Wybór materaca nie jest prosty – zobacz, na co zwrócić uwagę

Materac to, nie da się ukryć, najważniejszy element łóżka, gdyż to on przesądza o wygodzie spania, a tym samym wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jednym z podstawowych kryterium wyboru jest oczywiście rozmiar materaca i to od niego powinniśmy zacząć. W sprzedaży dostępne są różne rozmiary, jednak dwa najpopularniejsze to 140x200 i 160x200 – są to materace dwuosobowe. Rozmiary dla jednej osoby zaczynają się od 80 cm wzwyż w zależności od indywidualnych preferencji. Warto nadmienić, że rozmiar 140x200 to raczej minimum, jeśli ma być mowa o wygodzie spania dwóch osób. Zdecydowanie większy komfort zapewni materac do łóżka w rozmiarze 160x200, a nawet szerszy. Warto mieć jednak na uwadze aspekt ekonomiczny i ceny materaców – oczywiście im większy, tym droższy.

Kolejne kryterium wyboru to także grubość, która jest zależna od kondycji zdrowia. Grubsze materace, czyli takie do nawet 20 cm grubości, zaleca się osobom o większej masie ciała i które spędzają dużo czasu w łóżku, na przykład ze względu na stan zdrowia. Chudsze osoby mogą wybrać dla siebie cieńszy materac do łóżka.

Materac do łóżka wybiera się także ze względu na stopień twardości. Aspekt ten nie powinien zależeć od tego, czy po prostu wolimy spać na twardym czy na miękkim, ale od naszej wagi ciała. Osobom o masie ciała do 70-80 kg dedykowane są materace do łóżka o twardości oznaczanej parametrem H2 i dalej analogicznie: do 100 kg – H3, a powyżej – H4.

Materace sprężynowe vs. materace piankowe i inne popularne rodzaje

Omawiając kryteria wyboru materaca do łóżka, nie sposób nie wspomnieć o ich najpopularniejszych rodzajach. Na pierwszy plan wysuwają się materace piankowe i materace sprężynowe czy też tak zwane kieszeniowe. Czym się charakteryzują?

Materace piankowe powstają z wysokiej jakości pianek – wysokoelastycznych, termoelastycznych – lub zwykłych. Tanie materace ze zwykłej pianki nie równają się zatem z wysoką jakością, dlatego warto pochylić się nad parametrami użytych materiałów. Niewątpliwą zaletą materaców piankowych dobrej jakości jest ich dopasowywanie się do kształtu ciała podczas snu oraz reakcja na ciepło i cyrkulacja powietrza.

Materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, w swojej budowie posiadają system sprężyn oraz warstwę, na przykład piankową, oddzielającą je od ciała. Sprężyny ukryte są w specjalnych kieszeniach czy tak zwanych woreczkach. Takie ich odseparowanie sprawia, że materac pozostaje elastyczny, dzięki czemu skutecznie dopasowuje się do kształtu ciała i pozycji. Warto mieć na uwadze fakt, że tanie materace sprężynowe charakteryzują się mniejszą ilością sprężyn, a z kolei im ich więcej, tym zdecydowanie lepiej dla komfortu naszego snu. Warto zatem zwracać uwagę na nieco wyższe ceny materaców tego rodzaju z wyższej półki.

Materace lateksowe cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką trwałość i odporność na odkształcenia. Jak nietrudno się domyślić, nie są to tanie materace, więc konieczna będzie większa inwestycja. Rodzaj ten jest polecany alergikom, gdyż posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Im wyższa zawartość naturalnego lateksu w wypełnieniu, tym lepsza jakość, a co za tym idzie, także wyższa cena.

Jako o ciekawostce warto wspomnieć także o materacach kokosowych, choć nie występują one de facto jako osobny rodzaj. Płyta z włókna kokosowego może podnieść twardość zarówno materaca sprężynowego, lateksowego czy piankowego. Więcej porad na temat wyboru tego ważnego elementu łóżka znajdziesz w artykułach zgromadzonych na tej stronie.