Manicure - rodzaje, przybory, samodzielne wykonanie, porady kosmetyczek

Zadbane dłonie mocno wpływają na wizerunek. Pomagają wywrzeć dobre wrażenie. Nie tylko pierwsze, ale i każde kolejne. Warto, zatem wykonywać manicure. Nie tylko z powodów zawodowych czy wydarzeń w życiu prywatnym. Regularna pielęgnacja paznokci poprawia codzienne samopoczucie. Dlatego właśnie opisujemy jej najpopularniejsze rodzaje. Sprawdzamy, jakie przybory są do niej potrzebne i jak przeprowadzić ją samodzielnie w domu.

Pięknie wyglądające ręce

Manicure jest bardzo popularnym zabiegiem kosmetycznym. Skupia się na paznokciach u rąk. Jego zadaniem jest ich kompleksowa pielęgnacja. Czynność przede wszystkim polega na prawidłowym przycięciu i pomalowaniu płytek. Do tego drugiego celu używane są różnego rodzaju lakiery. Ten zabieg to także wycinanie skórek, szczególnie tych zrogowaciałych. Istnieje sporo różnych wersji manicure’u. Do wyboru jest zabieg japoński, biologiczny czy hybrydowy. Działania tego typu są przeprowadzane salonach kosmetycznych. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie by zabrać się za nie samodzielnie.

Pielęgnacja paznokci powiedzie się, gdy do jej wykonania zostaną użyte właściwe przybory. Pierwsze miejsce na liście zajmują pilniki do paznokci. Najlepiej w dwóch wersjach, papierowej lub szklanej albo ceramicznej. Przydatna jest także specjalna polerka do płytek rogowych. W zestawie musi znaleźć się także drewniany patyczek do odsuwania skórek. A skoro jest patyczek to potrzebne są też cążki do wycinania skórek. Same akcesoria to rzecz jasna nie wszystko. Równie ważne są kosmetyki. Podstawowym jest zmywacz do paznokci. Najlepiej bezacetonowy, który nie wysusza a tym samym nie niszczy płytki.

Bardzo przydatny okazuje się płyn do zmiękczania skórek. Podobnie jak oliwka do paznokci i krem do rąk. Poza wymienionymi środkami trzeba zaopatrzyć się w lakier. Do dyspozycji jest wiele wersji o różnych właściwościach. Są to między innymi odmiany bezbarwne, kolorowe matowe, transparentne, żelowe, hybrydowe. W niektórych przypadkach niezbędna jest też baza podkładowa. Pojawia się na paznokciach zanim trafią na nią lakiery. Tym samym wymieniliśmy domowy zestaw do manicure’u. W salonach kosmetycznych jego skład bywa dużo większy. Więcej o przyborach i rodzajach lakierów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Różne sposoby dbania o paznokcie

Manicure przybiera wiele postaci. W klasycznej wersji dłonie poddaje się kąpieli w preparatach pielęgnacyjnych. Następnie usuwa się skórki a paznokciom nadaje wybrany kształt. Całość wieńczy zaaplikowanie kremu. Wiele osób decyduje się na naturalną odmianę, jaką jest manicure biologiczny. Przy wykonywaniu zabiegu tego typu nie używa się żadnych metalowych przyborów. W grę wchodzą jedynie kamienne pilniczki, peelingi, zioła i olejki. Do tego na paznokcie nanoszona jest odżywka wzmacniająca. Lakiery zazwyczaj nie są używane, choć oczywiście jest to dozwolone. Opisane zabiegi to jedynie wstęp do dłuższej listy.

W wielu salonach kosmetycznych oferowany jest manicure terapeutyczny. Jest traktowany, jako rozwinięcie wersji biologicznej. Ma na celu regenerację mocno zniszczonych, chorych bądź zaniedbanych paznokci. O doborze zabiegów decyduje profesjonalna stylistka. Podobne zastosowanie ma odmiana japońska. Polega na wcieraniu pasty odżywczej w płytkę rogową. Kolejna czynnością jest aplikowanie pudru zatrzymującego substancje odżywcze. Puder nadaje też paznokciom blask, którego nie trzeba wspomagać lakierami. Natomiast SPA manicure to połączenie stylizacji paznokci z masażem dłoni.

Zadaniem opisywanego zabiegu jest też upiększanie paznokci. Zatem kolejne wersje manicure’u to:

  • Francuski – skupiony na malowaniu paznokci. Końcówki białe, reszta bezbarwna lub cielista,
  • Hybrydowy – to przygotowanie paznokci i nałożenie na nie lakieru utwardzanego lampą UV,
  • Winylowy – pielęgnację kończy nałożenie lakieru winylowego. To częsty zabieg domowy.
  • Ciepły manicure – tu ważnym etapem jest moczenie paznokci w naczyniu z ciepłym eliksirem,
  • Manicure żelowy – pozwala wydłużyć paznokcie i nadać im praktycznie dowolny kształt.

Wymienione i wiele innych wersji pielęgnacji dłoni dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Zadbane dłonie -jak samemu wykonać manicure?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielamy za przykład podając klasyczny manicure. Żeby zrobić go prawidłowo trzeba mieć pod ręką kilka przyborów. W zupełności wystarczy zestaw, który opisaliśmy w pierwszej części artykułu. Przechodząc do rzeczy, pierwszym krokiem jest usunięcie starego lakieru. Do pozbycia się zwykłej odmiany używa się zmywacza bezacetonowego. Jeśli jednak paznokcie były ozdobione hybrydą, ten preparat może okazać się nieskuteczny. Wtedy należy sięgnąć po waciki namoczone w zmywaczu acetonowym. Waciki można przyłożyć do płytek, owinąć je folią aluminiową i poczekać kilka minut aż powłoka zmięknie.

Manicure można wykonać samemu pod warunkiem, że pod ręką będą pilniczki. Wspominamy o nich, bowiem kolejnym krokiem jest piłowanie paznokci. To ta czynność nadaje im ładny kształt. W klasycznym zabiegu zalecane jest zaokrąglanie brzegów tak by przypominały migdały. Dzięki temu palce optycznie wysmukleją. Na tym etapie pojawia się ważna porada. Paznokcie zawsze piłuje się tylko w jedną stronę. W ten sposób unika się poszarpania brzegów płytki. Po modelowaniu przychodzi czas na zmiękczanie skórek. By to zrobić ręce moczy się w miseczce z ciepłą wodą. Z dodatkiem mydła lub oliwki. Kąpiel nie musi być długa, wystarczy kilka minut.

Ważny etap domowego manicure’u to wycinanie skórek. Gdy zostaną już zmiękczone, odsuwa się je drewnianym patyczkiem. Następnie wycina za pomocą cążków. Po zakończeniu tej czynności można przejść do matowienia paznokci. To nic innego jak przetarcie ich kostką polerską. Dzięki temu malowanie będzie skuteczniejsze. Skoro już piszemy o malowaniu, lakier nakłada się w dwóch cienkich warstwach. Po jego wyschnięciu pozostaje ostatni krok. Natłuszczenie paznokci i skórek oliwką. Można tez przy okazji nawilżyć dłonie ulubionym kremem. Opis każdej w wymienionych czynności rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie.