Masz mroczki przed oczami? Zobacz, skąd się biorą i jak się ich pozbyć
Czasami o naszym stanie zdrowia mówi bardzo wiele różnorodnych symptomów. Do nich zalicza się między innymi tak zwane mroczki przed oczami. Warto dowiedzieć się, czym one w ogóle są, o czym świadczy ich obecność, a także jak się pozbyć mroczków przed oczami? Należy mieć na uwadze, że ich leczenie nie powinno być objawowe, ale przede wszystkim skupione na wyszukaniu przyczyny oraz jej wyeliminowaniu.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Ciemne plamki przed oczami
W celu zweryfikowania, czy na pewno borykamy się z problemem mroczków przed oczami, dobrze jest na początku wyjaśnić, czym dokładnie jest to zjawisko. Najprościej tłumacząc mroczkami przed oczami, nazwiemy ubytki znajdujące się w polu widzenia. To powoduje, że nasze widzenie nie jest prawidłowe. Najczęściej objawia się to podczas patrzenia na jasną powierzchnię lub w kierunku słońca. Wtedy na jasnym tle widzimy ciemne plamki, punkciki, pajączki, męty lub też paproszki, którym zazwyczaj towarzyszą cienie.
Okazuje się, że ciemne plamki pojawiające się w polu widzenia, nie są jedynymi objawami, które występują w tym samym czasie. Mianowicie w zależności od schorzenia, które one reprezentują, mogą im towarzyszyć również inne symptomy. Do nich zaliczają się przede wszystkim zawroty głowy, bóle oczu, pogorszenie ostrości widzenia, bóle karku, czy też swędzenie gałek ocznych. Nasz niepokój powinny wzbudzać przede wszystkim mroczki, które cały czas pojawiają się w tym samym miejscu i nie znikają mimo patrzenia na inne obiekty. Mając już na uwadze, co to są mroczki przed oczami, zapewne o wiele łatwiej będzie nam zweryfikować nasz problem i udać się do specjalisty z konkretnymi informacjami.
Mroczki przed oczami - przyczyny
Jak już wspomniano, leczenie mroczków nie powinno odbywać się objawowo, ponieważ świadczą one o mniej lub bardziej poważnej dolegliwości. To, co oznaczają ciemne plamki pojawiające się w polu widzenia, podpowie nam, do jakiego specjalisty się udać, a także, na jakiej diagnostyce się skupić. Okazuje się jednak, że spektrum chorób, może być naprawdę szeroki. Przyczyny pojawienia się takich symptomów dzieli się na okulistyczne oraz nieokulistyczne. Do okulistycznych, zalicza się również przyczyny pierwotne.
Za pierwotne przyczyny pojawienia się mroczków przed oczami uznaje się procesy starzenia. Dlatego z takimi objawami mogą spotkać się osoby po 50 roku życia. Za powstawanie ubytków w polu widzenia odpowiada obkurczanie się i złuszczanie ciała szklistego wypełnionego włóknami kolagenowymi. Jednak do przyczyn okulistycznych zalicza się również symptomy wtórne. W tej grupie wymienia się takie schorzenia jak:
- Zaćma - jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej taka przypadłość zaczyna dotykać osoby po 50 roku życia.
- Jaskra - dochodzi do przewlekłego oraz stałego uszkodzenia nerwu wzrokowego, przez co może dojść do utraty wzroku. Najczęściej jaskra zaczyna się bezobjawowo, jeżeli jednak pojawią się między innymi mroczki przed oczami lub inne objawy typowe dla jaskry, trzeba wtedy jak najszybciej wdrożyć specjalistyczne leczenie.
- Odwarstwienie siatkówki - siatkówka oddziela się od nabłonka barwnikowego oraz błony naczyniowej. Jest to kolejne schorzenie, które może wynikać z zaawansowanej cukrzycy lub krótkowzroczności.
- Ciało obce w oku - dolegliwości takie jak pajączki przed oczami, łzawienie, podrażnienie oraz zaczerwienienie oka zaczynają występować zaraz po pojawieniu się ciała obcego w oku. Przy takich objawach należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu usunięcia niepożądanego ciała obcego.
Do nieouklistycznych przyczyn pojawienia się mroczków przed oczami zalicza się m.in.:
- Anemia - pajączki przed oczami mogą świadczyć o anemii, która może wynikać zarówno z niedoboru żelaza, jak i również niedoboru witaminy B12. Dlatego odpowiednie leczenie musi być koniecznie poparte szczegółową diagnostyką w tym kierunku.
- Bóle migrenowe - takie objawy, jak mroczki przed oczami dotyczą co trzecią osobę, która cierpi na migrenę. Łatwo je rozpoznać, jako objaw tej dolegliwości, ponieważ najczęściej pojawiają się mniej więcej na godzinę przed atakiem bólu.
- Nadciśnienie tętnicze krwi - w momencie, gdy dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, może dochodzić do zawrotów głowy, szumów w uszach, jak i również pojawienia się mroczków przed oczami.
- Nowotwory - niestety mroczki przed oczami mogą świadczyć również o chorobach nowotworowych, w tym przede wszystkim o guzie wewnątrzgałkowym.
A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zapalenie spojówek?
Jak się pozbyć mroczków przed oczami?
Leczenie pacjentów, którzy cierpią na pajączki przed oczami, musi być zawsze dostosowane do postawionej diagnozy. Dlatego właśnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak się pozbyć mroczków przed oczami. Jak można łatwo wywnioskować, ze schorzeń przyczyniających się do powstania mroczków przed oczami, pacjent może mieć wdrożone leczenie okulistyczne lub leczenie nieokulistyczne. Przy poważniejszych schorzeniach, takich jak zaćma, jaskra, czy też guz wewnątrzgałkowy zaleca się leczenie operacyjne. Natomiast w przypadku lżejszych dolegliwości zupełnie wystarczające okażą się odpowiednio dobrane medykamenty.
Gdy już zostaniemy zdiagnozowani i dowiemy się, jak się pozbyć mroczków przed oczami, to warto dowiedzieć się również, w jaki sposób będziemy mogli się uporać z różnymi innymi przypadłościami. Na pewno przydatną wiedzą okaże się informacja na temat tego, jak stosować piołun na pasożyty, czy też jak wygląda pierwsza pomoc przy porażeniu prądem. Wtedy taka wiedza podsumowana o informacje, jak się pozbyć mroczków przed oczami będzie niezwykle pomocna, a przede wszystkim pozwoli nam pozbyć się wielu różnych problemów, które są dla nas uporczywe.
Źródła:
- Mroczki przed oczami (wrosinski.pl)
- Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą? - POLMED Zdrowie
- Mroczki przed oczami - jak się ich pozbyć? (medme.pl)
- Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny - PoradnikZdrowie.pl