Przemalowanie butów, czyli od czego właściwie zacząć?

Malowanie obuwia - artystyczne wizje

Oczywiście najważniejszą rzeczą, od jakiej należy rozpocząć malowanie obuwia, jest wizja. Bez niej nie ma szans na przygotowanie indywidualnego projektu. Zastanów się zatem, jakich właściwie kolorów chcesz użyć. Jeżeli posiadasz stare, niepotrzebne już białe trampki, będą one wręcz doskonałe do zabiegu, jakim jest przemalowanie butów. Farbowanie białych butów jest bowiem najprostsze, jeżeli chodzi o uzyskanie perfekcyjnego koloru. Takiej barwy obuwie możesz zmieniać wręcz dowolnie, korzystając z całej gamy kolorystycznej. Biała baza najlepiej przyjmie niemal każdą farbę – chociaż nie jest powiedziane, że buty w innym kolorze nie mają na to żadnych szans. Warto dodać, że farbowanie butów skórzanych w białym kolorze jest równie proste, co farbowanie miękkiej tkaniny w odcieniu bieli.

Jedyne, czego teraz będzie tobie trzeba, to specjalna farba do butów, pędzelki do malowania (jeden gruby i jeden cienki – kupisz je w sklepie typu Castorama), a także płyn do zaimpregnowania uzyskanego koloru. Warto zwrócić uwagę na płyn Tarrago, dzięki któremu barwienie obuwia jest bardziej efektywne. Ten impregnat do butów najkorzystniej będzie kupić w sprayu – lepiej będzie go później przechowywać i korzystać z niego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o praniu białych trampków?

Malowanie butów krok po kroku

Na dobry początek przetrzyj swoje buty. Wykonaj to za pomocą ściereczki w sposób dokładny – tak, żeby zniknęły z obuwia wszelakie zabrudzenia bądź kurz. Wyjmij z butów sznurówki, żeby nie przeszkadzały, kiedy zabierzesz się za malowanie obuwia. W zakupionym pudełku z farbą (również może być to barwnik do butów firmy Tarrago), zazwyczaj możesz znaleźć cztery elementy: pojemnik z farbą, pojemnik z płynem do przygotowania butów, pędzel i gąbkę. Przetrzyj dokładnie buty płynem, naniesionym na gąbeczkę. Krok ten pozwoli na idealne pokrycie powierzchni obuwia – tym sposobem, nie pominiesz ani jednego fragmentu buta przy ich malowaniu.

Malowanie butów – jak zafarbować buty krok po kroku?
Malowanie białych butów to świetne rozwiązanie. Można przeprowadzić farbowanie butów za pomocą specjalistycznych farbek i barwników.

Kolejny krok jest to farbowanie białych butów. Pora na położenie pierwszej, wierzchniej warstwy barwnika. Zawsze, gdy nie masz pewności, możesz użyć papierowej taśmy ochronnej – dzięki takiemu zabezpieczeniu unikniesz przypadkowego zabrudzenia podeszwy obuwia. Większe przestrzenie staraj się malować grubszym pędzlem, natomiast wykończenia i niedociągnięcia poprawiaj tym ultracienkim. Pamiętaj, żeby dać pierwszej warstwie farby wyschnąć! Przemalowanie butów jest procesem czasochłonnym, zatem nie spiesz się. Barwnik do butów musi przez chwilę ostać, by całkowicie się uwidocznić. Kiedy wierzchnia warstwa przeschnie, zabierz się za dalsze barwienie. Następne warstwy, jakimi pokryjesz  swoje buty, pozbawią je wszelkich zacieków. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić buty z nubuku.

Jak zafarbować buty - o jakich szczegółach należy pamiętać?

Malowanie obuwia a czas oczekiwania i impregnacja

Oczywiście malowanie butów wymaga częstych poprawek. Żeby prawidłowo wykonać zadanie, musisz użyć kilku warstw barwnika. Należy pamiętać o tym, że jedna buteleczka z płynem pozwala nanieść na parę butów jakieś trzy warstwy farby. Oczywiście, podeszwy obuwia nie wliczają się do malowanej powierzchni. Przed położeniem kolejnej porcji farby najlepiej odczekać przynajmniej godzinę.

Trzeba pamiętać również o położeniu na powierzchnię buta bezbarwnego lakieru wykończeniowego, czyli impregnatu. Dzięki niemu materiał obuwia zostanie zabezpieczony, kolor odświeżony, a także zachowana pozostanie naturalna miękkość butów. Skoro wiesz już teraz, jak zafarbować buty, może przejdziesz do realizacji i odświeżysz swoją garderobę w najbliższym czasie?

Uwaga!

Malowanie butów może się różnić w przypadku użycia farby w sprayu – trzeba wówczas uważać, by rozprysk był równomierny. Farbowanie butów skórzanych zacznij od odtłuszczenia obuwia zmywaczem do skór (np. Acetonem).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny