Maseczka z siemienia lnianego - przygotowanie, działanie, porady praktyczne
Siemię lniane od wieków stosowanie są w medycynie domowej. Mało kto wie, że oprócz picia siemienia na odchudzanie i zaparcia, możemy także stosować je zewnętrznie na skórę i włosy. Samo picie siemienia dobrze wpływa na stan skóry i włosów. Wyjaśniamy jaki jest efekt stosowania siemienia na skórę wewnętrznie i zewnętrznie. Doradzamy, jak zrobić maseczkę z siemienia lnianego na twarz i na trądzik oraz jak stosować siemię na włosy.
Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Właściwości prozdrowotne siemienia lnianego
Co to jest siemię lniane i jak się go stosuje dla zdrowia
Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego, są dobrze znanym środkiem stosowanym w medycynie naturalnej. Najbardziej znane i popularne jest picie kisielu z siemienia lnianego na problemy z układem pokarmowym. Siemię lniane działa łagodząco na układ pokarmowy i pomaga przy zaparciach, biegunkach, wrzodach żołądka, zgadze, nieżytach, nadkwasocie czy refluksie. W tym celu sporządza się kisielek z siemienia lnianego, który pijemy zwykle rano na czczo. Natomiast ten sam kisiel wypijany wieczorem pomaga przy zaparciach, gdyż poprawia perystaltykę jelit.
Siemię lniane zawiera cenne witaminy C, E i K oraz z grupy B i składniki mineralne oraz antyoksydanty. Zawartość tryptofanu, który wspiera produkcję melatoniny, sprawia, że po wypiciu kisielku z siemienia, lepiej zasypiamy. Ponadto siemię obniża poziom złego cholesterolu, łagodzi przebieg cukrzycy i osteoporozy.
Na problemy z układem pokarmowym, na odchudzanie lub dla poprawy stanu organizmu, przyjmujemy siemię lniane wewnętrznie, do picia, w postaci wywaru. Siemię lniane ma również korzystny wpływ na skórę, dlatego też stosuje się go także zewnętrznie.
Jaki efekt daje zewnętrzne stosowanie siemienia lnianego
Napar z siemienia lnianego pomaga także w przypadku problemów skórnych. Przyspiesza odbudowę skóry i dobrze działa na popękany, łuszczący się naskórek. Do przemywania skóry stosujemy taki sam napar jak do picia. Wystarczy zalać 2 - 3 łyżki siemienia ciepłą lub gorącą wodą i odstawić do napęcznienia. Niektórzy nie zalecają zalewania siemienia wrzątkiem, gdyż pod wpływem temperatury siemię traci niektóre właściwości.
Przemywanie skóry wywarem z siemienia stosuje się w przypadku:
- oparzenia,
- odmrożenia,
- półpaśca,
- łuszczycy,
- czyraków.
Kisiel z siemienia lnianego wypijany w ciągu dnia poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Taki sam kisielek z lnu można stosować również zewnętrznie na twarz i włosy. Domowa maseczka z siemienia lnianego na skórę lub na włosy stanowi bezpieczny kosmetyk własnej roboty, który nie zawiera konserwantów i sztucznych dodatków i jest całkowicie naturalny. O ile domowe kosmetyki dość trudno jest zrobić, to własna maseczka z siemienia lnianego jest łatwa do zrobienia i nałożenia.
Domowa maseczka z siemienia lnianego - jak zrobić
Jak zrobić domową maseczkę z lnu na twarz
Maseczka z siemienia lnianego na twarz poprawia stan skóry, nawilża, wygładza zmarszczki i zapobiega procesom starzenia. Ponadto rozjaśnia skórę i łagodzi przebarwienia. Tego rodzaju maseczki są szczególnie zalecane na przesuszoną cerę po zimie. Ponadto siemię lniane, jak również olej lniany, łagodzą stany zapalne, dlatego też są świetne na trądzik.
Wykonanie maseczki z siemienia lnianego jest bardzo proste, gdyż robimy ją podobnie jak siemię do picia. Stosujemy jednak inne proporcje, tak aby uzyskać bardziej gęsty żel. Dodajemy do szklanki 4 łyżki ziaren siemienia lnianego lub 2 łyżki zmielonego siemienia i zalewamy połową szklanki ciepłej wody. Całość odstawiamy na około godzinę, aby siemię napęczniało. Na koniec dodajemy sok z połowy cytryny. Taki żel nakładamy na twarz na około 20 minut, po czym zmywamy twarz. Tego rodzaju maseczka jest doskonałym, domowym sposobem na trądzik.
Maseczkę z siemienia stosuje się również na trądzik różowaty. W tym celu gotujemy siemię, w proporcjach 1 łyżka siemienia na pół szklanki wody, na małym ogniu przez 10 minut. Po przestygnięciu dodajemy łyżkę płatków owsianych. Robimy rodzaj papki, którą nakładamy na twarz i pozostawiamy na co najmniej 15 minut. Aby uzyskać znaczący efekt w leczeniu trądziku różowatego, należy powtarzać zabieg co najmniej 2 razy w tygodniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak parzyć siemię lniane? Przygotowanie siemienia krok po kroku.
Jaki efekt daje domowa maseczka z siemienia lnianego na włosy
Jakie działanie ma maseczka z lnu na włosy:
- nawilża włosy,
- stymuluje porost włosów,
- łagodzi łupież i łuszczycę,
- zapobiega wypadaniu włosów.
Maseczka z lnu na włosy jest szczególnie zalecana dla mężczyzn, którzy cierpią na wypadanie włosów. Będzie korzystna również na włosy zniszczone przez długie używanie suszarki lub lokówki, włosy wypadające, przerzedzające się, farbowane. Włosy po zastosowaniu maseczki z lnu będą piękne, lśniące, nawilżone i będą wyglądać świeżo. Maseczką z lnu powinny zainteresować się także osoby zmagające się z łupieżem.
Jak zrobić maseczkę lub płukankę z lnu? Na piękne włosy doskonale działa regularne picie kisielu z siemienia lnianego. Dobry efekt da również maseczka nałożona zewnętrznie. Siemię stosujemy na włosy w postaci maseczki lub płukanki. W tym celu przygotowujemy klasyczny kisiel z siemienia. Można gotować ziarna na małym ogniu przez 10 minut, a można po prostu zalać je ciepłą wodą i zostawić na co najmniej godzinę, aby napęczniały i aby powstał rodzaj żelu. Ten żel nakładamy na włosy po umyciu. Nakładamy czepek i czekamy około godziny. Następnie spłukujemy żel z głowy.
Jeśli rozcieńczymy kisiel wodą, możemy zastosować go jako płukankę do włosów. Stosujemy ją do ostatniego płukania włosów po myciu. Z kisielu o konsystencji wodnistego żelu możemy zrobić mgiełkę na włosy. Należy dodać do kisielu kilka kropli oliwy z oliwek oraz ewentualnie olejku eterycznego. Wlewamy całość do atomizera i zraszamy nim suche lub mokre włosy.