Meble do każdego domu i mieszkania – co warto wybrać?

W każdym domu, nawet jeśli stawiamy na minimalizm, meble to niezbędny element wyposażenia każdego pomieszczenia. W pierwszej kolejności na warsztat bierzemy meble kuchenne. Czy wiesz, że od tego, jakie meble wybierzesz, będzie zależało sprzątanie kuchni? Warto mieć to na uwadze przy planowaniu aranżacji tego pomieszczenia. Białe fronty szafek z całą pewnością wyglądają efektownie, ale łatwo będą na nich widzialne plamy. Podobnie na czarnych wykończonych połyskiem – na takich z kolei będą widoczne odciski palców. Jeśli zależy nam na tym, by sprzątanie kuchni nie było zbyt uciążliwe, warto postawić na praktyczne rozwiązania zamiast na design.

Meble kuchenne to przede wszystkim szafki – najczęściej stojące i wiszące, nierzadko także skrywające sprzęty AGD w swojej zabudowie. To, co jest niezwykle ważne w ich rozplanowaniu, to rozwiązania przechowywania. Warto pomyśleć o szafkach na garnki, na przykład narożnej szafce z obrotową siatką, w której będzie możliwe przechowywanie garnków. Pod zlewozmywakiem z kolei warto zainstalować kosz na śmieci umożliwiający segregowanie odpadów. Zlewozmywaki muszą znaleźć się także w tych kuchniach, gdzie są zmywarki, więc z umieszczeniem kosza nie będzie żadnego problemu. Jeśli tylko dobrze zaprojektujemy kuchnię w myśl zasady trójkąta roboczego, kłopotów nie nastręczy także ani przygotowywanie posiłków, ani samo sprzątanie kuchni.

Meble kuchenne to nie tylko szafki, ale nierzadko także stół i krzesła. Warto nieco zainwestować i postawić na wygodne siedziska, by spędzanie czasu z rodziną przy stole było przyjemne.

Meble do salonu i meble do sypialni

Na meble do salonu składa się najczęściej komplet wypoczynkowy w postaci sofy i ewentualnie foteli. Często znajduje się przy nich także niewielki stolik kawowy, przy którym można podejmować gości. Na wprost kanapy znaleźć można szafkę pod telewizor, a opcjonalnie także półki i ewentualnie komody. Coraz rzadziej natomiast w salonach znajdują się szafy i inne meble służące przechowywaniu. Spotkać je za to można w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca.

Meble do salonu to często także stół i krzesła, przy którym spożywamy posiłki i przyjmujemy gości. Najszlachetniejsze jest oczywiście drewno, i to właśnie z tego materiału warto wybierać meble, jeśli zależy nam na trwałości. Inne elementy w salonie w mieszkaniu to na przykład rozkładana sofa z funkcją spania. Warto ją wybrać w przypadku częstego przyjmowania gości, a już z całą pewnością musi się bezwzględnie znaleźć w kawalerce.

Jeśli chodzi o meble do sypialni, niemal w każdej znajduje się przestronna szafa w zabudowie, która umożliwia przechowywanie ubrań. Czasem przy sypialni wydzielone jest także dodatkowe pomieszczenie na garderobę, ale nie na każdej przestrzeni można sobie na to pozwolić. Meble do sypialni to oczywiście także łóżko, najlepiej z wygodnym materacem dobrej jakości. Stelaż i materac to najważniejsze elementy tego mebla, rzutujące na jakość naszego wypoczynku.

W sypialni często znaleźć można także komody czy wiszące półki, a nierzadko stoi tam także fotel. W kobiecym mieszkaniu to również pomieszczenie, które zmieści toaletkę na kosmetyki i bibeloty. Meble do sypialni warto, by były w stonowanych kolorach, a jeszcze lepiej, by były wykonane z naturalnym materiałów, jak drewno. W końcu to pomieszczenie ma zapewniać wyciszenie, dlatego zaleca się postawić w nim na minimalizm.

Jeśli szukasz więcej porad na temat wyboru mebli do poszczególnych pomieszczeń w domu, znajdziesz je w licznych artykułach zebranych na tej stronie.