Jak umyć mikrofalówkę – domowe sposoby na mycie mikrofalówki

Nie da się ukryć, że regularne czyszczenie mikrofalówki nie jest mocną stroną wielu osób. Nakłada się na to oczywiście szybki tryb życia, a niestety wielokrotne odgrzewanie i przygotowywanie jedzenia w mikrofalówce z czasem doprowadzi do nagromadzenia się w niej zanieczyszczeń, co nie jest ani estetyczne, ani przede wszystkim zdrowe.

Na szczęście istnieją praktyczne i skuteczne domowe sposoby na mycie mikrofalówki, które pozwolą na szybkie pozbycie się zabrudzeń. Pierwszy i chyba najpopularniejszy wykorzystuje cytrynę. Jak umyć mikrofalówkę przy użyciu tego cytrusa?

Do szklanej miseczki z wodą wkładamy kilka plastrów cytryny lub (jeszcze lepiej) wyciskamy z niej sok. Wstawiamy do mikrofalówki i podgrzewamy przez około 5 minut, tak by roztwór zaczął się gotować i parować. Płyn skropli się na wewnętrznych ścianach mikrofalówki, a zabrudzenia z jedzenia i tłuszczu zaczną się rozpuszczać. Po otwarciu urządzenia wystarczy tylko wytrzeć je wilgotną ściereczką do czystości i gotowe! Mikrofalówka będzie lśnić jak nowa. Zamiast cytryny można użyć także roztworu wody z kwaskiem cytrynowym. Poza tym, że mikrofalówka będzie czysta, zostanie także odkażona i znikną z niej ewentualne brzydkie zapachy, gdyż takie właściwości wykazuje cytryna.

Domowe sposoby na mycie mikrofalówki wykorzystują także ocet, który – podobnie jak cytryna – nie tylko czyście, ale również wykazuje właściwości odkażające. Jak umyć mikrofalówkę tym sposobem? Wodę z octem mieszamy w szklanej miseczce w proporcjach 1:1. Podobnie jak w poprzednim przypadku wstawiamy ją do mikrofalówki i ustawiamy pracę na kilka minut. Po tym czasie wnętrze urządzenia wycieramy wilgotną ściereczką. Co istotne, tego samego podgrzanego roztworu możemy użyć do umycia urządzenia także z zewnątrz.

Mycie mikrofalówki przy użyciu sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to produkt, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie przy sprzątaniu kuchni, dlatego warto użyć go także w przypadku mikrofalówki. Tutaj sposób także nie jest zaskakujący, gdyż podobnie jak w przypadku cytryny i sody, roztwór sody z wodą podgrzewamy w mikrofalówce przez kilka minut i wycieramy wnętrze do sucha. Proporcje roztworu to około 2-3 łyżki sody na szklankę wody. Soda świetnie pochłania zapachy, więc po jej użyciu z mikrofalówki będzie się wydobywał wyłącznie zapach świeżości.

Warto podkreślić, że przy czyszczeniu mikrofalówki – podobnie zresztą jak i innych sprzętów AGD – ważna jest regularność. Nie należy doprowadzać do stanu, w którym wnętrze urządzenia pokryje się grubą warstwą tłuszczu, osadu i resztek jedzenia.

Ważnym elementem, jeśli chodzi o czyszczenie mikrofalówki, jest także mycie talerza. Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że można go po prostu umyć płynem do naczyń. Przy jego zastosowaniu warto także umyć urządzenie z zewnątrz, gdyż często otwieranie i zamykanie mikrofalówki, nierzadko brudnymi czy utłuszczonymi dłońmi, także doprowadza do powstania zabrudzeń. Więcej porad dotyczących mycia mikrofalówki oraz jej wyboru znajdziesz w artykułach zebranych na tej stronie.