Materiały na meble tapicerowane

Tkaniny tapicerskie do klasycznych wnętrz

Wnętrza klasyczne, to przede wszystkim te, które opierają się na sprawdzonych, eleganckich wzorach. Stonowane kolory, naturalne materiały i wysmakowane detale. Istnieje wiele stylów, które można nazwać klasycznymi. Ciepłe wnętrza, naśladujące XIX-wieczne dworki lub mieszkania mieszczańskie dobrze wyglądają z meblami tapicerowanymi pluszem lub podobnymi tkaninami.

Dobrze sprawdzą się też dekoracyjne tkaniny tapicerskie typu żakard. Szczególnie dobrze w tradycyjnym wystroju wyglądają żakardy z motywami roślinnymi. Również jednokolorowe.

W gabinecie wytwornie prezentują się fotele obite skórą. W dzisiejszych czasach materiały obiciowe naśladujące naturalną skórę, takie jak skaj, eko skóra, alcantara pozwalają nie korzystać z produktów zwierzęcych, co jest dodatkowym plusem.

Do klasycznych wnętrz w bardziej rustykalnym stylu dobrze będą pasować obok żakardów również plecionki. Dzięki grubemu splotowi przywodzą na myśl tradycyjnie tkane płótno. Te ostatnie dobrze pasują również do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim.

Nowoczesne wzory

Tkaniny obiciowe takie jak plecionki dobrze sprawdzają się również jako element nowoczesnego wystroju wnętrz. W nowoczesnych wnętrzach pasują szczególnie do mebli z jasnego drewna lub malowanych na biało. Można je również łączyć z modnymi kolorami ścian t.j. szarości, beże i kolory ziemi.

Dużą popularnością cieszą się meble obijane pluszem lub welurem. Miękkie tkaniny meblowe, pokryte przyjemnym „meszkiem” dają poczucie wygody i bezpieczeństwa. Ponieważ więcej czasu niż kiedyś spędzamy w domu, to lubimy się otaczać wygodnymi, niepretensjonalnymi przedmiotami.

Nowoczesne wnętrza biurowe powinny być natomiast eleganckie i łatwe do czyszczenia. Obok eko skóry i plecionek dobrze sprawdzają się mikrofazy. Są dostępne w wielu wariantach, niedrogie i wytrzymałe. Chociaż we wnętrzach biurowych preferowane są meble z drewna, sklejki, metalu czy tworzyw sztucznych, to do mebli tapicerowanych (foteli, puf) dobrze będą pasować wymienione wyżej materiały tapicerskie.

Materiały tapicerskie – inne zastosowania

Materiały obiciowe do samochodu

Obok mebli w salonie czy gabinecie szefa tkanin tapicerskich używa się do obić w samochodach. Do tapicerki samochodowej zdecydowanie najlepsze są sztuczne skóry. Skaj jest powszechnie dostępny, ma różne kolory, wzory i strukturę powierzchni. Jeżeli przebywamy dużo w samochodzie, to dobrze zapewnić sobie pokrowiec z mikrofazy. Tu również możemy wybierać spośród wielu wzorów, a materiał jest łatwiejszy do czyszczenia niż włókna naturalne.

Do nowoczesnych samochodów często wybiera się tapicerkę z alcantary lub podobnych materiałów obiciowych. Jest ona dość prestiżowa, ale przede wszystkim wytrzymała i łatwa do czyszczenia.

Do chętnie używanych tkanin obiciowych należy też welur. Co prawda nie tak łatwo go wyczyścić, ale daje duże poczucie komfortu podczas jazdy. Przydaje się szczególnie w czasie dłuższej jazdy, kiedy chcemy uniknąć długotrwałego stykania się ze skórą lub sztuczną skórą.

Dekoracyjne dodatki

Tkanin meblowych nie trzeba używać wyłącznie do obijania mebli. Ostatnio modne są poduszki, które zdobią nie tylko fotele i kanapę. Można ich używać np. do siedzenia na podłodze. Do takich dekoracyjnych elementów wyposażenia warto wybrać odpowiednio trwały i mocny materiał. Altary, zamsze, czy mikrofazy powinny się sprawdzić bez zarzutu.

Do obicia poduszek, które będą zdobiły wyłącznie kanapę, łóżko lub fotel można wybrać delikatniejsze, ale bardziej eleganckie materiały tapicerskie. Na przykład żakardy, plecionki żakardowe i plecionki gładkie. Można też użyć przyjemnych w dotyku tkanin meblowych np. welurowych.

W loftach i dużych mieszkaniach ciekawym elementem dekoracyjnym i dzielącym przestrzeń może być parawan. Obok parawanów papierowych, w stylu japońskim i rattanowych dopełnieniem dekoracji może być parawan z plecionki żakardowej. Zwłaszcza jeżeli dobierzemy go do materiału poduszek czy obić foteli.

W chłodnych domach, szczególnie w mieszkaniach szczytowych na wyższych piętrach oraz w starym budownictwie sprawdzają się panele tapicerowane. Zwykle robi się je z gładkich lub zamszowych tkanin obiciowych, ale tak naprawdę ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu i praniu tapicerki krok po kroku.

Wybierz najlepsze materiały obiciowe

Gdzie kupować tkaniny meblowe

Każdy z nas w pierwszej kolejności szuka tkanin meblowych w internecie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości bezpośrednio sprawdzić jakości materiału, to możemy kupić niewłaściwą tkaninę. Dlatego warto osobiście dotknąć i zobaczyć materiały.

Kolorowe materiały do tapicerowania fotela, a także materiały i tkaniny tapicerskie, rodzaje oraz ceny
Materiały i tkaniny tapicerskie krok po kroku, czyli rodzaje, opinie, wady i zalety oraz ceny

Jedną z firm zajmujących się dystrybucją szerokiej gamy materiałów obiciowych i dekoracyjnych jest Fargotex. Firma sprowadza materiały do sklepów, w których możemy je kupić. Nawet jeśli nie masz zamiaru robić hurtowego zakupu, to dobrze sprawdzić ofertę Fargotex. Na stronie dystrybutora nie tylko znajdziesz większą ofertę, ale dowiesz się, w których punktach blisko twojego domu możesz kupić materiały.

Oprócz poszukiwań internetowych dobrze jest odwiedzić lokalne sklepy z tkaninami meblowymi. Warto osobiście sprawdzić nie tylko kolor i wzór, ale poczuć jaki materiał jest w dotyku. Wszystkie opisy w internecie nie są w stanie oddać całej gamy cech poszczególnych materiałów obiciowych i dekoracyjnych. Jedną z cech, która odróżnia różne rodzaje tkanin tapicerskich, jest np. układanie się światła na powierzchni. Niektóre są błyszczące, inne matowe. Czasami warto wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli mamy bardzo nasłoneczniony albo wyjątkowo ciemny pokój. Jest to również ważne przy dobieraniu materiałów do już istniejącego wystroju.

Ceny tkanin obiciowych

Ceny tkanin tapicerskich są bardzo zróżnicowane. Trudno powiedzieć ogólnie jakiego wydatku można się spodziewać. Inne pieniądze wydamy na alcantary, a inne na plecionkę z poliestru. Strony dystrybutorów, takich jak Fargotex nie podają cen materiałów. Najlepiej wybrać sobie listę materiałów, które nam się podobają i sprawdzić ile biorą za nie poszczególne sklepy.

Szukając dobrej jakości tkanin obiciowych, powinniśmy spodziewać się cen rzędu 40-50 zł za metr bieżący lub więcej. Do obicia mebli codziennego użytku czy mebli ogrodowych możemy bez problemu znaleźć tańsze tkaniny. W tym przypadku warto tylko sprawdzić, na ile są odporne na codzienne użytkowanie. W przypadku mebli ogrodowych ważna jest też odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Nie powinniśmy kierować się w wyborze materiałów wyłącznie cenami. Chociaż zwykle te droższe są ładniejsze i bardziej wytrzymałe, to możemy trafić akurat na promocję. Możliwe też, że najdroższy materiał wcale nie jest najlepszy do danego typu mebli.

Materiały tapicerskie nadają meblom charakter. Właściwy ich wybór sprawia, że meble dobrze się prezentują i mogą nam służyć przez długie lata. Szukając tkaniny tapicerskiej lub innego materiału obiciowego najlepiej mieć do niego dostęp bezpośredni. Dopiero oglądając go z bliska i dotykając powierzchni, możemy powiedzieć, czy naprawdę to jest to, o co nam chodzi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny