Miotełka do kurzu - rodzaje

Na początek może wyjaśnijmy, do czego właściwie służy miotełka. Owszem, sama nazwa wskazuje, że jest to przedmiot służący do kurzu. W takim razie jak działa taka miotełka? Specjalnie zaprojektowane mikrowłókna skutecznie przyciągają i jednocześnie zatrzymują kurz, który nie przenosi się w inne miejsca. Miotełki docierają w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, wywabiając z niej wstrętny i uporczywy kurz.

Przeglądając internetowe wyniki wyszukiwania pod hasłem “miotełka do kurzu”, wyraźnie widzimy, że nie jest to jedynie plastikowa rączka wyposażona w dłuższe włosie. Miotełka do kurzu zwykle właśnie tak się kojarzy. Przedmiot ten częściej używany był przez nasze babcie. Dziś miotełki do kurzu nie są już tak cenione, jak kiedyś. Mają jednak często ciekawe zastosowanie – służą jako zabawka dla dzieci.

Prócz tradycyjnej wersji, w sprzedaży dostępne są również na przykład miotełka z mikrofibry, teleskopowa miotełka, swiffer do kurzu, szczotka lub zmiotka do kurzu, a także miotełka z piór strusich lub innych (tzw. kurzawka). Każdy produkt posiada nieco inną specyfikę, która pozwala na ręczne odkurzanie wszystkich powierzchni. Miotełka wspomaga nas w walce z kurzem domowym.

Czym kierować się przy zakupie miotełki?

Zastanawiając się nad zakupem miotełki do kurzu, warto najpierw zwrócić uwagę na przeznaczenie konkretnego rodzaju przedmiotu (no, chyba że ma służyć jako zabawka dla dzieci). Miotełka z mikrofibry zbiera nawet najmniejszy kurz, docierając do najtrudniej dostępnych zakamarków. Nadaje się do wszystkich rodzajów powierzchni. Nakładkę można nawet prać w pralce.

Kolejny rodzaj to miotełka teleskopowa, która idealnie nadaje się do wysokich pomieszczeń. A czy każdy wie, czym jest Swiffer do kurzu? To specjalne wkłady do miotełki, które posiadają pozytywne opinie. Ich działanie polega na wywoływaniu ładunku elektrostatycznego, który przyciąga i zatrzymuje kurz i brud. Pojedynczy wkład wystarcza zwykle na pięć sprzątań (opakowanie liczy 20 szt.).

Miotełka do kurzu nie ma wysokich cen. Jest to przydatne akcesorium podczas sprzątania delikatnych powierzchni.
Miotełka do kurzu - rodzaje, opinie, ceny, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Innym rodzajem miotełki jest szczotka do kurzu. Wygodna rączka oraz specjalny rodzaj włókien sprawiają, że przedmiot jest bardzo praktyczny. Na podobnej zasadzie działa zmiotka do kurzu. W budowie przypomina tradycyjną miotełkę do kurzu. Jej gęste i miękkie włókna przyciągają kurz niczym magnes. Ostatnim rodzajem jest miotełka z piór strusich (tzw. kurzawka). Przedmiot przeznaczony jest do stosowania na bardzo delikatnych powierzchniach jak np. porcelana, kryształy czy ekrany plazmowe.

Ile kosztują miotełki do kurzu?

Koszt miotełek do kurzu jest różny. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju przedmiotu. Niektóre dostępne są w sprzedaży w zestawach (np. z dodatkowymi nakładkami), co nieznacznie zwiększa ich koszt. Poniżej zamieszczamy orientacyjne ceny poszczególnych miotełek do kurzu.

  • tradycyjna miotełka do kurzu ok. 7 zł
  • miotełka z mikrofibry ok. 15 zł
  • miotełka teleskopowa ok. 5 zł – 85 zł (z mikrofibry)
  • miotełka z piór, tzw. kurzawka ok. 40 zł – 50 zł (z innych piór ok. 10 zł)
  • swiffer do kurzu ok. 40 zł – 50 zł
  • szczotka do kurzu ok. 15 zł – 20 zł
  • zmiotka do kurzu ok. 30 zł

Opinie na temat miotełek do kurzu są różne. Jedni twierdzą, że jedynie roznoszą kurz, inni znów bardzo chwalą praktyczność przedmiotu. Z czego może wynikać tak duża rozbieżność? Powodem może być na przykład niewłaściwy rodzaj używanej miotełki. Bezmyślny zakup tego typu przedmiotu może spowodować, że podczas sprzątania miotełka nie spełni naszych oczekiwań. Prawdopodobnie miotełka skończy wówczas jako zabawka dla dziecka. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny