Jaką farbę wybrać?

Od czego zacząć malowanie ścian? Oczywiście od wyboru farby - bez niej ani rusz! Poniżej znajdziesz krótki opis różnych rodzajów farb ściennych. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym, dlatego warto przemyśleć ten wybór i dostosować farbę do swoich potrzeb.

Farby akrylowe - są najczęściej wybieranymi spośród wszystkich farb. Produkuje się je na bazie wody, a ich spoiwem jest żywica akrylowa. Po nałożeniu i wyschnięciu tworzą twardą warstwę, która skutecznie chroni ściany i sufity przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto nie ulegają blaknięciu lub żółknięciu pod wpływem promieni słonecznych. Niestety mają jeden mankament, który dyskwalifikuje ich zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych, mianowicie wykazują się niską przepuszczalnością powietrza, przez co ściany „nie oddychają” i gromadzą wilgoć.

Farby lateksowe - podobnie jak w przypadku farb akrylowych, wytwarza się je na bazie wody, jednak zawierają w sobie więcej żywicy. Często też dodaje się do nich preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwpleśniowym, dzięki czemu można bez obaw stosować je w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Co więcej, ich powłoka jest odporna na ścieranie i nie pęka.

Farby ceramiczne - można je zaliczyć do grupy farb lateksowych, jednak za sprawą cząsteczek ceramicznych mają bardziej innowacyjną formułę. Powłoka jest bardzo twarda, jednolita i gładka, co przekłada się na walory estetyczne. Jeśli chodzi o praktyczność, to też nie można im nic zarzucić: są odporne na mycie, szorowanie i inne czynniki zewnętrzne; nie absorbują kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nadają się dla alergików i małych dzieci.

Farby winylowe - ich głównym spoiwem jest żywica winylowa (polichlorek lub polioctan winylu), a formuła wyróżnia się elastycznością. Malowanie ścian przy wykorzystaniu tego typu farb jest niemal bezproblemowe, gdyż bardzo dobrze kryją (zazwyczaj wystarcza jedna warstwa) i nie pozostawiają smug. Powłoka po wyschnięciu jest jednolita i gładka, jednak dość szybko się brudzi. Zabrudzenia można łatwo usunąć delikatną ściereczką, jednak nie zaleca się szorowania ścian, gdyż farba winylowa szybko się ściera.

mężczyzna i żółta farba
Malowanie ścian w domu - poradnik

Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?

Zanim zaczniesz malować ściany, zadbaj o przestrzeń wokół lamp, okien, mebli i innych istotnych elementów wnętrza. W miarę możliwości usuń z pomieszczenia jak najwięcej rzeczy, a to, co musi zostać, okryj folią malarską. Koniecznie zaopatrz się też w taśmę malarską - przyda się do oklejenia m.in. ram okien, listew przypodłogowych, a także do wyznaczenia krawędzi sufitu. Nie zapomnij o ochronie podłogi! Możesz przykryć ją folią, tekturą lub matą filcową.

Poza tym przyda Ci się jeszcze kilka innych istotnych przyrządów! Do przygotowania ścian potrzebne będą: drabina, papier ścierny, mydło malarskie, gąbka, szczotka, szpachelka oraz gładź, gips lub masa szpachlowa. Do tradycyjnego pomalowania ściany potrzebne będą pędzle, wałek i kuweta. Jeśli jednak chcesz pomalować ściany metodą natryskową, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wejdź na: https://agregatymalarskie.pl/kat/do-malowania-natryskowego-scian/ - tam znajdziesz agregaty do natryskowego malowania ścian, dzięki którym szybko i efektywnie nałożysz farbę.

wałek malarski
Malowanie ścian w domu - poradnik

Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścian nie jest trudne ani skomplikowane, jednak wcześniej należy odpowiednio przygotować powierzchnię ścian i zadbać o odpowiednie warunki termiczne. Najlepiej malować w dzień słoneczny i suchy, wówczas farba wyschnie szybko - deszcz i niska temperatura z pewnością utrudnią ten proces. Jeśli jednak pogoda nie będzie sprzyjać, a Ty nie będziesz mieć możliwości zaplanowania prac w innym dniu, w malowanym pomieszczeniu włącz grzejnik, który osuszy powietrze i ułatwi suszenie. Jeśli przygotowałeś już wszystkie niezbędne produkty i narzędzia, czas zabrać się do pracy!

1. Wyrównanie i wygładzenie ścian

Jeśli chcesz pomalować pokój, w którym ściany nie są w najlepszej kondycji, musisz zacząć od ich naprawienia. Mowa tutaj o różnego rodzaju pęknięciach, dziurach i grudkach. Naniesienie farby na poniszczoną ścianę nie jest dobrym pomysłem, gdyż sama farba nie jest w stanie zakryć wszystkich mankamentów.

Dziury i pęknięcia należy wypełnić masą szpachlową, którą po wyschnięciu trzeba wygładzić papierem ściernym - to samo robimy z grudkami. Czasami ściany okazują się nierówne - zazwyczaj jest to zmora mieszkańców bloków starego budownictwa - wtedy trzeba ściany wyszlifować szlifierką.

2. Wyczyszczenie ścian

Pomalowane ściany nie będą prezentować się ładnie, jeśli naniesiemy farbę na powierzchnię brudną, otłuszczoną i okrytą kurzem. Dlatego też po etapie gładzenia i szlifowania, dokładnie odkurz pomieszczenie, aby pył nie unosił się i nie osiadał na ścianach.

Następnie przygotuj wodę z mydłem malarskim (lub płynem do mycia naczyń) oraz miękką gąbkę, która nie będzie rysować powierzchni. Delikatnie przemyj ściany, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia, np. nad kuchenką, nad zlewem, przy biurku dziecięcym, przy drzwiach.

3. Gruntowanie ścian

Przed właściwym malowaniem ścian należy nałożyć na nie grunt. Zachęcamy do tego, aby nie pomijać tego kroku, ponieważ choć nie jest on niezbędny, to gruntowanie ścian wzmacnia podłoże, odpowiednio je izoluje przed nałożeniem warstwy farby oraz przede wszystkim zapewnia lepszą przyczepność farby.

W przypadku ścian już wcześniej malowanych, zamiast gruntu możesz zastosować farbę podkładową. Farby podkładowe mają za zadanie ograniczyć wchłanianie farby nawierzchniowej, co oznacza, że zużyjemy jej mniej. Ponadto stara warstwa farby nie będzie się przebijała, dzięki czemu nowy kolor ścian będzie się ładnie prezentować już po pierwszej warstwie.

4. Nałożenie farby

Właściwe malowanie ścian zaczyna się właśnie teraz - upewnij się, że grunt lub farba podkładowa wyschły, w przeciwnym wypadku czeka Cię katastrofa. Przygotuj farbę, kuwetę, wałek i pędzle.

Najważniejsza zasada mówi, że zawsze zaczynamy od malowania trudno dostępnych miejsc i sufitu, tak więc pędzlem pokryj rogi i inne miejsca wymagające precyzji, a dopiero później sięgnij po wałek. Maluj ruchem góra-dół, nakładając grube pasy, które nachodzą na siebie. Przerwy rób dopiero po pokryciu całej ściany. Drugą warstwę nałóż po odczekaniu 2-4 h, aż pierwsza warstwa będzie całkiem sucha - dokładna informacja zawsze znajduje się na opakowaniu farby, stosuj się więc do zaleceń producenta.

malowanie sufitu
Malowanie ścian w domu - poradnik

Samodzielne malowanie ścian? Nic prostszego!

Dla początkujących malowanie ścian może się wydawać wymagające, jednak w rzeczywistości nie trzeba wykazywać się nadzwyczajnymi zdolnościami, aby móc to zrobić.

Malowanie pokoju tak naprawdę zaczyna się w sklepie budowlanym, gdzie poza farbą kupisz inne niezbędne produkty i narzędzia, takie jak: farba podkładowa, taśma malarska, pędzle i wałki malarskie, kuweta, papier ścierny i inne.

Po zabezpieczeniu podłogi, okien, lamp i mebli musisz ocenić, w jakim stanie są ściany, a wszelkie mankamenty koniecznie naprawić. Po wypełnianiu, szlifowaniu i gładzeniu należy odkurzyć pomieszczenie i umyć ściany.

Teraz nałóż bazę, czyli grunt lub farbę podkładową. Po dokładnym wyschnięciu możesz wreszcie przystąpić do malowania ścian, a raczej sufitu, gdyż malowanie sufitu zawsze powinno być pierwsze - nigdy na odwrót.

Jak widzisz, malowanie ścian nie jest niczym trudnym, wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania. Teraz już wiesz, co dokładnie jest potrzebne oraz jakie etapy następują po sobie. Udanego remontu!

ikona podziel się Przekaż dalej