokoju

Jeżeli decydujemy się na kupienie łóżeczka rosnącego z dzieckiem, to warto pomyśleć o wystroju pokoju. Ważne jest nie tylko to jak mebel zaprezentuje się w pokoju malucha, ale co zrobić, kiedy dziecko i łóżko zaczną rosnąć.

Kiedy dziecko jest małe, to zwykle rodzice decydują o tym jak będzie wyglądał jego pokój. Kiedy zaczyna mówić i chodzić wybiera ulubione zabawki i codzienne zajęcia. Jeden maluch woli siedzieć z kredkami i kartką papieru, innego fascynują zabawki elektroniczne, jeszcze inny buduje zamki dla pluszaków. Rodzice orientują się też coraz bardziej w jego możliwościach i słabościach.

Jeżeli chodzi o dostosowanie pokoju do mebli rosnących z dzieckiem, to trzeba brać pod uwagę kurczącą się przestrzeń. Im starsze dziecko tym wystrój jest coraz bardziej uporządkowany. Nawet jeżeli nie kupujemy nowego łóżka, to nie obejdzie się bez kupienia szafek na książki i przybory szkolne. Jednak dzięki temu, że łóżko i biurko mają regulowaną długość wydamy dużo mniej na zmianę wystroju.

Jak by nie patrzeć łóżko rosnące z dzieckiem i inne regulowane meble zaoszczędzą nam dużo pieniędzy i energii. Są bardzo dobrym sposobem na urządzenie pokoju dziecięcego na całe lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny