Minicasco alternatywą dla pełnego AC – czym się różnią? Autocasco – co obejmuje? Czy warto wybrać minicasco?
Ponad 60% kierowców szukających OC interesuje się jednocześnie ochroną autocasco. Jednak na zakup tego dobrowolnego ubezpieczenia decyduje się nawet mniej niż połowa z nich. Dlaczego kierowcy rezygnują z zakupu AC? Powodem może być zbyt wysoka cena i to, że wielu właścicieli aut nie wie, że ma przynajmniej kilka możliwości na objęcie samochodu tego typu ochroną za mniejsze pieniądze. W tym artykule przedstawiamy to, co każdy kierowca powinien wiedzieć o autocasco, minicasco i innych wariantach.
Autocasco – przed czym chroni i kto powinien je mieć?
Ubezpieczenie AC jest dobrowolną polisą, która zapewnia rekompensatę, gdy samochód ubezpieczonego zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. W standardowej wersji można liczyć na pomoc TU w przypadku:
- szkody, do której doszło w wyniku zderzenia z innym pojazdem, przedmiotem, zwierzęciem lub człowiekiem,
- szkody spowodowanej przez wandala,
- uszkodzeń powstałych w wyniku działania sił przyrody (spadających gałęzi, gradu, powodzi),
- przywłaszczenia przez złodzieja.
Jak można przeczytać w artykule Minicasco – AC dla mniej wymagających. Czym jest, jaką ochronę zapewnia i które TU je oferują?, przeważnie ubezpieczenie autocasco może nabyć zarówno kierowca posiadający OC w danym TU, jak i ten, który nie ma jeszcze podpisanej umowy w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Pełną wersją polisy AC najczęściej interesują się:
- właściciele nowych aut, którzy chcą zapewnić im jak najlepszą ochronę,
- osoby, które kupiły samochód na kredyt (banki często wymagają odpowiedniej ochrony autocasco),
- osoby, które wykorzystują samochód do pracy (nie tylko podróżujący służbowo, ale też właściciele firm przewozowych czy szkół nauki jazdy i inni).
Ubezpieczenie AC – czy przysługuje wszystkim?
Niestety nie każdy ma możliwość nabycia autocasco. Chodzi tu przede wszystkim o właścicieli starych, wysłużonych już pojazdów, które rzadko są w pełni sprawne. A to zwiększa ryzyko uszkodzenia i wypłaty odszkodowania.
– W kwestii autocasco firmy ubezpieczeniowe wprowadzają ograniczenia wiekowe dla samochodów. Większość towarzystw ubezpiecza maksymalnie 15-letnie pojazdy. Wyjątkiem jest jedynie Generali, w którym górny limit wieku auta został zmniejszony do 13 lat, a także Proama, gdzie można ubezpieczyć najwyżej samochód wyprodukowany 12 lat wcześniej - wyjaśnia Monika Strzała, doradca ubezpieczeniowy porównywarki OC/AC na mubi.pl.
Warto zaznaczyć, że w większości towarzystw warunek maksymalnego wieku auta dotyczy jedynie nowych klientów. Oznacza to, że jeśli właściciel 17-letniego pojazdu, który nie jest klientem firmy X, nie będzie mógł zakupić polisy AC na ten samochód. Ale jeśli od 3 lub 4 lat jest ubezpieczony w firmie Y i nadal będzie trzymał się tego towarzystwa, nie będzie miał problemu z przedłużeniem umowy na kolejny rok. Mimo że granica wieku jego samochodu została przekroczona już jakiś czas temu.
AC w jeszcze szerszym zakresie – co obejmuje dodatkowo?
Poza ubezpieczeniem samego auta towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały kilka dodatków, dzięki którym ochrona autocasco będzie jeszcze szersza. Część z nich jest dostępna w ramach najszerszych wariantów AC, inne trzeba dokupić osobno. Co jeszcze można ubezpieczyć?
- Bagaż,
- szyby,
- opony,
- sprzęt elektroniczny,
- dokumenty i kluczyki do samochodu,
- fotelik dziecięcy.
Minicasco – co trzeba wiedzieć?
Skoro na rynku dostępne są ubezpieczenia autocasco z rozszerzonym zakresem ochrony (tzw. all risk), istnieje też autocasco w wersji mini. Minicasco (inaczej: AC mini, smart casco, mini AC, mini autocasco) to bardziej okrojone ubezpieczenie AC, które charakteryzuje się nieco węższą ochroną, ale jest też bardziej przystępne cenowo. Bywa ostatnią deską ratunku dla:
- kierowców, których nie stać na wykupienie pełnego ubezpieczenia,
- młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek,
- właścicieli starych pojazdów, którzy doskonale poradzą sobie ze znalezieniem części zamiennych i naprawą auta na własną rękę.
Minicasco w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych
Minicasco w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych różni się zakresem ochrony. Ubezpieczyciele według własnych preferencji wprowadzają też pewne ograniczenia, np. obowiązkowy udział własny w likwidacji szkody czy minimalny wiek samochodu, który można ochronić w ten sposób.
artykuł partnera