Materac dwuosobowy – jakie wymiary będą odpowiednie?

Poszukując idealnej powierzchni spania, trzeba uwzględnić wiele czynników. Najważniejszym ograniczeniem jest zazwyczaj dostępny metraż, ale warto zwrócić uwagę również na posturę, wzrost oraz przyzwyczajenia przyszłych użytkowników łóżka. Ile centymetrów powinien mieć materac dwuosobowy? Wymiary uznawane za niezbędne minimum to 140x200 cm – taki model idealnie sprawdzi się do kawalerki, lub ciasnej sypialni. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozmiar polecany przede wszystkim szczupłym osobom, które w nocy nie zmieniają często pozycji snu. Szeroką ofertę materacy w rozmiarze 140x200 cm znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-140x200-cm-67

Dla większej wygody warto mimo wszystko wybrać bardziej przestronny model, jeśli tylko metraż pomieszczenia pozwala na takie rozwiązanie. Najpopularniejszym wariantem w klasycznej rozmiarówce jest 160x200 cm i to właśnie takie materace dwuosobowe uznaje się za sypialniany standard. Większość dorosłych osób wygodnie wyśpi się na takiej powierzchni, nawet jeśli w nocy często zmieniają ułożenie ciała. Miłośnicy najwyższego komfortu mogą zdecydować się na modele o wymiarach 180x200, które poleca się szczególnie do sypialni o sporym metrażu. Materac dwuosobowy do spania z dorastającymi dziećmi może mieć gabaryty osiągające nawet 200x200, aby rodzice mogli znaleźć miejsce nie tylko dla siebie, ale również dla swoich pociech.

Wymiary materaca dwuosobowego a wzrost

Odrobinę więcej uwagi przy urządzaniu sypialni muszą poświęcić osoby wysokie. Przyjmuje się, że łóżko powinno być co najmniej 20 cm dłuższe od wzrostu wypoczywającego na nim człowieka. Najczęściej spotykana długość materaca to 200 cm, więc wszyscy o wzroście powyżej 180 cm mogą rozważyć zakup modelu o niestandardowych wymiarach. Należy jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji potrzebne będzie łóżko z odpowiednim rozstawem ramy.

Materace dwuosobowe dla wysokich par osiągają długość 210, lub nawet 220 cm. Z podobnej modyfikacji mogą skorzystać osoby niskie – na rynku dostępne są modele skrócone o 10 lub 20 cm, dzięki czemu da się łatwo zaoszczędzić odrobinę miejsca w pomieszczeniu. Dwuosobowy materac o długości 180 lub 190 cm może być ratunkiem w ciasnej, niezbyt ustawnej przestrzeni, w której nie udałoby się inaczej zaaranżować kącika sypialnianego.

Materac dwuosobowy na łóżko – jaką powinien mieć wysokość?

Szeroka powierzchnia snu gwarantuje optymalny wypoczynek, ale równie ważne jest samo wstawanie o poranku. Z wysokiego łóżka o wiele łatwiej jest się podnieść, co docenią szczególnie osoby z problemami zdrowotnymi. Materace dwuosobowe powinny zaspokajać potrzeby obu partnerów, więc jeśli choć jeden z użytkowników zmaga się z chorobami kolan lub kręgosłupa, to rekomendowany jest zakup podwyższonego modelu. Wysokość niektórych materacy może przekraczać nawet 30 centymetrów, dzięki czemu poranne wstawanie będzie wyjątkowo ułatwione. Warto pamiętać, że powierzchnię snu da się odrobinę podnieść nawet w przypadku spania na narożniku lub kanapie – wystarczy zakupić materac nawierzchniowy, zwany również topperem. Jego wkład stanowi kilkucentymetrowa warstwa pianki, która dodatkowo może delikatnie zmienić stopień twardości głównej powierzchni snu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny