Malowanie jajek – sposoby na kolorowanie pisanek

Barwienie pisanek łuskami cebuli

Jeżeli chcesz w ten sposób przygotować swoje pisanki, warto będzie przeznaczyć do tego całkiem białe jajka. Jeżeli chcesz wzmocnić jednak rudawo-brązową barwę jajek, możesz z powodzeniem zanurzyć je w łuskach cebuli – wywar z cebuli podkreśli wówczas ich naturalną barwę. Ważne jednak, żeby ani jedne, ani drugie jajka nie posiadały brodawek bądź kropek na skorupce – powinna być ona zawsze gładka. Wywar z łupin cebuli musisz jednak odstawić do wystygnięcia – przez ten „patent” naturalne barwniki lepiej oddadzą bowiem swój kolor. Płyn koniecznie wyklaruj, a następnie przelej przez gazę. Możesz na sam koniec dodać utrwalacz w formie octu.

Aby zafarbować jajka w łuskach cebuli, najpierw starannie umyj pisanki po to, by mogły się dobrze zafarbować. Wyłóż następnie szmatkę na dno garnuszka tak, by jajka mogły spokojnie się gotować – bez podskakiwania. Następnie ugotuj jajka na wolnym ogniu (ok. kwadrans). Wymocz tak przygotowane jajka w zimnym wywarze z cebuli. Możesz także wcześniej podsuszyć je na podpórkach przygotowanych ze szpilek (np. wbijając je w styropian czy korkową tablicę). Warto będzie również natłuścić jajka olejem, w celu podkreślenia ich barwy bądź nanieść na nie… efekty specjalne! O nich opowiemy poniżej. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o barwieniu jajek cebulą.

Czym malować efekty specjalne na jajkach?

Jak zrobić malowane jajka? Jeżeli nie chcesz malować swoich jajek wielkanocnych na jednolitą barwę, możesz pomalować je w bardzo ciekawe faktury czy też wzory. Chcesz, by jajka posiadały motywy roślinne? A więc, warto będzie umieścić na skorupce przed barwieniem jajek … liście pietruszki! Ułóż je na jajku i szczelnie owiń rajstopą – wówczas wzór z pietruszki nie będzie się przemieszczał. Podczas gotowania w wywarze, należy bardzo ostrożnie zdjąć rajstopę z jajka.

Równie dobrze możesz także wydrapać na jajkach… ażurowy wzór! Możesz także zrobić to na jajkach zafarbowanych w łuskarkach cebuli. Możesz posłużyć się pilniczkiem albo igłą. Warto przed zabarwieniem natrzeć jajka olejem, by zyskały ciekawszą barwę – o czym wspominaliśmy już wyżej.

Nierówności na jajku możesz uzyskać również wtedy, gdy jajko ostudzisz i je nieco… poobijasz! Skorupka musi pęknąć. Wówczas trzeba jajko włożyć do barwnika – dzięki temu zyskasz bardzo ciekawą, popękaną fakturę na jajku wielkanocnym.

Domowe sposoby na kolorowanie jajek wielkanocnych

Jak farbować jajka na łyżce?

Jest to jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie pięknych, kolorowych pisanek na Wielkanoc. Jeżeli chcesz ozdobić wielkanocnymi jajkami koszyk dla dzieci, jednak brakuje czasu na wydrapywanie wzorów, warto będzie posłużyć się właśnie tą najłatwiejszą metodą. Wystarczy bowiem zanurzyć jajko w jednym i drugim barwniku, by uzyskać minimalistyczną, ale w dalszym ciągu uroczą dekorację pisanek – poprzez połączenie kolorów właśnie. W tym celu, trzeba ułożyć jaja poziomo na łyżce stołowej, a następnie wkładać do miseczek z barwnikiem. Jedno jajko powinno się tam przetrzymać przez ok. 5 minut, a następnie zrobić roszadę i pionowo wstawić jajka do miseczki z innym kolorem. Warto jednak przed tym, zanim rozpoczniesz tego typu malowanie jajek, zyskać choć trochę wiedzy o zasadach łączenia kolorów. Wypada zatem pamiętać o tym, że np.:

 • żółty + niebieski = zielony
 • niebieski + czerwony = fioletowy
 • żółty + czerwony = pomarańczowy
Kolorowe jajka na trawce, a także porady, jak malować jajka na wielkanoc, farby i naturalne barwniki do jajek
Malowanie jajek krok po kroku – oto najlepsze sposoby malowania pisanek

Rzecz jasna, możesz także wykonać jajka w kolorze monochromatycznym. Co to oznacza? Otóż, będziesz musiał po prostu przetrzymać jajko w danym barwniku nieco… dłużej. Dzięki temu, kolor będzie o wiele bardziej nasycony.

Malowanie jajek woskiem

Jak zrobić pisanki? Wosk to bardzo popularna metoda, zwłaszcza na Podkarpaciu. Żeby jednak w ten sposób przygotować pisanki, należy mieć nieco więcej wolnego czasu. Najlepiej w celu takiego malowania jajek, wybrać te białe z nich. Warto będzie umyć je płynem do mycia naczyń i ugotować na twardo pilnując tego, by nie pękły skorupki jaj. Jeżeli chodzi o wosk, możesz użyć pszczelego – jest on bowiem najbardziej plastyczny i najmocniej przylega do skorupy. W dodatku, lepiej maluje się nim po jajku i nie kruszy się on tak, jak zwykła parafina. Oczywiście, warto przygotować sobie również narzędzia do malowania – a więc igłę, kredkę oraz drewienko. Warto skorzystać również z barwników do pisanek. Alternatywą jest dla nich barwienie w… bibule:

 1. Włóż bibułę do słoika albo kubka (o wybranym kolorze).
 2. Zalej bibułę wrzątkiem i dodaj łyżkę octu.
 3. Podgrzej szpilkę i namocz ją w rozpuszczonym i gorącym wosku.
 4. Nałóż nią wymyślony wzór na jajko – fragment po fragmencie.
 5. Kiedy wzór z wosku przestygnie, włóż jajko na chwilę do naczynia z przygotowanym barwnikiem – nie może być gorący, bo wosk spłynie!
 6. Osusz jajko po wyjęciu i nałóż następny wzór.
 7. Zanurz w nieco ciemniejszym kolorze i powtarzaj czynność do momentu, aż będziesz mieć cały wzór.
 8. Zdrap wosk i odsłoń… kolorowe szlaczki! Możesz zdrapać go paznokciem albo przetrzeć ścierką.

Farbowanie jajek w pończochach

Możesz również zafarbować jajka w sposób podobny do powyższego – czyli zdobienia woskiem. Jednak tutaj nie trzeba będzie ani wprawy, ani wielkiego talentu plastycznego. Tak więc, w przypadku posiadania mniejszej ilości wolnego czasu, warto będzie postawić właśnie na tę metodę i... odpuścić sobie rysowanie woskowych wzorów na pisankach.

Kiedy ugotujesz bowiem swoje jajka, wystarczy przykleić do ich skorupek drobne listki np. kwiatów, mocząc je wcześniej w zimnej wodzie. Następnie, ciasno owijasz takie jajka pończochą bądź rajstopą i wkładasz razem z listkami do barwnika. Kiedy już wyschną, należy ściągnąć rajstopę z jajka, a także usunąć z niego liście – wówczas zobaczysz bardzo oryginalny wzór, jakiego na pewno nikt nie będzie miał na jajkach w swoim wielkanocnym koszyczku!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny