Stosowanie sody oczyszczonej jako kosmetyk na twarz

Co to jest soda oczyszczona

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest białym, bezwonnym, nietoksycznym proszkiem o szerokim zastosowaniu w domu. Soda łatwo rozpuszcza się w wodzie, zaś w zetknięciu z octem mocno się pieni. Proszek ten warto zawsze mieć w domu, gdyż ma on bardzo szerokie zastosowanie. Soda przydaje się do sprzątania, zwalczania szkodników w mieszkaniu i w ogrodzie oraz jako składnik kosmetyków i domowe remedium na problemy skórne i żołądkowe.

Soda spulchnia wypieki, dlatego też jest składnikiem proszku do pieczenia. W połączeniu z octem świetnie udrażnia i oczyszcza odpływ w zlewie. Świetnie nadaje się do czyszczenia zabrudzonych fug, kafelków łazienkowych, butelek po oleju czy piekarnika. Proszek ten jest odstraszający i zabójczy dla owadów, dlatego też zlikwidujemy dzięki niemu problem mszyc w ogrodzie oraz mrówek czy rybików w domu. Sodę możemy wykorzystać także w kosmetyce.

Soda oczyszczona w kosmetyce

Soda ma odczyn zasadowy, delikatnie żrące właściwości i ma zastosowanie lecznicze. Dlatego też wykorzystywana jest w domowych kosmetykach i medykamentach. Ciekawym zastosowaniem sody są musujące kule do kąpieli, które można samemu zrobić m.in. z sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona doskonale sprawdzi się jako domowa maseczka na twarz lub domowy peeling. Doskonale złuszcza martwy naskórek i oczyszcza z nadmiaru sebum. Soda sprawdzi się również na włosy, jako domowy peeling do skóry głowy oraz domowy szampon. Wodorowęglan sodu stosowany jest również do wybielania zębów oraz jako składnik domowych past do zębów.

Czy stosowanie sody oczyszczonej jako składnik domowych kosmetyków jest bezpieczne? Czy są jakieś przeciwwskazania? Soda jest środkiem bardzo mocno działającym. Dlatego też nie do wszystkich zastosowań się nadaje. Należy uważać stosując sodę jako środek do wybielania zębów lub domową pastę do zębów. Po dłuższym stosowaniu soda może spowodować nadwrażliwość zębów i dziąseł. Jeśli zauważymy taki efekt, należy sodę szybko odstawić. Nie zaleca się również długiego stosowania sody jako wybielacz do zębów. Soda działa szybko i przynosi dobre efekty, jednak może uszkadzać szkliwo zębów, w wyniku czego zęby będą szybciej i łatwiej przyjmować przebarwienia i szybciej może dochodzić do ubytków.

Działanie sody oczyszczonej na cerę - wskazania i przeciwwskazania

W przypadku skóry sodę mogą stosować osoby posiadające cerę normalną i tłustą. Soda nie nadaje się dla cery wrażliwej, naczynkowej, delikatnej, skłonnej do podrażnień i alergicznej. NIe zalecane jest również stosowanie maseczki z sody na skórę bardzo suchą. W przypadku alergii warto przed zastosowaniem maseczki zrobić próbę na skórze nadgarstka.

Dlaczego działanie sody na skórę twarzy może być ryzykowne? Naturalnie cera ma odczyn kwaśny, czyli około 5,5 pH. Kwaśny odczyn skóry pomaga chronić ją przed drobnoustrojami i czynnikami środowiskowymi. Natomiast soda ma odczyn mocno zasadowy, czyli około 10 pH. Zastosowanie sody znacznie podniesie odczyn skóry i usunie barierę ochronną. Tym samym skóra staje się nieosłonięta i wrażliwa na atak drobnoustrojów. Ponadto skóra staje się wrażliwa na alergeny i dotychczas stosowane, zwykłe kosmetyki mogą powodować uczulenie. W celu zmniejszenia odczynu zasadowego maseczki stosuje się dodatek soku z cytryny. Jednak nie obniża ona odczynu nadmiernie i maseczka nadal może podrażniać. Dlatego też częste stosowanie maseczki z sody nie jest zalecane. Warto obserwować siebie. Jeśli po nałożeniu maseczki odczujemy pieczenie, powstanie obrzęk lub zaczerwienienie skóry, należy zmyć maseczkę i zrezygnować z jej dalszego stosowania. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Soda oczyszczona na zaparcia - działanie, stosowanie, porady, ciekawostki.

Domowa maseczka z sody oczyszczonej na twarz

Domowa maseczka z sody i wody - stosowanie i przeciwwskazania

Soda oczyszczona na twarz stosowania jest głównie jako maseczka lub domowy peeling. Ma ona lekko żrące właściwości, dlatego dobrze złuszcza martwy naskórek, usuwa nadmiar sebum, likwiduje podrażnienia. Soda ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego też odkaża i dezynfekuje.

Korzystne działanie maseczki z sody:

  • złuszcza martwy naskórek,
  • wygładza skórę i drobne zmarszczki,
  • usuwa nadmiar sebum,
  • rozjaśnia cerę,
  • usuwa przebarwienia,
  • zwęża pory, dlatego też zmniejsza ilość wągrów,
  • zmniejsza ilość wyprysków i dobrze działa na trądzik.

Maseczka z sody i wody jest dobrym sposobem na pozbycie się problemu wągrów. Soda doskonale usuwa otwarte zaskórniki, czyli tzw. wągry czarne. Robimy papkę z wody i sody i nanosimy ją na nos przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Następnie lekko masujemy nos przez 2 minuty. Sposób ten pozwoli na usunięcie mniejszych wągrów. Przy dużej ilości i głębokich wągrach maseczkę trzeba powtórzyć.

Po zastosowaniu maseczki na bazie sody i wody skóra twarzy jest oczyszczona, bardziej gładka i promienna. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, gdyż dla wrażliwej cery mocno działająca soda będzie zbyt podrażniająca.

Jak zrobić maseczkę z sody oczyszczonej i wody na twarz

Najbardziej podstawowy przepis na maseczkę z sody polega na zmieszaniu sody z wodą. Najlepiej użyć dobrej jakości wody mineralnej. Zamiast wody można również zastosować oliwę z oliwek.

Maseczka z sody - różne warianty:

  • soda oczyszczona z wodą,
  • soda z oliwą z oliwek,
  • soda z olejem kokosowym,
  • soda z sokiem z cytryny,
  • soda z płynnym miodem.

Aby zrobić domową maseczkę z sody wystarczy łyżeczkę sody oczyszczonej dokładnie wymieszać z wybranym składnikiem, tak aby powstała gęsta papka bez grudek. Maseczkę nakładamy na twarz omijając okolice oczu i ust. Trzymamy maseczkę na twarzy około 10 minut. Następnie zmywamy twarz wodą. Przemywamy cerę tonikiem i nakładamy krem nawilżający. Maseczkę z sody warto stosować 1 lub 2 razy w tygodniu, na zmianę z maseczką innego rodzaju. Nie stosujemy maseczki z sody częściej, gdyż można ona nadmiernie złuszczyć naskórek.

ikona podziel się Przekaż dalej