Mącznik młynarek Tenebrio molitor – charakterystyka

Jak wygląda mącznik młynarek?

Ponieważ larwy mącznika są białe i żerują na mące, to najczęściej zauważamy jako pierwsze dorosłe osobniki. Chrząszcz, zwany po łacinie tenebrio molitor, ma wydłużony tułów i czarny pancerz. Może przypominać mniejszą wersję karalucha. Niektórym może też przypominać wołki zbożowe. Porusza się dość szybko, potrafi latać. Spotkamy go przede wszystkim wiosną, kiedy wybiera się na poszukiwanie nowych miejsc żerowania.

Inaczej niż szkodniki zbożowe, takie jak żywiak chlebowiec czy mklik mączny, również dorosłe osobniki tego gatunku są szkodnikami żywności. Największych szkód możemy się spodziewać jednak po larwach mącznika. Są one długie, białego koloru, po jakimś czasie stają się jasno pomarańczowe. Mogą mierzyć nawet do 3 cm długości. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy je w mące, otrębach, płatkach zbożowych. Rzadziej żerują na owocach i ziarnach słonecznika. Poza tym nie lubią roślin oleistych ani grochu.

W kuchni domowej powodują duże straty, ale nie tak wielkie jak w magazynach. Dlatego ten robak potrafi pozbawić nas nie tylko zapasów żywności, ale i pieniędzy.

Skrócony opis wyglądu poszczególnych stadiów wzrostu mącznika

Stadium rozwoju

Wygląd

Jaja

Niewielkie, białawe ok. 0,5 mm

Larwa – wczesny etap

Białe, długość 2-3 mm

Larwa – późny etap

Długie, jasno pomarańczowe, do 3 cm długości

Poczwarka

Przypomina „robaka w kombinezonie”, z czasem ciemniejąca (to znak, że niedługo wykluje się chrząszcz)

Chrząszcz

Podłużny, czarny, z czułkami w kształcie półkola, wyraźnie widać oddzielenie górnej i dolnej części pancerza.

Cykl życiowy tenebrio molitor

Zanim powiemy, jak wygląda zwalczanie tego szkodnika, warto dowiedzieć się jaki jest jego cykl życiowy.

Mącznik młynarek ma cztery stadia rozwoju. Na wiosnę samice składają jaja w suchych produktach spożywczych. Jedna potrafi złożyć ok. 150 jaj. Nigdy nie składa wszystkich naraz, dlatego możemy się spodziewać larw mącznika w różnych miejscach w kuchni.

Larwy wykluwają się po 4 do 20 dni. Prędkość cyklu rozwojowego tenebrio molitor zależy od temperatury. Są odporne na zimno, ale poniżej 20 stopni i powyżej 30 stopni ich metabolizm spowalnia. Po wykluciu się larwy mogą żerować na pokarmach od pół do półtora roku. Następnie przechodzą w stadium poczwarki by przekształcić się w dorosłe osobniki po 5 do 30 dni.

W ciepłym pomieszczeniu, o stabilnej temperaturze mączlik młynarek przejdzie cały cykl w ciągu pół roku. Optymalne temperatury, sprzyjające jego wzrostowi, to 25-27 stopni Celsjusza. Jednak potrafi przetrwać i w -15 stopniach. W przeciwieństwie do innych szkodników zbożowych, omacnicy spichrzanki czy żywiaka chlebowca, jego larwy i jajka nie zginą po zwykłym wymrożeniu żywności w zamrażarce czy na balkonie w mroźny dzień.

Sposoby zwalczania mącznika i innych szkodników

Odporność tenebrio molitor a jego zwalczanie

Ponieważ ten zbożowy robak jest tak bardzo odporny na zmienne temperatury, nie tak łatwo będzie się go pozbyć.Proste metody domowe, takie jak wygrzewanie lampą czy wymrażanie mogą po prostu nie zadziałać. Jeżeli rozpoznaliśmy tenebrio molitor w domu, to od razu możemy zrezygnować z tych sposobów zwalczania szkodnika.

W kuchni domowej możemy też darować sobie rozkładanie pułapek lepowych. Chyba, że stosujemy je jako metodę uzupełniającą. Najważniejsze jest zniszczenie jajeczek i larw w pożywieniu. Można zastosować oprysk substancją owadobójczą. To możemy wykonać we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak o dokładnym zabezpieczeniu siebie i nieskażonej żywności.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku różnych sposobów zwalczania naraz. Możemy też zgłosić problem profesjonalnej ekipie dezynsekcyjnej. Zwłaszcza kiedy trzeba się zająć zwalczaniem robaka w magazynie.

Skuteczne zwalczanie mącznika młynarka

W przypadku tych i innych szkodników zbożowych właściciele kuchni czy magazynu powinni zwrócić uwagę na szkodliwość. Na przykład czy wołek zbożowy jest szkodliwy dla zwierząt albo czy po inwazji mącznika młynarka trzeba wyrzucić jedzenie. W domu pozbycie się jednego czy dwóch kilogramów mąki nie jest taką tragedią jak pozbycie się kilkudziesięciu czy kilkuset kilogramów w magazynie.

Larwy mącznika w domu, a także zwalczanie mącznika i mącznik młynarek w domu
Mącznik młynarek w domu, larwy mącznika i ich skuteczne zwalczanie

Żeby uniknąć nadmiernych strat z powodu omacnicy spichrzanki, tenebrio molitor czy wołków zbożowych można odzyskać część pożywienia. Trzeba tylko wtedy odpowiednio dopasować metodę niszczenia szkodnika. Zamgławianie termiczne lub stosowanie suchego lodu może pozwolić na uratowanie części skażonych produktów zbożowych.

Jeżeli bardziej nam zależy na zniszczeniu szkodnika niż na uratowaniu żywności, to możemy się zdecydować na bardziej drastyczne metody zwalczania. Połączenie oprysku z zamgławianiem ULV powinno skutecznie zniszczyć gniazda robaka i dorosłe osobniki.

W przypadku tych szkodników, jak również wołków zbożowych i żywiaka chlebowca, można stosować tabletki z trującym gazem. Stosuje się je przede wszystkim w magazynach, gdyż są trujące dla ludzi i pomieszczenie powinno się opuścić na czas ich działania. Forma tabletek, sprawdzi się w domu jednorodzinnym, raczej odradzamy stosowanie go w blokach. Jednak na szkodnika jak tenebrio molitor w kuchni lepiej znaleźć mniej inwazyjne sposoby. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu żywiaka chlebowca.

Hodowla mącznika młynarka

Podczas kiedy jedni zastanawiają się jak dokonać skutecznego oprysku przeciw mącznikowi, inni postanowili go hodować. Okazuje się, że larwa mącznika jest doskonałym pokarmem dla niektórych zwierząt hodowlanych. Hodowla tego robaka może być częścią ekosystemu w naszym wiwarium albo dochodowym biznesem.

Zaletą tej hodowli jest jej łatwość. Jedyne czego naprawdę musimy pilnować to oddzielenie naszych robaków od żywności w kuchni. Najlepiej zapewnić larwom i dorosłym osobnikom wystarczającą ilość żywności w akwarium czy pudełku, w którym je trzymamy. Może to być nie tylko zboże. Mączniki potrafią zjadać się nawzajem. Jeżeli dostarczymy im nie tylko zbóż, ale białka, to zadowolą się pokarmem i będziemy mieć mniejsze straty.

Jeżeli zależy nam na zdrowej hodowli, to trzeba też pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, a właściwie jej minimalizacji. Zbyt wilgotna hodowla zaprasza roztocza, które mogą atakować również zwierzęta karmione mącznikiem.

Rozprawiając się z tenebrio molitor pamiętajmy o zabezpieczeniu żywności na przyszłość. Zapakowanie jej w słoiki i naczynia w grubego plastiku powinno wystarczyć. Natomiast jeżeli chcemy hodować te zwierzęta, najlepiej trzymajmy je w szklanym terrarium.

ikona podziel się Przekaż dalej