Warto szukać niebanalnych pomysłów na aranżację wnętrza, ponieważ to pozwala nam stworzyć stylizację, która szybko nam się nie znudzi. Właśnie dlatego nasza uwaga padła na kartograficzne plakaty. Nie są to jednak zwykłe wizerunki map – politycznych czy fizycznych. To przedstawienia, które traktują kontynenty jako punkt wyjścia do wykreowania zupełnie nowych, zaskakujących kompozycji. Najlepiej wyjaśni to ekspert z Redro.pl:

Design na wysokim poziomie to taki design, który dobrze nam znane obiekty czy formy ujmuje w zupełnie nowe ramy. Zachowuje najważniejsze cechy, ale resztę zmienia o 180 stopni. Właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku plakatów z mapami. Zamiast wizerunku z atlasu geograficznego mamy coś w rodzaju małego dzieła sztuki. Kontynenty nie są po prostu kontynentami z nazwami miast, rzek czy łańcuchów górskich. Przyjmują całkowicie zaskakujący wygląd oraz abstrakcyjne kolory. Najlepiej jednak będzie to wszystko zobaczyć na konkretnych przykładach.  

Wraz z ekspertem przygotowaliśmy kilka wzorów, najbardziej różnorodnych jak to możliwe, by zaprezentować bogactwo aranżacyjnych możliwości, jakie dają nam takie plakaty.

Akwarelą malowane

Plakat mapa świata

Pierwszy na naszą uwagę zasłużył malarski plakat. Mapa wszystkich kontynentów prezentuje się tak, jakby została namalowana kolorowymi, wodnymi farbami. Są to rozmyte, przenikające się plamy, które składają się na prawdziwą feerię barw. Zaletą takiego przedstawienia jest to, że z pewnością przykuje wzrok i ożywi monotonne lub jednobarwne wnętrze. To świetny pomysł zwłaszcza wtedy, gdy postawiliśmy na minimalistyczną aranżację i brakuje nam charakterystycznego akcentu w przestrzeni. Możemy wybrać wzór o wyrazistych konturach kontynentów lub postawić na wersję, która sprawia wrażenie, jakby kompozycja powstała w wyniku strzelania piłeczkami z kolorową farbą. Jeśli dysponujemy przestronnym metrażem, warto wybrać większy format plakatu, by taka ozdoba mogła się zaprezentować w pełnej krasie. Taki wzór będzie doskonale wyglądał i w salonie, i w młodzieżowej aranżacji.  

Pełen szyku dodatek

Złota mapa świata

Mapa świata może także wyglądać dosłownie jak milion dolarów. Wystarczy, że wybierzemy plakat, który sprawia wrażenie, jakby był pokryty płatkami prawdziwego złota. Połyskujące kontynenty zaprezentowane na intensywnie czarnym tle to idealna propozycja do salonu urządzonego w stylu glamour. Taka dekoracja będzie pasować jak ulał do pokoju, w którym znajdują się eleganckie, skórzane meble, miękkie dywany i szklany żyrandol pod sufitem. – powiedział nam ekspert z Redro.

Równie eleganckim, choć utrzymanym w zupełnie innej estetyce, plakatem jest wzór w stylu retro. Ukazuje on mapę świata sprzed kilku wieków, gdy wiedza o kontynentach była inna niż współcześnie. Plakat do złudzenia przypomina starodawny dokument kartograficzny z efektownymi rycinami ukazującymi pływające po oceanach statki lub skrywające się w falach morskie kreatury. Z kolei w romantycznej sypialni, w której króluje styl shabby chic, znakomitą propozycją okaże się przedstawienie z kwiatowym printem. Kontynenty wyglądają jak wycięte z papieru o różanym wzorze. Taki plakat z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom nastrojowych aranżacji.

Mniej znaczy więcej

Mapa świata

Mapa świata (zobacz na Redro.pl) nie musi być jednak zdobiona ani złotem, ani kwiatami, ani rycinami. Jeśli jesteśmy miłośnikami minimalistycznych aranżacji wybierzmy wzór, który choć jest oszczędny w wyrazie, z pewnością przykuje wzrok. Na uwagę zasługują szczególnie trzy propozycje. Pierwsza to czarne kontury lądów na białym tle bez podziału na poszczególne państwa. Druga to wypełnione białym kolorem kontynenty ukazane na czarnym tle. W związku z tym, że występuje tutaj duża ilość ciemnego koloru, na taką dekorację warto się zdecydować w przypadku jasnego i przestronnego pokoju. Trzecia to mapa świata, która wygląda jak zrobiona z małych kwadracików. Taka propozycja niektórym skojarzy się z komputerowymi pikselami, innym z barwną mozaiką, ale jedno jest pewne – stanie się naprawdę efektowną ozdobą wnętrza!    

Mapa świata dla dzieci

Mapa świata dla dzieci

Na sam koniec zostawiliśmy propozycję dla najmłodszych. Jest to mapa świata dla dzieci. Plakat w takiej wersji okaże się strzałem w dziesiątkę, choć z pewnością dla wielu taki pomysł może się wydawać ryzykowny. Czy nie jest to zbyt poważna dekoracja jak dla malucha? Nie, o ile wybierzemy odpowiedni wzór:

Jakie przedstawienie będzie idealne i dla przedszkolaków, i dla uczniów podstawówki? Rysunkowa mapa świata z uroczymi zwierzątkami – lwami i zebrami w Afryce, łosiami w Kanadzie, krokodylami w Indiach i niedźwiedziami polarnymi na Grenlandii. – wyjaśnił nam ekspert z Myloview. – Taka ozdoba stanie się nie tylko dekoracją pokoju, ale także dydaktycznym akcentem, dzięki któremu nasze dziecko dowie się, które gatunki zamieszkują poszczególne zakątki kuli ziemskiej.

Jak widać po zaprezentowanych przez nas plakatach z mapą świata, jest to dekoracja nie tylko do szkolnej pracowni geograficznej. To niezwykle ciekawa i efektowna ozdoba, która ożywi nasz salon, sypialnię czy pokój nastolatka, a naszemu dziecku pozwoli zdobyć wiedzę w sposób przyjemny i beztroski. Pamiętajmy o tym, że Święta już tuż-tuż. Może taki plakat będzie dobrym prezentem pod choinkę?

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny